Klassikaraadio 2003-2012      

 Klassikalised progerocki albumid ja muu ideaalidega muusika

 

 

 

 “Muusika on
vein,
mis täidab
vaikusekarika.”

Robert Fripp

Ideaalmaailmad 2012 - 12 uut saadet

Aastatel 2003 - 2009 jõudis kuulajateni 215 saadet saadet kõrgete ideaalidega rockmuusikast ja selle lähikonnast.
Saateid tegi 34 autorit:
2012 lisandus 12 uut saadet.

Idee jääb, ideaalid püsivad, arhiiv on kuulamiseks avatud!
 

2009 saated
2008 saated
2007 saated
2006 saated
2005 saated
2004 saated
2003 arhiiv
Kuulajad arvavad
Kontakt (e-mail)
 

 


IDEAALMAAILMAD: KEVAD 2012

   

Jesus Christ Superstar
info  

7.-8. aprill kell 21.00
ANDREW LLOYD WEBBER & TIM RICE – Jesus Christ Superstar (1970)
Mart Metsala
.........................................
Arvatavasti kuulsaim rock-ooper, mis üpris vabalt ja tänapäevaselt tõlgendab Lääne tsivilisatsiooni Suurimat Lugu, Jeesuse elu viimast nädalat. Superstaarina kujutatud rock-Jeesus kohtas omal ajal väga vastakat vastuvõttu – vaimustusest kuni põlguseni. Praegu peetakse topeltalbumit “Jesus Crist Superstar” rockmuusika üheks teetähiseks.

Muusika kirjutanud Andrew Lloyd Webber ja libretist Tim Rice olid siis mõlemad veel 20ndates ja pulbitsesid energiast. Webberi järgnevast muusikaliloomingust erines see teos nagu öö päevast. Eriline on, et kõigepealt ilmus heliplaat, see saavutas suure menu ja alles siis järgnesid lavastused ja filmid.


info
 

14. aprillil kell 21.00
EMERSON LAKE & PALMER – I (1970)
Vallo Järvis
.........................................
Kui kolm tuntud briti muusikut moodustasid 1970. aastal ansambli, hakati seda pressis kohe nimetama supergrupiks. Nende endanimeline debüütalbum oli igas mõttes kirju. Seal segunevad rock, klassika ja jazz. Sümfoonilise suurejoonelisuse kõrval kõlavad folgilik lihtsus ja keeruka koega rock-kompositsioonid. Päriselt, tõeliselt progeklassika.


 
info

21. aprillil kell 21.00
YES – A Relayer (1974)
Igor Garšnek
.........................................
1970. aastate poge-rocki ühe liideransambli 7. stuudioalbum on eriline selle poolest, et olulisel määral grupi muusikat vorminud klahvpillimängija Rick Wakemani asemel mängib siin Patrick Moraz.

Kõlapilt erineb veidi Yes’i eelmistest albumitest, kuid muusika suured žestid ja avar mõttehaare on samad. Plaadi pikkusest pool võtab enda alla kompositsioon “The Gates of Delirium”, mis on inspireeritud Lev Tolstoi romaanist “Sõda ja rahu”.


 
info


28. aprillil  kell 21.00

RATIONAL DIET – On Phenomena And Existences (2010)
Rainer Rein
.........................................
Alates 1996. aastast tegutsev Valgevene bänd ei tee muusikat endale ega kuulajale lihtsaks. Nende muusika ristab žanreid ja kultuure, ühendab vaikust ja müra. Nende eesmärgid on tõsised ja helid sünged. Pigem Wagner kui Bach, ütlevad kriitikud, kui võrdlevad neid selliste bändidega nagu Univers Zero või Soft Machine.


  
info


05. mail  kell 21.00

BOB DYLAN – Blood On The Tracks (1975)
Jaak Johanson
.........................................
Tihti üheks Bob Bylani parimaks albumiks peetud plaat. See muusika on kõla poolest progest kaugel, kuid sisu mõttes lähisugulane. Kuulsa folklauliku biograafid väidavad, et need laulud kajastavad üht valusat, segast ja loominguküllast perioodi Dylani elus. Laulja ise kinnitab aga, et laulude inspiratsiooniallikaks olid Anton Tšehhovi jutustused.


  
info


12. mail  kell 21.00

GLENN BRANCA – The Ascension (1981)
Tõnis Kahu
.........................................
New Yorgi eksperimentaatori teine plaat. Muusika, mis elektrilise kitarri helikeeristesse haarab tükke nii klassikast, La Monte Youngi “ülipikkadest nootidest”, puhtast mürast, minimalismist kui ka rocki rämedast energiast. Plaat, mis avas uute võimaluste uksi teistele muusikutele.


 
info


19. mail kell 21.00

DEAD CAN DANCE – Serpent’s Egg (1988)
Mathura
.........................................
Austraaliast 1980ndatel Inglismaal tulnud Lisa Gerrard ja Brendan Perry mängisid kummalist muusikat ning introvertne plaadifirma 4AD tegi selle maailmale kuuldavaks. Üks duo parimaid plaate uurib aega, mil heli tähendusväli oli avaram kui sõnal. Pala “The Host of Seraphim” on kõlanud mitmes tuntud filmis.


 
info


26. mail kell 21.00

VAN DYKE PARKS – Song Cycle (1968)
Tiit Kusnets
.........................................
25-aastane Van Dyke Parks oli just kirjutanud laulutekstid ansambli Beach Boys plaadile “Smile” ning ta sai seejärel rohelise tule enda muusikaga albumi tegemiseks. Miski selle lauluplaadi juures ei saanud tavaline. Krutskitega laulude taustal kõlas segu psühhedeelsest folgist, veidrast barokist ja eksperimentaalsest rockist.


 
info


02. juunil kell 21.00

KATE BUSH – Never for Ever (1980)
Johanna Mängel
.........................................
Pärast seda kui Pink Floydi Dave Gilmour oli briti imetüdrukul aidanud esimese plaadiga areenile jõuda ja kuulsaks saada, kippus too kohe iseseisvuma ning kolmanda plaadi produtsent oli juba laulja ise. Iga laul jutustab siin oma lugu, helides on Kate Bush tema ise.


  
info


09. juunil kell 21.00

CAMEL – Moonmadness (1976)
Tiia Teder
.........................................
Tuntud Briti progebändi kummitas nende neljandal albumil eduloo vari. Vahetult eelnenud “The Snow Goose” oli olnud ‘liiga hea’ ning tuttavate teemade sama laulvus ja sujuvate pikkade meloodialiinide veatu põimumine kõlab ka siin. Grupp ise väidab, et sellesse muusikasse on kätketud kosmilised teemad.  


 
info


16. juunil kell 21.00

CZESLAW NIEMEN  – Marionetki (1973)
Marius Peterson
.........................................
Poola intellektuaalse rockmuusika suurkuju tähtplaat., Niemeni esimene laia tähelepanu pälvinud tõsise sõnumiga album. Muusikas liituvad sümfoonilised žestid ja jazzrock-bändi improvisatsioonid, a la John Cage ja Miles Davis, slaavi bluus ja Niemeni omapära lauljana.

 

Saadete
kordused
Klassikaraadios 


 Klassikaraadios korduvad laupäevased
saated
pühapäeval
kell 23.00
 

Saadete
kordused
Vikerraadios


 

 

 Klassikaraadio: Gonsiori 21, Tallinn 15020 | telefon 611 4115