Helikaja 22. aprillil

Põhjalik tagasivaade 6.-13. aprillini toimunud festivalile Eesti Muusika Päevad “Läbi hämaruse” – kes ja mis eristus ning miks. Eetris laupäeval, 22. aprillil kell 9 ja kordub pühapäeva keskpäeval. Saatejuht on Johanna Mängel..

Juba 38. korda toimunud Eesti heliloojate uudisloomingut tutvustav festival Eesti Muusika Päevad kandis tänavu pealkirja “Läbi hämaruse”.
Eesti vanima, alates 1979. aastast peetava muusikafestivali kava hõlmas mitmesuguseid žanreid ja ühendas eri kunstivorme.
Nädala jooksul toimus 35 muusikasündmust erinevates kontserdipaikades ning publikule esitleti üle 25 spetsiaalselt festivalile kirjutatud uudisteose meie erinevate põlvkondade väljapaistvatelt heliloojatelt.
Festivalikülastajate koguarv koos festivali koostöö-ürituste, mini-EMPi kontsertide, linnaruumitegevuste ning vabaõhuaktsioonidega oli hinnanguliselt kokku enam kui 8000.

Festivali avakontserdil “Õhtulaul” laulis Niguliste muuseum-kontserdisaalis ansambel Vox Clamantis oma kunstilise juhi Jaan-Eik Tulve juhatusel Arvo Pärdi ja Cyrillus Kreegi kooriloomingut ning tõi esiettekandele Galina Grigorjeva uudisteose “Vespers”.

7. aprillil Estonia kontserdisaalis toimunud sümfooniakontserdil “Põhjatuule vaikus” mängis Eesti Riiklik Sümfooniaorkester maailma ühe hõivatuma naisdirigendi, Kristiina Poska juhatusel.
ERSO ees debüteeris tšellist Theodor Sink, kelle esituses kõlas Erkki-Sven Tüüri Tšellokontsert. Pianist Johan Randvere oli solist Timo Steineri uudisteoses “Ja siis jäta kõik, mis sul on, ja mine...”.
Esiettekandes kõlasid ka Tauno Aintsi ja möödunud aastal esimese LHV uue heliloomingu Au-tasu pälvinud Liisa Hirschi orkestriteosed ning õhtu teises pooles oli kavas Lepo Sumera ulatuslik Sümfoonia nr. 4.
Teistmoodi muusikalise kogemuse läbi ruumilise heliinstallatsiooni lõi kontserdisaali fuajees Ekke Västrik.
Õhtu algul kuulutati välja tänavune LHV uue heliloomingu Au-tasu laureaat.
Preemia pälvis helilooja Toivo Tulev oma eelmisel aastal esiettekandele tulnud teosega “Black Mirror”.
Samal õhtul täitus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia “Elusate helide maja” noorte heliloojate loominguga.

8. aprillil laulis Niguliste kirikus Eesti Filharmoonia Kammerkoor praeguste Eesti hinnatumate naisheliloojate kooriloomingut.
Kontserdil “Videvikust läbi” kõlasid Tatjana Kozlova-Johannese ja Evelin Seppari uudisteosed ning Mirjam Tally loodusteemaline “Puudekummardajate maa”.
Lisaks oli kavas koorimuusikat nüüdisheliloomingu klassikutelt nagu György Ligeti, Salvatore Sciarrino ja Jonathan Harvey.
Koori ees oli EFK peadirigent Kaspars Putniņš.
Samal õhtul toimus festivalil esmakordselt pimekontsert “Hämarad alleed”, mille toimumispaik, esinejad ja kava olid salastatud ning publiku silmad terve sündmuse jooksul kaetud.

9. aprillil Raadio 1. stuudios toimunud pärastlõunal esines Prantsuse pianist ja Eesti muusika suur austaja Nicolas Horvàth, kes oli kokku pannud põneva läbilõike helilooja Jaan Räätsa klaveriloomingust ning selle kõrval klaveripaladest, mille on Räätsale pühendanud tema juures õppinud heliloojad.

11. aprillil leidis kinos Sõprus aset audiovisuaalne kontsert “Vältimatult valgusesse”, kus olid kavas noorte heliloojate uudisteoseid.

Kuuest Eesti noorema põlvkonna tipptšellistist koosnev Estonian Cello Ensemble mängis 12. aprilli õhtul Mustpeade majas kontserdil “Päikesevene” uudisversioone Timo Steineri, Margo Kõlari, Galina Grigorjeva ja Veljo Tormise teostest.
Spetsiaalselt selleks õhtuks olid teosed kirjutanud noored heliloojad Karl Tipp ja Aleksandr Žedeljov.
Nostalgilist äratundmist pakkus progerokkansambli In Spe muusika.
Tšelloansambliga koos oli laval lugude autor Erkki-Sven Tüür isiklikult.

Festivali lõppkontserdil “Hämarusest läbi” esinesid organistid Ulla Krigul, Saale Fischer ja Kristel Aer ning oboemängija Dmitri Bulgakov.
Esiettekandes kõlasid René Eespere, Sander Mölderi, Andrus Kallastu, Malle Maltise ja Lauri Jõelehe uudisteosed kõrvuti Ester Mägi Kontserdiga orelile ja klavessiinile.

Mõtteid ja tähelepanekuid festivalil Eesti Muusika Päevad “Läbi hämaruse” kuuldust ja nähtust, Eesti nüüdismuusika hetkeseisust ning interpreetide valmisolekust jagavad muusikateadlased Saale Konsap, Sandra Kalmann ja Kerri Kotta, muusik ja kontserdikorraldaja Aivar Tõnso ning muusik ja raadiosaate “Eesti Pops” eestvedaja Janek Murd.

Vestlust juhib toimetaja Johanna Mängel.

“Helikaja” on eetris laupäeval, 22. aprillil kell 9.
Kordub pühapäeval, 23. aprillil kell 12.

Klassikaraadio vahendas festivalilt otse-eetris kuus kontserti ning festivali sündmusi kajastas päevane kultuurimagasin “Delta”.
EMPi erinädalal valisid hilisõhtuses saatesarjas “Fantaasia” innustavat, fantaasiaküllast ja piirideta muusikat noored Eesti heliloojad.
Saatesari “NYYD-muusika” tutvustas mitme nädala jooksul kõiki kümmet tänavu LHV uue heliloomingu Au-tasule kandideerinud eesti autorite teoseid.
Saated on järelkuulatavad Klassikaraadio kodulehel.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud