. . .

..sõna ja muusika

in English

Biograafia
Teosed
Press
Saated

Artiklid
Muusika
Kontakt

«Loodekaar»

Jüri Reinvere

Valik artikleid:

 

Jüri Reinvere teos «Loodekaar» võitis alla 30 aastaste heliloojate kategoorias Rahvusvahelise Heliloojate Rostrumi 2000 Amsterdamis.
 

........................................................

Kingade ja sokkide viimased mudelid on publikule vaatamiseks ilusti väljas ja ükski neist ei püsi paigal. Samal ajal kui dirigent sooritab õhus vabamüürlaste altarimaalide stiilis akrobaatikat, mis koosneb lugematutest kolm-, neli- ja viisnurkadest, üritavad nad meeleheitlikult paigutada tema löökide vahele oma partiid, ja pidedest ning sünkoopidest terve nahaga pääsemiseks võtavad ka jalad appi.
Mis neil üle jääb, kui vaid vähesed heliloojad veel taktijooni kasutavad. Põlved nõksuvad taktis; küünarnukid, mida keelpillid kunagise tibutantsu sarnaselt mi-keelelt sol-keelele pääsemiseks järsult vehivad, teevad orkestri daamide olukorra mõnevõrra piinlikuks, sest nad on enamasti kaunid ja ilusad - peente, graatsiliste kätega, mida nad kontserdil meelsasti kuni õlgadeni paljad hoiavad. Välja arvatud mõned tippdirigentide eksabikaasad, kes mingit piinlikkust ei tunne, vaid toonitavad volüüme ereroheliste kitsaste kleitidega, mille korseti serva vahelt paks mass nagu keev piim üle ajab.

Nurruvad heliloojad ja akrobaatiline dirigent (Musica Nova 1998)

........................................................

Eesriie tõuseb, maailm avaneb ja me sukeldume sellesse nagu lapsed jõulukingitustesse. Nälg on suur, laudadele on siginenud nii palju uusi roogasid, et silme ees läheb kirjuks. Protest, mille vaim on olnud meie ajaloos kõige viljakam, muutub äkki painavaks sooviks: näha välja nagu nemad. Meieni imbub uus, esialgu arglik esteetika. Ning selle ehitamise kunst nagu Tüüri sümfooniates või meie noorte naisheliloojate muusikas. Ometi vajub raskustega saavutatud identiteetsuse tugipost laiali. Sest identiteedi vundamenti on ju jätkuvalt laotud alateadliku hirmuga: aga mida arvavad teised? Ja nii muutubki kultuuriloomine märkamatult uueks tunnustuse otsimiseks.

Enesepeegeldusi (Eesti muusikast)

 

. .Eesti Raadio | Klassikaraadio | Muusikud | .