Kontserdisaalis

Firma Nonesuch produtsent Robert Hurwitz tegi 1989 riskantse otsuse välja anda album Henryk Mikolaj Gorecki süngest sümfooniast. Olles lummatud selle teose kurbuse ilust arvas ta, et plaat võiks leida paarkümmend tuhat huvilist. Ta eksis, ja ei eksinud. 1992. ilmunud albumit saatis fenomenaalne edu, seda müüdi tipphetkedel 10 000 eksemplari päevas. "Kurbuse laulude sümfoonia" albumi läbimüük on ületanud miljoni piiri ja sellest on saanud üks läbi aegade kõige edukam klassikaplaat maailmas.
Poola helilooja Henryk Mikolaj Gorecki (1933-2010) Kolmas sümfoonia valmis 1976, kuid maailmakuulsaks sai alles 15 aastat hiljem firma Nonesuch albumi kaudu, London Sinfonietta ning noore soprani Dawn Upshaw esituses.

Midagi erilist oli õhus sel aastal - 1976. Samal aastal jõudis Arvo Pärt tintinninabuli stiilini. Üksteist tundmata, kokku puutumata, üsna samaaegselt jõudsid Henrik Gorecki, Arvo Pärt ja John Tavener stiilini, mida muusikauurijad nimetavad "minimalistlikuks sakraalsuseks". See on uutmoodi nüüdismuusika, mis tõi lärmakast maailmast tüdinud publiku tagasi kirikutesse ja kontserdisaalidesse ja täitis muusika iidset ülesannet ülendada, trööstida ja tasakaalustada inimese hinge.

53-minutisel Sümfoonial on kolm aeglast osa. Gorecki kasutab siin vanu poola kirikulaule ning rahvalaule. Esimeses osas kõlab lamentatsioon 15. sajandist Püha Risti kloostri palvetekogumikust. Sümfoonia keskmise osa, liigutava Lento e largo tranquillissimo tekstiread on pärit Zakopane vanglas gestapo poolt 1944. aastal mõrvatud 18-aastane tüdruku jumalagajätu sõnumist: Ära nuta, ema! Jumalaema hoiab mind. Zdrovas Mario (Ave Maria).
Sümfoonia kolmandas osas on Gorecki kasutanud 19. sajandi poola rahvalaulu, kus ema leinab surnud last, palub tema hingele õnnistust ja endale rahu.
Gorecki 3. sümfoonia kuulub muusika nimekirja, mida soovitatakse kurbadele inimestele. Kui lehitseda internetti, võib leida paljude muusikasõprade mõtteid, kuidas nad seda teost kuulates said üle leinast või leidsid lohutust näiteks 11. septembri 2001 sündmuste šokist.
Tänaseks on sümfooniast välja antud veel mitmeid plaate, kuid need pole suutnud korrata või ületada Dawn Upshaw ja London Sinfonietta esituse väljenduslikku kurbust ja ilu.

Eestis ei ole "Kurbuse laulude sümfooniat" sümfooniat siiani kontserdil ettekantud.

Albumit tutvustab stuudios Tiia Teder.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar