Klassikud. Pjotr Tšaikovski 175, 1

Klassikaraadio tähistab Pjotr Tšaikovski 175. sünniaastapäeva neljasaatelise sarjaga, kus vaatluse alla on Tšaikovski elu muusikas ja kirjades. Tiia Järg loeb suure klassiku kirjavahetust ja arutleb selle juures tema muusikast.

Pjotr Tšaikovski (1840 – 1893) on silmapaistvaim Vene romantismiajastu helilooja, üks Vene klassikalise sümfoonia rajajaid.
Suur osa tema loomingust on tänaseni maailma teatrite püsirepertuaaris ning kõlab kontserdilavadel.
Tšaikovskit nimetatakse uhkusega Peterburi konservatooriumi esimeseks lõpetajaks, tema pedagoogitöö oli seotud aga Moskva konservatooriumiga, mis kannab juba 75 aastat Tšaikovski nime.

Tiia Järg:
Toetun Tšaikovskist kõneldes seekord rohkem tema kirjadele, päevikutele, rohkem kui temast kirjutatud uurimustele.
Selleks on mõned põhjused. Esiteks, Tšaikovski on verbaalses eneseväljenduses tähelepanuväärselt osav, täpne, argumenteeritud oma mõtte kirjapanekus. Nähkem selles loomupärast kalduvust. Terve ta elu on ilukirjandusega seotud – tõlked, ooperite libretod, lisaks tal on ju juriidilise kooli haridus.
Ja teiseks, ta suhtleb oma sugulastega, eriti nooremate vendadega ja õe Aleksandra perekonnaga kirja teel. Annab regulaarselt teada oma töödest-tegemistest ja tahab osa saada nende elust, huvitub nende laste arenemisest, käekäigust jne.
Suur osa kirjavahetusest kuulub inimestele, kes on Tšaikovskiga seotud erialaliselt – kolleegid, sõbrad, interpreedid, dirigendid, teatrijuhid. Lisaks hulk muusikahuvilisi, kes paluvad tema toetust ja abi oma tegevuse jätkamiseks.
Omaette suure osa moodustab kirjavahetus kunstimetseeni Nadežda von Meckiga, kes teatavasti võimaldas Tšaikovskil loobuda palgatööst konservatooriumis, makstes talle regulaarselt subsiidiumi 13 aasta vältel, et helilooja saaks takistusteta pühenduda kõige olulisemale – komponeerimisele.

Saated on eetris:

P 12.aprillil kell 9.05
Kujunemine
Kordus: L 18.aprillil kell 16.05

P 19.aprillil kell 9.05
Meistriks saamine 1866-75
Kordus: R 1.mail kell 16.05

P 26.aprillil kell 9.05
Küpsus 1879-88
Kordus: L 2.mail kell 16.05

P 3.mail kell 9.05
Tipus 1889-1893
Kordus: K 6.mail kell 21

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud