Kontserdisaalis: Vox Clamantise “Veni Creator”

Kolmapäeval 25. mail kell 20 on mikrofonid avatud Niguliste muuseum-kontserdisaalis, kus Vox Clamantis laulab Nelipühadega mõtteliselt seotud muusikat Idast ja Läänest. Kava “Veni Creator” sildab minevikku tänapäevaga.

Kolmapäeval, 25. mail laulab Vox Clamantis Niguliste muuseum-kontserdisaalis muusikat, mille mõtteline ühisnimetaja on Nelipühad ida ja lääne kirikukalendris oleva ajanihke tõttu sobib seda kuulata just praegu.

Kontserdi pealkiri “Veni Creator” viitab otseselt kirikuaastale ja kontserdi üks osa ongi pühendatud Püha Vaimu väljavalamisele.
Õhtu nimilugu “Veni Creator Spiritus” pärineb Notre Dame’i koolkonna kuulsaimalt heliloojalt Perotinus Suurelt, kontserdil põimuvad ka gregooriuse laul ja loomingut heliloojatelt nagu Helena Tulve, Tõnis Kaumann ja Arvo Pärt.

Teine osa programmist keskendub Neitsi Maarjale (Helena Tulve ühehäälne pala “Ole Tervitatud, Maarja”, Tõnis Kaumanni ülemhelilauluga mängiv improvisatsiooniline “Ave Maria”), Arvo Pärdi muusikast tuleb teiste kõrval ettekandele üks helilooja hiljutisemaid kooriteoseid, Guadalupe neitsist inspireeritud “Virgencita”, mis kõlas 2012. aastal esiettekandes Mehhikos helilooja autorikontserdil.
Neitsi Maarjast räägib aga Perotinuse teinegi kuulus laul “Beata viscera”, mida võib Vox Clamantise esituses kuulda ka Paolo Sorrentino Oscari pälvinud linateoses “Kohutav ilu” (La grande bellezza).

Ansambel Vox Clamantis on rahvusvaheliselt tuntust kogunud kavadega, mis toetuvad gregooriuse laulule ning varajasele mitmehäälsusele, samas kõlab nende programmides alati kaasaegne muusika.
Eesti heliloojatest on ansamblile uut muusikat kirjutanud Arvo Pärt, Helena Tulve, Erkki-Sven Tüür, Toivo Tulev, Galina Grigorjeva ja Tõnis Kaumann.
Ansambli dirigent ja kunstiline juht on Jaan-Eik Tulve.

Eesti ansambel Vox Clamantis on oma tegutsemisaja jooksul muutnud fookust repertuaari osas: kui ansambli algusperioodil laulsid ansamblis vaid mehed ja esitati peamiselt Gregooriuse koraali ja selle lähiaegsete muusikat, siis nüüdseks on segaansambliks kujunenud Vox Clamantise repertuaaris tähelepanuväärsel kohal ka Eesti ja maailmaheliloojate nüüdismuusika.
Vox Clamantise lummavaid kontserte tervitab publik alati pikkade ovatsioonidega ning kindlasti pole selles mõttes erandlik ka tänane õhtu.
Etteulatuvalt olgu öeldud, et eeloleval sügisel on Vox Clamantiselt oodata Arvo Pärdi uut autoriplaati “The Deer’s Cry”.

Ülekannet Niguliste muuseum-kontserdisaalist vahendavad helirežissöör Tanel Klesment ja toimetaja Marge-Ly Rookäär.

Kuula ka teisi kontserte: http://klassikaraadio.err.ee/l/kontserdisaalis

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar