Kunsti sünnipäeva fotogalerii

Ülo Josing
20.01.2015 19:19
Rubriik: Klassikaraadio

16 jaanuari hilisõhtul sündis vana raadiomaja esimeses stuudios Raul Kelleri ruumiinstallatsioon, mis viis vaatajad ja kuulajad ajavälisesse heli-ruumi suhtesse. Klassikaraadio vahendusel jõudis sündmus raadiokuulajateni üle kogu maailma. Raadiostuudio muudeti akustiliseks ruumiks, mis on iseeneses lõpmatu. Heli kaudu muutus ruum kombatavaks ja ruumitaju polnud enam iseenesestmõistetav. 

16 jaanuari hilisõhtul sündis vana raadiomaja esimeses stuudios Raul Kelleri ruumiinstallatsioon, mis viis vaatajad ja kuulajad ajavälisesse heli-ruumi suhtesse. Klassikaraadio vahendusel jõudis sündmus raadiokuulajateni üle kogu maailma.

Kunst sai tänavu 1 000 052 aastaseks, nagu ütleb Belgia kunstniku Robert Filiou 1963. aasta deklaratsioon: “Kunst sündis täna, 17. jaanuaril, miljon aastat tagasi.” Filiou sõnul olevat Kunst sündinud sellest, et keegi pillas kuiva käsna veeämbrisse. Sellest tüüpiliselt fluksuslikust naljast on tänaseks välja kasvanud võrgustik, mis igal aastal edastab raadioeetri vahendusel sünnipäevatervitusi Kunstile. Rahvusvaheliselt tuntakse sündmust Art`s Birthday nime all.

Helikunstnik ja muusik Raul Keller on Eesti Kunstiakadeemia uue meedia osakonna professor. Tema senine looming on keskendunud peamiselt kohaspetsiifilistele heliinstallatsioonidele, muusikalistele improvisatsioonidele ja eksperimentidele raadiolainetega. Keller on huvitatud eelkõige vahendatud ja paljundatud, tehnoloogiliselt filtreeritud helist; signaalist, mürast ja informatsioonist selles.

Kelleri teosed elavad arhitektuurses ruumis. Tavapäraselt staatiline ruum muudetakse kogemuslikult akustiliseks ruumiks, mis on iseeneses lõpmatu. Heli kaudu muutub ruum kombatavaks ja ruumitaju pole enam iseenesestmõistetav. Minimaalselt eristuvad helid ja rütmid muudavad ka ajataju.

Kunsti sünnipäeva raadioülekannet Klassikaraadios vahendas toonmeister Tanel Klesment.


Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar