Klassikaraadio

ÜLO KRIGUL (1978) õppis Tallinna Muusikakeskkoolis kompositsiooni ja tuubat ning omandas magistrikraadi kompositsioonis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Tõnu Kõrvitsa juhendamisel Pariisis Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil võitis “JenZeits” 2007. aastal esikoha noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Kriguli edukaim filmimuusika on muusika Veiko Õunpuu filmile “Sügisball”.

Download PDF

Eesti English Francaise


Eesti heliloojad Rostrumil

.........................................

Varasemad rostrumisaated
Klassikaraadios:

in English

Lissabonis, 1.–4. juuni 2010

  • Toivo Tulev: I said, Who are You? – He said. You (12:32)
  • Ülo Krigul: earth... to become earth again (8:58)


Rostrum on heliloomingu konkurss raadiote vahendusel. Iga rostrumil osalev riik võib tutvustada 35 minutit helisalvestusi viimase viie aasta jooksul loodud teostest ning on kohustatud järgneva hooaja jooksul eetris tutvustama vähemalt kümmet rostrumil osalenud teost.
Rahvusvaheline Heliloojate Rostrum asutati 1953. See oli aeg, mil maailm polnud veel toibunud sõjajärgsest laastusest ning kultuurikontaktid riikide vahel olid katki. Nelja riigi raadiote muusikatoimetajad kohtusid Pariisis ja asutasid UNESCO juurde muusikanõukogu, mille üheks tähtsamaks ürituseks kujunes heliloojate “tribüün”, ehk rostrum (vanas inglise keeles kõnetool). Rostrumi mõte oli ja on edendada nüüdismuusikat ja veenda raadiojaamu uut heliloomingut tutvustama võimalikult paljudele inimestele kogu maailmas.

--------------------------------------------------------------

Ülo Krigul: Earth... to become Earth again
Teose kesksed muusikalised protsessid peegeldavad teatud määral poeetilist ettekujutust füüsikalise aine muutumisest erinevate olekute vahel. Muld... juured... tüvi... võra... lehed... õhk... tuli... tuhk... maapind... muld – küllaltki lihtne skeem, mis sisaldab endas midagi olemuslikku kõige kohta, kus on tegemist energia kanaliseerumise või muutumisega... Loe edasi...Toivo Tulev: I said, Who are You? – He said, You
“I said…” on kogum, Mansur al Hallaj’i erinevate luuletuste ja ütlemiste katkeist tõlgituna inglise keelde. Vaid tema kuulus lause, mis maksis ütlejale tema elu – “Ana al-Haqq”/”Mina olen Tõde”, on jäetud algsesse araabia kõlapilti. Sarnaselt üheksa sajandit varem sama väite eest ristisurma surnud Jeesusega, pidi ka Mansur 922. aastal Bagdadis oma elu ristipuule jätma. Loe edasi...

TOIVO TULEV (1958) lõpetas Tallinna konservatooriumi professor Eino Tambergi juures (1990). Tema muusikal on rahvusvahelise leviku haaret. Kolm Tulevi teost on varem jõudnud Rostrumil kümne parima hulka.
Plaadifirma Harmonia Mundi avaldas Tulevi loomingust CD “Songs” (2008).
Praegu on Toivo Tulev Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ning kompositsiooniosakonna juhataja.

Download PDF

Eesti English Francaise

.........................................

Siis ütlesin ma oma hingele, ole tasa, las tuleb
pimedus Su üle,
Ja küsisin, kes oled Sina?
Ta vastas… Sina,

Klassikaraadio 2010