Kooskõla. Cyrillus Kreek - Reekviem

"Ei leidu sügavamalt läbitunnetatud, suurema seesmise soojuse ja hardumusega - ent siiski rangelt tasakaalus - kirjutatud samalaadilist teost kui seda on Kreegi Reekviem", on öelnud helilooja Eduard Tubin.

Kreegi loomingu peateos on ühlasi meie muusikaloo esimene reekviem. Teose kirjutamist alustas helilooja 1925. aastal, partituuri lõpetas 1927. aasta sügisel, teose esiettekanne toimus juba 29. oktoobril 1929 Estonia kontserdisaalis EMO segakoori ja "Estonia" sümfooniaorkestri esituses, dirigeeris Juhan Aavik.

Segakoorile, tenorisoolole, sümfooniaorkestrile ja orelile kirjutatud teoses on kaheksa osa: Introitus, Dies irae, fragment Recordare, Oro supplex, Domine Jesu, Hostias, Sanctus, Agnus Dei. Kreek komponeeris oma Reekviemi eestikeelsele tekstile võttes aluseks Schultz-Bertrami 19. sajandil tõlgitud Mozarti reekviemi teksti.
Kuigi Kreegi käsikirjas on ka ladinakeelne tekst, on lisatud hiljem ja mitte helilooja enda poolt. Ometi - Nõukogude Eestis oleks olnud võimatu esitada vaimulikku teost eestikeelsena, nõnda siis said needki vähesed ettekanded toimuda ladinakeelset teksti kasutades.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar