.


sõnad ei ole ainult sõnad

in English

Biograafia
Teosed
Press
Muusika  
Kontakt

tuleb näha märke, osata neid lugeda
..........

..Press:

2

.1 | 2 |

Iga osalev rahvusraadio tellis 5-minutise helitöö Perotinuse teemal. Eesti Raadio Klassikaraadio toimetuse valikul esindab Eestit Tõnu Kõrvits.

Tõnu Kõrvits komponeeris millenniumiteose
Eesti Raadio


Helilooja Tõnu Kõrvitsa viimased teosed on tellitud esindama Eestit Austria festivalil ja millenniumivahetusel raadios. Viieminutilist Kõrvitsale iseloomulikku mõtlikku lugu raamib hobusekapjade müdin.

Tõnu Kõrvits astub maailma
Heili Vaus-Tamm, Eesti Päevaleht


Vaheetendust saatva muusika on kirjutanud Tiit Kikas ja Villu Veski ning seadnud Tõnu Kõrvits.

Vaheetendus algab võimsa plahvatusega
Romi Erlach, Eesti Päevaleht


Presidendi Kultuurirahastu nõukogu otsustas täna anda Toomas Lumani poolt asutatud noore kultuuritegelase preemia helilooja Tõnu Kõrvitsale, kelle teosed on pälvinud suurt tähelepanu nii Eestis kui välismaal.

Tõnu Kõrvits pälvis Tomas Lumani noore kultuuritegelase preemia
Postimees


Presidendi Kultuurirahastu nõukogu otsustas 20. mail omistada helilooja Tõnu Kõrvitsale ettevõtja Toomas Lumani poolt asutatud noore kultuuritegelase preemia kõrge professionaalse taseme eest.

Tõnu Kõrvits ja Krista Sildoja said presidendi kultuuripreemiad kätte
Eesti Päevaleht


«Kaheksas pilgus» saime teada midagi väga tabavat Tõnu Kõrvitsa, Mari Vihmandi, Helena Tulve, Tõnis Kaumanni, Jüri Reinvere, Rauno Remme, Toomas Trassi ja Mart Siimeri kohta.

«Kaheksa pilku eesti muusikale» ETVs
Margo Kõlar, Postimees


Teatri- ja muusikamuuseumi iga-aastase noore helilooja preemia laureaadiks sai üksmeelse otsuse põhjal Tõnu Kõrvits, kelle viimaste aastate helilooming on leidnud tunnustust nii Eestis kui mitmel pool välismaal.

Heino Elleri muusikapreemia Tõnu Kõrvitsale
Sirp


Kõrvitsa Concerto semplice'i puhul soovitab kavaleht võtta helikeele seotust barokkmuusikaga mitte kui stilisatsiooni, vaid kui ilu taotlust, kuid see, mis plaadilt kostab, on ikkagi hästi kirjutatud, aga üleni isikupäratu stilisatsioon.

Midagi nüüdismuusikas olemisest väsinud kuulajale
Anneli Remme Eesti Päevaleht


Selle plaadi nimilugu «Sea and Moon» on iseenesest lühike teos, kuid meeldejääv ning põgus muusikalis-poeetiline visioon. Helipilt Kuust ja merest, tegelikult ehk luulest ja muusikast.

Laulud Kuust ja merest
Igor Garšnek Sirp


Neid arranžeeringuid kuulsin tunduvalt täpsemalt selle projekti ettevalmistusstaadiumis ja proovis - need seaded on suurepärased.
Juba pool aastat tagasi hakkasime Kõrvitsaga nendest asjadest rääkima ja ta töötas täpselt sellel lainel, mida me koos aretasime. Talle anti täielik vabadus teha nende lugudega, mida ise tahab. Tean, et Kõrvits on ise Ruja ja ka minu loomingu fänn, aga see, mida ta saatis korda minu looga «Üle müüri», oli minu jaoks sügavalt vapustav. See oli võib-olla liiga keerukas lugu selle kontserdi jaoks, sisetingimustes kõlaks ta võib-olla paremini, aga just selle loo puhul paistis välja Kõrvitsa rafineeritud ja unikaalne lähenemine muusikale.
Tõnu Kõrvits on vapustav inimene, ta on tõeline professionaal ja mul oli rõõm näha, et neid seadeid tehes see muusika erutas teda. Üks asi on teha tellimustööd, mille eest makstakse raha, on see siis mingi eurolauluseade või midagi muud. Sellist tellimust aga rahaga kinni maksta ei saa. Sain aru, et ta oleks seda teinud nii või teisiti, muusika erutas teda samal määral, nagu ta on erutanud Ruja liikmeid muusikat luues.

Rujaleidja võlus publikut
Jaanus Nõgisto, Eesti Päevaleht

Meistriteos on ka Tõnu Kõrvitsa pala «Kauem kui tuhat suve» flöödile ja kammerorkestrile. Tänu sellele teosele tutvus publik imetlusväärse flötisti Monika Mattieseniga, kelle käes saavutas flööt tõelise võlujõu, mis andis orkestrile iseloomuliku piltliku kujundlikkuse, helindades looduse avarust, sisemiste jõudude tärkamist pärast «talve kurbust», õrnemaidki hingeliigutusi. Flööt on erakordselt väljendusrikas, mitmekülgne värvide ja esitusvõtete poolest ja harmoneerub suurepäraselt koloriitse orkestripaletiga.

Eesti muusikaga Krasnojarskis
Ljudmila Gavrilova, Sirp

1 | 2 |

Teos «The Sign of Love» (Armastuse märk) osaleb Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil 2003 Viinis.

 

 

 

Leebelt neoimpressionistliku helilooja ja ka stiilse popmuusika arranžeerijana tuntud Tõnu Kõrvits.
(Eesti Päevaleht)

 

.........................

...kõlatämbrite leidlikkus ja professionaalsus, ainuomase impressionistliku kallakuga helikeel, hea vorm ja meeldiv kõlapilt. Kõrvits ei muutu tüütuks - ta oskab oma helitööde vormi ehitada.
(Eesti Päevaleht)

 

.........................

Ta ei tõmba raevukaid piirjooni, muusika koosneb justkui filigraansetest hingestatud melismidest, mis ripuvad hapras eleegilises õhustikus..
(Sirp)

 

.........................

 

 

 

Eesti Raadio | Klassikaraadio | Muusikud |