Helikaja 21. veebruaril

Mida arvata sellest,et ERSO mängis “Suurlinna tulesid” ja Agata Zubel laulis Tallinnas? Muusikauudiseid laiast maailmast. Mõned heliloojad esitavad ise oma muusikat – kuidas sellesse suhtuda ning kas teeb see muusikale head või halba? Vestlusring otsib tõde.

* Tšellist Aare Tammesalu käis kuulamas ERSO esimest filmiõhtut 13. veebruaril Estonia Kontserdisaalis, kus sai vaadata filmi “Suurlinna tuled”, dirigent Timothy Brock juhatas Charles Chaplini filmimuusikat.

* Muusikauudised maailmast (Nele-Eva Steinfeld)

* Eelmisel nädalal tekitas Tallinnas suurt huvi rostrumivõitjast helilooja Agata Zubeli kammerooper “Not I”, mille vokaalsolistina astus üles helilooja ise.
Kontserdil 17. veebruaril Eesti Raadio I stuudios esines ta koos Poola Uue Muusika Ansambliga dirigent Szymon Byvaleci juhatusel.
Kuulamas käisid laulja Iris Oja ja teatrikriitik Alvar Loog.

* Kui barokkajal esitasid kõik heliloojad ise oma muusikat, siis alates 20 sajandist eraldas helilooja end teosest ja sellest sai eraldiseisev objekt, mille mõtestamiseks oli vaja teist muusikut kui meediumi.
Läänemaade heliloojad ei pidanud enam sobivaks ise oma teoseid mängida – üheks põhjuseks üha kõrgemad nõudmised muusikute tehnilistele oskustele.
Sellele vastukaaluks sündis rida nüüdisheliloojaid nagu Pierre Boulez, Philip Glass, Steve Reich jt kes pühendusidki omaenda muusika mängimisele ja populariseerimisele.
Eestiski on heliloojaid, kes ei pea paljuks oma teoseid mängida – aga palju rohkem on neid, kes küll suudaksid oma muusikat esitada, aga ei tee seda kunagi. Klassikalise muusika ringkondadest võib lausa tikutulega otsida inimesi, kes söandaks end pidada korraga nii heliloojaks kui interpreediks.
Miks see nii on?
Vestlusringis arutlevad heliloojad-interpreedid Taavi Kerikmäe, Peeter Vähi, Pärt Uusberg ja Liis Viira.

Saate toimetas Anne Prommik, kokku mängis Helle Paas.

“Helikaja” on Klassikaraadio eetris laupäeva hommikul 21. veebruaril kell 9
Kordub pühapäeval kell 12.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar