Kontserdisaalis: laulab EBU koorikonkursi parim (1)

Collegium Musicale toob Bachi ja Vivaldi loomingu kõrval ettekandele Pärt Uusbergi Eesti rahvaviisi ja regilaulu põhjal sündinud tsükli “Õhtu ilu”. Ülekanne Jaani kirikust algab teisipäeval kell 19. Vahendab Marge-Ly Rookäär.

Teisipäeval annab kontserdi äsja EBU koorikonkursi “Let The Peoples Sing” peavõidu pälvinud kammerkoor Collegium Musicale.
Koos Eesti Sinfoniettaga tuleb dirigent Endrik Üksvärava juhatusel ettekandele Bachi ja Vivaldi looming ning Pärt Uusbergi “Õhtu ilu”.

Kontsert on pühendatud Eesti 100 auks: 1917. aasta 28. novembril kuulutas Eestimaa Kubermangu Ajutine Maanõukogu ehk Maapäev end kõrgeimaks võimuks kuni demokraatlikult valitud Asutava Kogu kokkukutsumiseni.
Otsus oli esimene suur samm Eesti omariikluse suunas.

Vene impeeriumi koosseisu kuulunud Eesti alal oli esimene parlamendilaadne rahvaesindus Eestimaa Ajutine Maanõukogu tegutses 14. juuli 1917 – 23. aprill 1919.
Esimene maailmasõda lõi olukorra, kus endiste impeeriumide aladel Euroopas said tekkida rahvusriigid. See andis tõuke ka Eestimaa ajutise maanõukogu sünniks.
Maapäev ei olnud siiski veel vabalt valitud parlament, vaid Venemaa Ajutise Valitsuse määruse alusel loodud Eestimaa kubermangu rahvaesindus.
Maapäev, mis lõpuks kuulutas välja Eesti iseseisvuse, koosnes oma aja tundud poliitikustest ja ühiskonnategelastest, teiste seas olid seal Konstantin Päts, Kaarel Parts, Jüri Vilms, Jaan Tõnisson jt.

Sajand tagasi, 28. novembril 1917 kuulutas Maapäev end kõrgemaks võimuks, Eesti iseseisvuse väljakuulutamiseks moodustati Päästekomitee, kellele anti kogu riiklik võim Eestis.
Koostati iseseisvusmanifest, milles esmakordselt nimetati Eestit iseseisvaks demokraatlikuks vabariigiks ja 1918. aasta 23. veebruari õhtul loeti see Pärnus Endla teatri rõdult avalikult ette.
See oli uue rahvusriigi sünnihetk. Päev hiljem nimetas Päästekomitee ametisse 13-liikmelise Eesti Ajutise Valitsuse eesotsas Konstantin Pätsiga.

Sellele ajaloolisele sündmusele ongi pühendatud kontsert kavaga:

* Johann Sebastian Bach – Koraal „Jesus bleibet meine Freude” BWV 147
* Antonio Vivaldi – “Gloria”
* Pärt Uusberg – “Õhtu ilu”

Kammerkoor Collegium Musicale tuli kokku 2010. aasta sügisel dirigent Endrik Üksvärava eestvedamisel.
Koori eesmärk on edendada Eesti muusikamaastikku pakkudes kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool.
Kollektiivi repertuaar ulatub renessansist kaasaega, olulisel kohal on nii vanamuusika kui Eesti heliloojate teosed.

Lõppev aasta on olnud koorile ülitegus: kontsertreisid Iisraeli (10 kontserti), Hollandisse (kontsert koos Madalmaade Kammerkooriga), Poola, Saksamaale, Soome ja Karjala aladele Veljo Tormise tsükli “Unustatud rahvad” radadele.
Koostöös Raschér Saxophone Quartetiga esitati Vene-USA helilooja Lera Auerbachi “72 inglit” Eesti esiettekanne.
Hooaeg algas aga kulminatsiooniga, kui 15. oktoobril võitis Collegium Musicale Helsingis Musiikkitalos toimunud EBU rahvusvahelise koorikonkursi “Let the Peoples Sing” täiskasvanute kategooria ja Grand Prix – rändkarika Silver Rose Bowl 2017.

Dirigent ja laulja Endrik Üksvärav (1980) on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja dirigeerimisklass) ning omandanud samal erialal ka magistrikraadi (2011, Hirvo Surva dirigeerimisklass).
Üksvärav on õppinud ka trompetit (Aavo Ots) ja metsasarve (professor Kalervo Kulmala).

Eesti Sinfonietta on paindlik orkester, mille koosseis koosneb esitusele tulevast repertuaarist. Orkestris mängivad pikki aastaid koos musitseerinud interpreedid ning esitatakse muusikat barokiajast tänapäevani.
Eesti Sinfoniettal ei ole peadirigenti ega kunstilist juhti, dirigente kutsub orkester osalema vastavalt vajadusele ja repertuaarile.
Orkestri kontsertmeistrid on Maano Männi ja Arvo Leibur.

Ülekanne Tallinna Jaani kirikust teisipäeval, 28. novembril kell 19.

Helirežissöör Kaspar Karner, toimetaja Marge-Ly Rookäär.

Kuula ka teisi kontserte:
http://klassikaraadio.err.ee/l/kontserdisaalis

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud