Kontserdisaalis: Hector Berliozi Reekviem

3. aprillil kell 19 kõlab Hector Berliozi Reekviem. Esitavad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Rahvusmeeskoor, tütarlastekoor Ellerhein, Tallinna Muusikakeskkooli noortekoor ja tenor Endrik Üksvärav. Dirigent on Tõnu Kaljuste.

Ülekannet Estonia kontserdisaalist vahendavad toonmeister Tanel Klesment ja toimetaja Kersti Inno.

Reekviemi tellis Berliozilt Prantsuse siseministeerium, kes soovis sakraalse suurvormiga mälestada 1830. aasta juulirevolutsioonis hukkunuid.
Esiettekanne leidis aset 5. detsembril 1837 Pariisi Püha Louis’ Invaliidide kirikus 188 instrumentalisti ja 210 koorilaulja osalusel, dirigendiks Antoine Habeneck.
Reekviemi esiettekandest sai Berliozi karjääri suurimaid triumfe. Paar päeva hiljem kirjutas ta oma isale:
“Võin kinnitada Sulle ilma pettekujutelmadeta, et edu oli tohutu ja kõikehaarav, millega nõustusid nii muusikud kui ka publik. Isegi mu kõige tulisemad vastased vaikivad ning vähem resoluutsed on nüüdseks ühinenud mu poolehoidjate ridadega. Kõigist ajalehtedest, mida ma eile lugesin, olid kolmteist poolt ja kaks vastu. Mul on kadunud arvepidamine õnnitluskirjade üle, mida olen saanud alates eilsest ja kõik mu sõbrad on kirjeldamatult elevil. Pole kahtlust, et Reekviemil oli erakordne mõju; “Dies irae” osas sai üks naisterahvas koori seast närvivapustuse ja preester puhkes altari juures nutma. Veel veerand tundi pärast kontserti nuttis ta käärkambris. Kus iganes muusikast räägitakse, arutatakse selle üle, kas mu teos on seni loodutest võimsaim muusikaline seade reekviemi tekstile. Umbes üheksakümmend muusikut sajast igatahes jagavad seda seisukohta.”

Reekviemil oli Berliozi loomingus eriline koht. Kaks aastat enne oma surma kirjutas helilooja:
“Kui mind peaks ähvardatama kõigi mu partituuride hävitamisega, üks välja arvatud, siis paluksin säästa oma reekviemi.”

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar