Kontserdisaalis. Georg Friedrich Händeli oratoorium "Messias"

Religioossest vaimustusest kantud „Messias” on Händeli tippsaavutus. Teose edu põhineb paljuski geniaalsel Charles Jennensi libretol. Ooperlik teos tuli esiettekandele 1742. aastal Dublinis, noodipoe omaniku Neili privaatses saalis. Kuulame salvestust, mis on tehtud Dublini Riiklikus kontserdisaalis kolmekuningapäeval.

275 aastat tagasi loodud Händeli monumentaalne oratoorium on leidnud regulaarse koha pühadeaegsetes kontserdikavades. Kahjuks pole teada, missuguse sündmuse jaoks on see loodud.

Kosmopoliit Händel oli enne „Messia” sündi teinud karjääri nii Saksamaa Veneetsiaks kutsutud Hamburgis kui ka brittide juures Londonis. Händeli vokaalsuurvorme iseloomustab monumentaalsus, mingi eriline kõigile mõistetavus, jõud ja sugestiivsus. Toomas Siitan: „„Messias” on midagi hoopis enamat kui ühe helilooja kuulsaim teos. See üldse enim esitatud oratoorium on saanud omamoodi müüdiks, ajastu kultuuri monumendiks. See on Uue Testamendi omamoodi sisukontsentraat.”

Organist ja klavessiinimängija Marju Riisikamp: „Messia” edu ja pika ea fenomen põhineb paljuski muusika aluseks võetud geniaalsel libretol, mille autoriks oli Charles Jennens. Viimane oli Oxfordis hariduse saanud teadlane, kelle uurimuse aineseks olid piibli ja Shakespeare’i teatri tekstide filoloogilised aspektid. XVIII sajandi keskpaiku olevat Messiase teemal toimunud sagedased teoloogilised dispuudid, eriti huvituti tema isiku ja Vana Testamendi ettekuulutuste seostest. Jennensile tuli appi tema kirjanduslik vaist ning kogemus, lisaks ka hea kujutlusvõime, mis tekstidega võiks Londonis ammu tuntud Händeli muusikaline stiil kõige paremini sobida. Eks allunud ju temagi tolleaegsele ühiskonnaelu rutiinile, mil suvekuud veedeti maal, talv ja kevad Londonis kultuurielu nautides ning teadaolevalt külastas Jennens 1730ndail Händeli ooperite ja oratooriumide esitusi regulaarselt.

Esitajad:
Giselle Allen, sopran
Sharon Carty, mezzosopran
Benjamin Hulett, tenor
Gavan Ring, bariton
RTÉ Filharmooniakoor ja Riiklik Sümfooniaorkester, dirigeerib Mark Hindley.

Stuudios on Anne Prommik.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud