Helikaja 3. septembril

Saade jätkab augustikuisel Paide Arvamusfestivalil algatatud teemat – miks Eesti muusikud ei saa tööd Rahvusooperis? Kas nad ei taha või siis neid ei taheta? Teemat põimib kokku Anne Prommik. Eetris laupäeval 3. septembril kell 9 ja pühapäeval kell 12.

Vestlusringis “Muusikateatrite järelkasv” arutlesid Arvamusfestivalil 18. augustil Aivar Mäe, Peep Lassmann, Aarne Saluveer ja Kaie Kõrb.
Vestlusringi teemal avaldas Sirbis arvamust ka noor lavastaja Auri Jürna.

Rahvusvahelistumine on meie tulevik, kinnitas Muusikaakadeemia rektor Peep Lassmann. Eesti andekad noored ei tahtvatki Eestis töötada.
Samas väitis RO peadir Aivar Mäe, et teatri tingimused on motiveerivad. Vanemuise teatrijuht Toomas Peterson aga küsis publiku hulgast – kuidas saame sel juhul täita põhiseadust?

Vaatas Arvamusfestivali vestlusringi salvestust siit:

RO Estonia seadus paneb teatrile kohustuse rakendada Eestis koolituse saanud artiste. Teatri solistiansambel koosneb küll valdavalt eestlastest, samas ei jätku teatris rolle paljudele Eesti lauljatele, kes sooviksid siin esineda külalistena.
RO Estonia otsustajate sõnul polevat nende professionaalne tase piisav. Samas näib see sobivat teistele maailma teatritele.

Tänases saates saavad sõna kaks välismaal tegutsevat Eesti lauljat, noor ja tunnustatud instrumentalist, RO-s nii kooris kui solistina töötanud lauljad, RO Estonia nõukogu juht ja ka teatri välissuhete juht, dirigendid ja rahvusvahelise kogemusega muusikateatrispetsialistid.

* Vokaalpedagoogid Tiiu Levald ja Pille Lill, noor instrumentalist Silvia Ilves ja endine Rahvusooperi laulja Aivar Kaseste arvavad, et teatritöös on palgast tähtsam sisekliima.
Miks ei võeta Rahvusooperisse rollidele enam noori lauljaid, kes võiksid kogenumate kõrvalt õppida? Miks puudub Rahvusooperil pädevate muusikateatriekspertide grupp – nõukogus on muusikainimesed vähemuses.

* Rahvusooperi nõukogu juht, lavastaja Arne Mikk selgitab, et noorte harimiseks oleks vaja lisarahastust.
Ekspertgruppi ta vajalikuks ei pea, sest kunstilise juhi otsuseid kahtluse alla seada pole võimalik.

* Rahvusooperi välissuhete juht, laulja ja pedagoog Helen Lepalaan arvab, et kvaliteet on tähtsam kui Eesti artistide rakendamine.

* Kas väljaspool Eestit peetakse rahvust oluliseks?
Kas Eesti lauljad tahavad töötada kodumaal, või on mujal parem?
Arutlevad Salzburgi Mozarteumis töötav laulja ja pianist Katrin Lehismets ning Islandil tegutsev laulja ja kirjanik Tui Hirv.

* Rahvusmeeskoori peadirigent Mikk Üleoja: Kunstis pole täit demokraatiat.

* Ooperikriitikud Kristel Pappel ja Harry Liivrand peavad absurdseks olukorda, kus artistide valik Rahvusooperisse on paari inimese otsustada.
“Eesti publikule on kõige tähtsam Eesti laulja,” arvab Pappel.
Enne uut ooperimaja tuleks luua fond noorte lauljate toetamiseks.

* Dirigent Tõnu Kaljuste sõnul saab ka tänases maailmas teha rahvuslikku ooperiteatrit.
“Mõtlen nende noorte lauljate peale, kes tulevad Muusikaakadeemiast ja näen selle potentsiaali pidevat kadu,” nendib Kaljuste.

Saate toimetab Anne Prommik, monteerib Helle Paas.

Eetris laupäeva hommikul kell 9, kordus pühapäeva keskpäeval.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar