.


..helilooja

in English

Biograafia
Teosed
Press
Muusika
Kontakt

 

Made of Hot Glass (excerpt 1)

Made of Hot Glass (excerpt 1)

Made of Hot Glass
Voces Musicales Ensemble,
dirigent
Risto Joost.

 

Teost läbiv katkematu meloodia ei kõla kordagi ühe mängija soolona
...........

«Made of Hot Glass» (2003)
Teose tellis NYYD festival ja Voces Musicalese Ensemble kunstiline juht Risto Joost. Tatjana Kozlova rääkis selle teose kohta 2004 aasta kevadel nii:
«Loo algidee oli luua peaaegu katkematu meloodia mis liiguks kogu teose vältel ülespoole. Alguses meenutas see meloodia mulle vinet, aga kontrabassi jõuliselt ja kargelt kõlavate esimeste nootide tõttu tuletas see meelde see pigem klaasi puhumist. Nii tekkiski teose idee ja pealkiri.
Loo kirjutamisel mängis olulist rolli ka see, et pidasin esitajana silmas Voces Musicales Ensemble'it. Selles ansamblis mängivad noored mängijad, kelle kokkupuude kaasaegse muusikaga on veel napp, seetõttu üritasin oma mõtteid väljendada lihtsalt ja selgelt. Teost läbiv katkematu meloodia ei kõla kordagi ühe mängija soolona, alati dubleerivad seda kaks või enam erinevas kombinatsioonis instrumenti. Selline lähenemine andis kindlustunde, et teose ettekanne õnnestub isegi siis, kui keegi instrumentalistidest ei hakka õigel ajal mängima.
Siia-sinna keerlevat meloodiat värvisin teiste pillidega. Selleks sobisid viiuli flažoletid, flöödisahinad, ning meloodiast tulenevad harmooniad, kus mõned pillid peatuvad meloodia helil tekitades kooskõlasid. Kui meloodia liigub edasi, harmoonia transformeerub, kuni kõik pillid tulevad sisse ja saabub kulminatsioon - crash! Seejärel hakkab kõlama kummaline tromboonisoolo, millest ujub välja juba tuttav meloodia, mis kujutab klaasi jahtumist ja muutumist taas külmaks ja hapraks. Tromboonimeloodiat dubleerivad metsasarv ja fagottaeg ajalt hääled ristuvad.

Teose esiettekanne toimus 17. oktoobril 2003. aastal NYYD festivali raames toimunud kontserdil Voces Musicales Ensemble'lt Risto Joosti dirigeerimisel.»


«Tatjana Kozloval (teose «Made of Hot Glass» esiettekanne) hakkab järjest selgemalt välja kujunema kalligraafiline käekiri: quasi-polüfooniline faktuurikujundus, värske tämbrite-kõlakombinatsioonide kasutamine, maitsekus ekstreemvõtetes. Põhi saadud oma õpetajatelt, kergelt tulevlik ja tulvelik, samas lahtiminev, läbimõeldud ja inspireeritud.»

Ia Remmel 24. 10 2003 Sirp

 

«Made of Hot Glass» osaleb Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil 2004 Pariisis alla
30-aastaste heliloojate kategoorias.

........................................

Tatjana Kozlova jaoks on muusikas oluline tämber ja erinevate värvide sulatamine. Talle meeldib jälgida üksiku heli arengut, selle sündimist ja kadumist, süveneda ühte kooskõlasse ja kuulata seda pikalt.

«Kozlova maalis jõuliste kontrastidega
silme ette inimhinge analüüsi hetkest,
kui sündmused tekitavad hinges
soovi rõõmust karjuda,
ja kuidas see emotsioon
hiljem moondub vaid
varjuks.»
(Mirje Mändla, Sirp)

 

Eesti Raadio | Klassikaraadio |