Tallinna Filharmoonia hooaja lõppkontsert

Pühapäeval, 3.mail kell 18 on eetris otseülekanne Mustpeade majast Tallinna Filharmoonia hooaja lõppkontserdilt. Esineb Tallinna Kammerorkester Risto Joosti juhatusel. Kontsert on pühendatud Lepo Sumera 65. sünniaastapäevale.

Kaastegevad on Matthew Trusler (viiul, Inglismaa) ja Jonathan Henderson (flööt, Austraalia).

Ülekande Mustpeade majast vahendavad toonmeister Tanel Klesment ja toimetaja Kersti Inno.

Kavas:

* Lepo Sumera – “Musica Profana”
* Peteris Vasks – Viiulikontsert “Tālā Gaisma” keelpilliorkestrile
* Lepo Sumera – “To the Harmony” flöödile ja keelpilliorkestrile (Eesti esiettekanne)
* Pjotr Tšaikovski – “Souvenir de Florence” (Mälestus Itaaliast)

Aastal 2000 antud intervjuus lausus Lepo Sumera:
“Ma olen ilmselt konservatiiv ning arvan ja loodan, et kunst, sealhulgas ka muusika, ei ole mitte ainult informatsioon, vaid meedium, mis seob kuulaja, see on siis inimese (me ei kirjuta ju nahkhiirtele) hinge, südant ja mõistust, ning ma olen üsna kindel selles, et hea muusika kätkeb palju positiivset energiat, ja jagab seda energiat kuulajatele. Ta muudab kuulajad puhtamaks, paremaks ja võib-olla jätab neile illusiooni, et elu on palju ilusam, kui tundub.”

Lepo Sumera elu viimane kümnend oli loominguliselt äärmiselt viljakas, valmis ligi viiskümmend teost ning neist eriliselt tõuseb esile 1997 aasta, mil teiste teoste seas valmis ka “Musica Profana” (“Ilmalik muusika”).
Teos on kirjutatud Tallinna Barokkorkestrile, kes tõi selle Aivo Välja juhatusel esiettekandele loomisaasta 12. aprillil.
Evi Arujärv on leidnud:
“Sumera helikeeles on algusest peale mõistatuslikku ambivalentsust. Selles justkui hägustuvad mängu ning draama piirjooned; või vahelduvad nende mängureeglid. “Musica profana” lähtepunktiks on (pealkirjale mõeldes) tavatult dramaatiline, isegi leinalik meloodika.
Mäng seguneb tõsidusega John Adamsi laadis raskelt õõtsuvates kolmkõlaväljades.
Sumera “firmamärk” on lakkamatu “paradigmamuutus” – loogika katkemised, uue materjali pealesõidud või väljaujumised, rahutu simultaansus.
Too Sumera muusika ambivalents tundub tähendusrikas. Näib, et need kaks elutunde mudelit – draama ja mäng – on mänglevas nüüdiskultuuris erilisse vastasseisu sattunud. See tähendab sakraliseerimise ja tühistamise, jaatuse ja kahtlemise, usu ja tinglikkustaju vastasseisu. Ehk ka armastuse ja ükskõiksuse vastasseisu.”
(Postimees, 2001).

Kontserdil tuleb Eesti esiettekandele 1993 aastal valminud Lepo Sumera teos “To the Harmony” (“Harmooniale”) flöödile ja keelpilliorkestrile.
Esiettekanne toimus Norrtäljes Rootsis 6. juulil 1993. aastal ja seda esitasid Gunilla von Bahr (flööt), Tallinna Keelpillikvartett, Stockholm Quartet, Lysellkvartett, Avanti! Quartet, dirigeeris Arvo Volmer.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar