Kontserdisaalis: Schnittke ilmutuslik kooriteos

Laupäeval, 28. novembril kell 19 laulab Eesti Filharmoonia Kammerkoor Kaspars Putninši juhatusel tuntud vene helilooja Alfred Schnittke 12 Patukahetsuse psalmi, ‟Aus, raske ja eelkõige ääretult ilus,” kirjeldab teost dirigent.

“Alfred Schnittke surm võttis maailmalt helilooja, kelle rahutu intellektuaalne vaim oli kui liivatera, mis ärritab austrit, et sündida saaks pärl.”

Nii kirjutas muusikakriitik Raymond Tuttle aastal 1999, kui ilmus ECM album, kus Rootsi raadio koor Tõnu Kaljuste juhatusel esitas Schnittke 12 Patukahetsuse psalmi.
Teisipäeval, 24. novembril oli helilooja Alfred Schnittke (1934-1998) sünniaastapäev. Klassikaraadio vahendab laupäeval, 28. novembril kell 19 Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserti Tallinna Niguliste kirikust, kui koori peadirigendi Kaspars Putninši juhatusel kõlab ikooniline kooriteos Schnittke loomepärandist, küpses eas loodud “12 Patukahetsuse psalmi”.
Teose aluseks on vanavene liturgilised tekstid patust ja igatsusest lunastuse järele, mille muusikas põimuvad vana ja uus helikeel, läbiimbununa helilooja isiklikust kogemusest.

“See on üks väheseid ulatuslikke sümfoonilisi teoseid, mis on loodud a cappella koorile, ja selle sügavust, mõju ning ilu on väga raske millegi muuga võrrelda,” ütleb Putninš.
Nii sisuliselt kui tehniliselt nõudlikus teoses käsitleb helilooja koori nagu instrumenti.

EFKK eeliseks peab Putninš ka võimet mõista vene keelt ja kultuuriruumi, tajuda selle sügavamaid tähendusi.
“Saksamaal, Inglismaal või Hollandis on Schnittke maailma tungimine palju keerulisem,” märgib ta.

Teose loomise ajendiks oli Venemaa ristiusustamise 1000. aastapäev, Putninš usub, et helilooja sisemine põhjus teose loomiseks oli sügavam.
“Minu arvates oli see tema jaoks psühhoteraapiline protseduur, milles ta kaevus endasse ja uuris oma suhteid nii ühiskonna, riigi, kultuuri kui Jumalaga,” ütleb dirigent
“See teos on aus, raske ja eelkõige ääretult ilus.”

Otseülekanne Niguliste kirikust laupäeval, 28. novembril kell 19.
Vahendavad helirežissöör Ats Treimaa ja toimetaja Anne Prommik.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar