Saatesarja lõigud

Kontserdisaalis: Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia (3)

16. jaanuari õhtul on Eesti maailma muusikaelu tulipunktis. Paavo Järvi loodud Eesti Festivaliorkester esineb esmakordselt Tallinnas – esiettekandes kõlab Erkki-Sven Tüüri Üheksas sümfoonia ‟Mythos”. EBU viib kontserdi miljoniteni.

Johannes Brahmsi kontserdi solistiks on tippviiuldaja Viktoria Mullova.
Kontsert on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Erkki-Sven Tüür oma 9. sümfooniast ‟Mythos”:
‟Kõik saab alguse sügavast ürghoovusest, sealt bassiregistris toimuvatest ülemhelide värelusest hakkab vaikselt elu tekkima. Mulle on üldse omane, et abstraktsest kõlast hakkavad aegamööda välja imbuma mingid konkreetsemad motiivid, mis omakorda annavad ainest edasisele arengule. Siin toimub täpselt seesama asi, kasvavas tempos, kasvavas intensiivsuses hakkab see draama ennast lahti kerima. Aga pealkirja kohta tahaks selgituseks öelda, et nii rahvuse kui ka omariikluse teke on seotud tohutu hulga lugudega, mis moodustavad tõeliselt mütoloogilise kihistuse. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul on hea mõtiskleda ka selle müüdikogumi kõige erinevamate kihtide üle ja miks mitte saada selleks emotsionaalset kütust ühest seesugusest sümfoonilisest orkestriteosest.”
(Ajakiri ‟Aplaus” nr 21, intervjueerinud Madis Jürgen)

Eesti Festivaliorkester (EFO) esines Paavo Järvi dirigeerimisel Järvi Suvefestivalil esimest korda 2011. aastal Pärnu Festivaliorkestri nime all.
Orkestri kontserdid on olnud tähelepanuväärsed muusikasündmused, mille ümber on üles ehitatud kõik Pärnu Muusikafestivalid.
EFO koosneb parimatest eesti orkestrites töötavatest muusikutest, välisriikides karjääri tegevatest eestlastest ning paljudest solistidest Euroopa tipporkestritest.
Orkestri eriline kõla ja mängukvaliteet on tunnustust leidnud mitmete juhtivate muusikakriitikute poolt maailmas.

Paavo Järvi peab Eesti Festivaliorkestrit üheks enda olulisimaks muusikaliseks väljundiks.
‟Kui me Pärnu Muusikafestivaliga alustasime, sai minu unistus teoks ja nüüd, seitse aastat hiljem, on Eesti Festivaliorkester päris elusorganism, mille süda lööb ja mis on täis seiklusjanu. Järgmine samm on viia orkester välismaise publiku ette ning ma olen vaimustunud, et EV100 ja Kultuuriministeerium toetavad seda muusikal ist missiooni.”

Teisipäeval, 16. jaanuaril kell 19 Estonia kontserdisaalis toimuval kontserdil on lisaks Tüüri 9. sümfooniale ‟Mythos” ja Brahmsi Viiulikontserdile kavas Dmitri Šostakovitši Sümfoonia nr 6 h-moll.

Estonia kontserdisaalis kommenteerib sündmust Nele-Eva Steinfeld, helirežissöör on Siim Mäesalu.

EBU kaudu jõuab kontsert miljonite kuulajateni maailmas.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud