Kontserdisaalis: trio Zahharenkova, Uibo ja Lend

Teisipäeval 19. aprillil kell 19 kõlab eetris Estonia kontserdisaalis tehtud salvestus. Musitseerib trio Irina Zahharenkova (klaver), Mari-Liis Uibo (viiul) ja Andreas Lend (tšello). Kavas Beethoven, Rahmaninov ja Mendelssohn.

Kavas:

* Ludwig van Beethoven (1770–1827) –  Klaveritrio B-duur op. 97 (“Archduke” / “Ertshertsog”) (1811)
* Sergei Rahmaninov (1873–1943) – “Trio élégiaque” / “Eleegiline trio” nr 1 g-moll (1892)
* Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847) – Klaveritrio nr 1 d-moll op. 49 (1839)

Ludwig van Beethoven pidas Klaveritriot B-duur op. 97 (“Ertshertsog”) üheks oma parimaks saavutuseks. Helilooja pühendas teose ertshertsog Rudolphile (1788–1831), keiser Leopold II pojale, kes oli noorukina asunud tema juures klaverit ja kompositsiooni õppima. Rudolphi näol oli tegemist ka Beethoveni ühe ustavaima patrooniga. Trio tuli esiettekandele 11. aprillil 1814, viiulil Ignaz Schuppanzigh, tšellol Joseph Linke ja klaveril autor, kellele see jäi viimaseks avalikuks esinemiseks pianistina.

Sergei Rahmaninovi peetakse viimaseks suureks vene romantikuks ning Tšaikovski traditsioonide jätkajaks. “Eleegiline trio” g-moll, on lühike üheosaline teos, mis valmis mõne päeva jooksul 1892. aasta jaanuaris. Trio nr 1 esiettekandel 30. jaanuaril 1892 Moskvas esitasid seda autor klaveril, David Krein viiulil ja Anatoli Brandukov tšellol.

Felix Mendelssohn Bartholdy 1839. aastal valminud Klaveritriost nr 1 d-moll op. 49 on kujunenud tema tuntumaid ja armastatumaid kammerteoseid. Teos sai omal ajal väga positiivse kriitika osaliseks – Robert Schumann nimetas selle autorit “19. sajandi Mozartiks” ning tituleeris teose “kaasaja meistertrioks, mis saab rõõmustama meie lapselapsi ja lapselapselapsi veel paljude aastate pärast”.

Irina Zahharenkova on oma generatsiooni üks väljapaistvamaid ja omanäolisemaid pianiste. Ta on võitnud peapreemiad mitmetelt rahvusvahelistelt konkurssidelt nagu Bachi-konkurss Leipzigis (2006), Alessandro Casagrande konkurss Itaalias (2006), Georges Enesco konkurss Rumeenias (2005), Prémio Jaén konkurss Hispaanias (2004). Eestis äratas ta suurt tähelepanu VI Eesti pianistide konkursil (2002) pälvides diplomi, ERSO preemia ja publiku tulise poolehoiu.
Zahharenkova on õppinud klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Lilian Semperi ning Sibeliuse Akadeemias prof Hui-Ying Liu-Tawaststjerna juures. Ta annab sageli kontserte ka ajaloolistel klahvpillidel – klavessiinil ja haamerklaveril.
Tähelepanu on äratanud ka tema plaadistused. Eriti positiivseid hinnanguid on saanud Scarlatti sonaatide CD, mis ilmus 2012. aastal Moskva filma Classical Records alt.

Mari-Liis Uibo alustas viiuliõpingutega 6-aastaselt Ivi Tiviku juhendamisel. 1997–2006 õppis ta Tallinna Muusikakeskkoolis, 2012. aastal lõpetas bakalaureuseõppe Viini Muusika- ja Esituskunstide Ülikoolis prof Gerhard Schulzi viiuliklassis, jätkas magistriõpinguid USA-s Oberlini Konservatooriumis Artist Diploma programmi raames prof Milan Viteki juhendamisel, lõpetades 2014 silmapaistvate tulemustega (cum laude).
Uibo on osalenud edukalt mitmel konkursil: Trento I ülemaailmne noorte viiuldajate konkurss (laureaat), rahvusvaheline Flame konkurss (finalist), Danenberg Honors Recital (võitja nii kammeransamblite kui ka solisti kategoorias). Ta on osa võtnud ka paljudest meistrikursustest.
Alates 1998. aastast on ta olnud sage esineja Eesti ja rahvusvahelistel muusikafestivalidel. Mari-Liis Uibo on soleerinud edukalt rea Eesti ja välismaiste orkestrite ees ja teinud koostööd nimekate dirigentidega. Ta on Vladimir Spivakovi rahvusvahelise heategevusfondi stipendiaat.
Koos organist Ulla Kriguliga ilmus 2007. aasta lõpus Austrias eesti muusikat tutvustav CD “Bernsteinstraße”.

Andreas Lend alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri tšelloklassis. Magistrikraadi omandas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (prof Peeter Paemurru). 2005/2006 täiendas ta end Soomes Sibeliuse Akadeemias (prof Hannu Kiiski ja Heikki Pekkarinen). Lisaks on Lend osalenud mitmete rahvusvaheliselt tunnustatud tšellistide meistriklassides (Frans Helmerson, David Geringas, Martin Ostertag, Jan-Erik Gustafsson, Niels Ullner, Marko Ylonen, Matias de Oliveira Pinto, Aleksander Ivaškin, Johannes Goritzki jt).
Ta on edukalt osalenud ning pälvinud preemiaid mitmetel konkurssidel: I preemia ja Grand Prix rahvusvahelisel konkurss-festivalil “Renaissance” (Armeenia, 2013), I preemia ESTA Eesti üleriigilisel noorte viiuldajate ja tšellistide konkursil (2004), III preemia August Dombrovska nim rahvusvahelisel keelpillimängijate konkursil (Riia, 2002) ja laureaaditiitel rahvusvahelisel Liezeni tšellokonkursil (Austria, 2000). Aastail 2009 ja 2010 sai tšellist maineka “International Holland Music Sessions” suveakadeemia stipendiumi ning talle on omistatud PLMF preemia “Noor Muusik 2011”.
2007. aastal osales Andreas Lend Euroopa Liidu Noorteorkestri töös (peadirigent Vladimir Ashkenazy), mille koosseisus on ta esinenud üle terve Euroopa. Andreas Lend on osalenud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri töös ning on Keelpillikvartett Prezioso liige. Lisaks on ta tegev nii solisti kui kammermuusikuna paljudes teistes koosseisudes.

Kontsert on salvestatud 16. veebruaril 2016 Estonia kontserdisaalis.

Toonmeister Kaspar Karner, toimetaja Tiina Kuningas.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar