Helilooja avalik portree – Erkki-Sven Tüür

Kolmapäeval, 25. veebruari õhtul kell 19 on eetris salvestus Erkki-Sven Tüüri autorikontserdist, mis toimus 11. detsembril 2014 Mustpeade majas. Tallinna Filharmoonia sarjas “Portree” tähistati helilooja 55. sünnipäeva.

Kontserdil esinesid Leho Karin, Marrit Gerretz-Traksmann, Harry Traksmann, Riho Sibul ja Tallinna Kammerorkester.
Helilooja Erkki-Sven Tüür oli sel õhtul ka dirigendi, pianisti ja laulja rollis ning vestles kuulajate ees muusikateadlase Kerri Kottaga.

Selle kontserdi salvestus jäi varalahkunud helirežissööri Maido Maadiku viimaseks kontserdisalvestuseks.
Toimetas Kersti Inno.

Kavas on Erkki-Sven Tüüri helilooming:

* “Dedication”
Leho Karin (tšello), Marrit Gerretz-Traksmann (klaver)
* “Conversio”
Marrit Gerretz-Traksmann (klaver), Harry Traksmann (viiul)
* “Rada ja jäljed”
Tallinna Kammerorkester, dirigent Erkki-Sven Tüür
* “Flamma”
Tallinna Kammerorkester, dirigent Erkki-Sven Tüür
* “Uus ja vana” (sõnad Juhan Liiv)
Tallinna Kammerorkester, Erkki-Sven Tüür, Riho Sibul (elektrikitarr)

Erkki-Sven Tüür alustas oma muusikuteed 1970. aastate teisel poolel progressiiv-rocki ansambli In Spe liidrina, olles mõjutatud King Crimsoni ja Frank Zappa, ansamblite Yes ja Genesis loomingust. Tema professionaalne helilooming sai tuntuks 1980. aastate keskel.
Põhiosa Tüüri loomingus moodustab instrumentaalmuusika. Ta on kirjutanud kaheksa sümfooniat, mitmeid instrumentaalkontserte, kammerteoseid ja ooperi.
Läbimurdeteoseks kujunes 1989. aastal valminud “Insula deserta”, mille esiettekandele Soomes (Keski-Pohjanmaan Kammerorkester Juha Kangase juhatusel) järgnesid mitmed välistellimused nii Soomest kui kaugemalt.

Heliloojalt on teoseid tellinud muu hulgas American Wind Symphony Orchestra (“In the memory of clear water”, 1990), Stockholmi Saksofonikvartett (“Lamentatio”, 1995), festival Bachwoche Ansbach (“Lighthouse”, 1997), Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester (Viiulikontsert, 1998, Klaverikontsert, 2006), Cabaza löökpillikvartett (“Motus II”, 1998), Dortmundi ooperiteater (“Wallenberg”, 2001), Põhjamaade Sümfooniaorkester (Kuues sümfoonia “Strata”, 2007), hr-Sinfonieorchester ja Cincinnati Sümfooniaorkester (Seitsmes sümfoonia “Pietas”, 2009), Šoti Kammerorkester (Kaheksas sümfoonia, 2010) jt.
Tüüri muusika esiettekandeid on teinud Hilliard Ensemble (“Excitatio ad contemplandum”, 1996), David Geringas ja Lausanne’i Kammerorkester (Tšellokontsert, 1997), Birminghami Sümfooniaorkester ja Paavo Järvi (“Exodus”, 1999), Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz Ralf Otto dirigeerimisel (“Aditus”, 2000), Pedro Carneiro ja BBC Walesi Rahvusorkester (marimbakontsert “Ardor”, 2001), löökpillimängija Evelyn Glennie ja Flandria Kuningliku Filharmoonia orkester (“Magma”, 2002), Lääne-Saksa Ringhäälingu raadiokoor ja Raschèr Saksofonikvartett (“Meditatio”, 2004), Austraalia Kammerorkester (“Whistles and Whispers from Uluru2, 2007), vioolamängija Lars Anders Tomter ja Lõuna-Jüütimaa Sümfooniaorkester (Vioolakontsert “Illuminatio”, 2008) jt.

(EMIK)

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar