Saatesarja lõigud

Helikaja 20. jaanuaril

Eesti Festivaliorkester kandis ette Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia ‟Mythos” ning saates on järelkaja nii teosele kui orkestri tegevusele. Luubi all on Jaan-Eik Tulve muusikaline tegevus. Hektolei Paju räägib kordamisest. Saatejuht on Nele-Eva Steinfeld.

* 16. jaanuari õhtul oli Eesti maailma muusikaelu tulipunktis.
Paavo Järvi loodud Eesti Festivaliorkester esines esmakordselt Tallinnas ja esiettekandes kõlas Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia ‟Mythos”.
Johannes Brahmsi kontserdi solistiks oli tippviiuldaja Viktoria Mullova ja kontsert oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Paavo Järvi:
“Tunne pärast kontserti oli väga hea ja võimas, eriti kui mõtled, et selline uus ja vägev teos – Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia – on nüüd siia maailma sündinud. Erkki-Sven on suurte ja massiivsete vormide meister ja tema helikeel on otsemaid äratuntav. Kui hakata tähelepanelikult kuulama, siis on teoses tunda palju muutusi ja erinevusi võrreldes tema varasema loominguga, kuidas ta oma materjali töötleb ja kuidas see kõik kulminatsioonini välja viib. Sa tunned, et helilooja areneb ja otsib kogu aeg uusi lahendusi ja teistmoodi väljundeid. 9. sümfoonia puhul tundsin, et Tüür jutustab lugu – Eesti ajalugu algusest tänapäevani välja.”

* Saate esimeses pooles tuleb juttu Tüüri 9. sümfoonia esiettekandest Tallinnas ja Brüsselis ning Eesti Festivaliorkestri esinemisest Paavo Järvi juhatusel.
Muljeid jagavad nii helilooja kui dirigent, muusikatoimetajad Läti raadiost ning Brüsseli kontserdipublik.
Tüüri sümfoonia ettekande, Viktoria Mullova soleerimise ja maailma orkestrikultuuri üle laiemas mõttes arutlevad saates Andres Kaljuste ja Taavi-Mats Utt.
Eesti Festivaliorkester (EFO) esines Paavo Järvi dirigeerimisel Järvi Suvefestivalil esimest korda 2011. aastal Pärnu Festivaliorkestri nime all.
Orkestri kontserdid on olnud tähelepanuväärsed muusikasündmused, mille ümber on üles ehitatud kõik Pärnu Muusikafestivalid. EFO koosneb parimatest eesti orkestrites töötavatest muusikutest, välisriikides karjääri tegevatest eestlastest ning paljudest solistidest Euroopa tipporkestritest.
Orkestri eriline kõla ja mängukvaliteet on tunnustust leidnud mitmete juhtivate muusikakriitikute poolt maailmas.

* Saate teises pooles on jututeemaks ERRi aasta muusikuks valitud dirigendi Jaan-Eik Tulve muusikaline tegevus.
Juttu tuleb 13. ja 14. jaanuaril Niguliste kirikus toimunud kontsertidest, kus Tulve juhatusel esinesid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja ansambel Vox Clamantis.
Kontserte külastasid Ene Üleoja, Anu Lamp ja Kaie Tanner.

* Muusik mõtleb.
Kordamine – vaesuse ema.
Mikrofoni ääres jagab vastuseid Hektolei Paju.
 
Saatejuht on Nele-Eva Steinfeld, saate mängis kokku Katrin Maadik.

“Helikaja” on eetris laupäeval, 20. jaanuaril kell 9.
Kordub pühapäeval, 21. jaanuaril kell 12.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud