Täna kontserdisaalis. Sounds of the Baltics. Balti kõlad

Eesti, Läti ja Leedu raadiote ühissaade juubeliaastaks. Otse-eetris on stuudiokontserdid raadiomajadest. Programmi avab Maarja Nuudi lühikontsert Tallinnast Eesti Raadio 1. stuudiost. Riia raadiomajas annab kontserdi grupp Brali un Masas (Vennad ja õed) ning Leedu raadiokeskuses esineb The Skylė Group. Iga esineja kavas on muuhulgas üks naabrite rahvaviis.

Eesti tuntumaid folgiartiste Maarja Nuut ühendab oma loomingus rahvamuusika ja kaasaegse elektroonika võimalused. Ta teeb seda erilisel ja kordumatul moel, luues ja põimides muusikalisi struktuure, kasvatades väikesest lihtsast motiivist suuri ja mahukaid heliruume. Tema kontserdid on alati kaasakiskuvad - Maarja laulab ja mängib viiulile lisaks luuperiga, millega salvestab katke oma mängust ja vokaalist ning paneb selle korduma. Nõnda mitut kihti üksteise peale mängides ja lauldes loob ta kontserdilaval pulbitsevaid ja väga erilisi helipilte. Maarja Nuudi lugude algmotiivid on kas otse või kaude pärit eesti folkloorist, kuid ta esitab neid teistmoodi kui etnomuusikud. Tal on saanud klassikalise viiuldaja koolituse ning tema muusikaline mõtlemine on kihiline ja taust lai. Stuudiokontserdil esitab Maarja muusikat oma teiselt albumilt "Une meeles" ning kõlavad ka mõned täiesti uued lood.

Läti muusikute ansambel koosneb kaheksast liikmest ja kannab nime "Brali un masas" ("Vennad ja õed"). Bändis on tõepoolest kaks õdede-vendade paari - kitarrist Ilse ja bassimängija Andris Grunte ning samuti laulja Kristine ja torupillimängija Edgars Karklis.
2016. aastal ilmunud albumil "Divejadi" ("Kahel viisil") põhinev kontserdikava jutustab ühe naise eluloo sünnist kuni viimse hingetõmbeni. Nende repertuaaris on laulud, mille viisid ja tekstid on võetud Läti folkloorist, aga seatud kaasaegsesse vormi. Arranžeerijaks on ansambli džässitaustaga trummar Artis Orubs, kes on julgelt kasutanud ka funk´i, bluesi ja hiphop´i
helikeelt Läti rahvamuusika tõlgendamisel.

Leedu esindaja on kuueliikmeline ansambel Skyle, mis on Leedu muusikamaastikul juba kaua tegutsenud ja koguni 17 albumit välja andnud. Neile pole võõrad lastelaulud ega ka rock-ooper.
Oma muusikas segavad nad kokku täiesti ainulaadse eliksiiri. Nad on oma olemuselt rockbänd, mis kasutab ka Leedu rahvuslikke instrumente nagu näiteks lumzdelis ja kankles. Grupi
juhtfiguur Rokas Radzevičius on kirjutanud muusikat rockooperile ja ka teatrietendustele. Lauljanna Aistė Smilgevičiūtė tunneb suurt huvi Leedu rahvamuusika vastu ja esindas Leedut ka Eurovisioonil 1999. aastal.

Nad on võitnud arvukalt Leedu muusikaauhindu. Nende värskeim album " Dūšelės" on eriline selle poolest, et on salvestatud Leedu muistsetes linnustes, surnuaedadel ja muudes tähenduslikes paikades.

Stuudios kommenteerib Ivo Heinloo.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud