Minu Eesti: räägib dirigent Paavo Järvi (2)

100-aastase Eesti sünnipäeva puhul avaldab oma mõtteid Eestist ja eestlusest rahvusvaheliselt üks kuulsaim eesti päritolu dirigent Paavo Järvi. Eetris pühapäeval 25. veebruaril kell 9. Kordub kolmapäeval 28. veebruaril kell 21.

Paavo Järvi:
“Programm, mis Eestit 100. sünnipäeva puhul tutvustab, on vägev. Fakt, et oleme suutelised sellisel tasemel Eestit väljaspool näitama ja eriti oma kultuuriga, see on suur väärtus. Sellise väikse maa juures pole see sugugi enesestmõistetav. Meil on uued heliloojad, uued teosed, uus orkester, palju väga huvitavaid, originaalseid kontserte."

 Seestpoolt on Eestit Paavo Järvi arvates raskem vaadata, sest ta ei tunne end kuskil väga koduselt, kuna ei ela ühe koha peal. Aga ta usub, et eestlaste rahvuslik identiteet on tugev. “Identiteediküsimus on üldse üks keeruline küsimus. Tänapäeva maailmas on sellise natsionalismi, patriotismi ja identiteedi vahel nähtamatu piir. Seda täpselt, mida see meie maailmas 21. sajandil tähendab, on raske öelda,” rääkis Järvi.

Väljastpoolt vaadates Eesti identiteediküsimus Järvi arvates natuke raskem.
“Need inimesed, keda tuntakse – ma ei taha niimoodi seda liiga teravalt väljendada – aga ainuke inimene, keda Eestis tuntakse globaalselt, on Arvo Pärt. Kui hakata mõtlema meie sportlaste, meie rockbändide peale, kes on kõik fantastilised ja kelle suur fänn ma olen igatpidi, siis neid ei tunta. Ükskõik, kui hästi neil läheb.”

Professionaalne eestlus on Järvi sõnul missioonitunne.
“Sellest on lihtsam aru saada, kui oled kodumaast kaugemal. Väljaspool Eestit kõik eestlased muutuvad supereestlasteks, Eesti fännideks ja Eesti propaganda on hästi tugev. Igas Ameerika linnas on Eesti maja.”

Järvi loodab, et selline vaikne, aga tugev professionaalne eestlus on kõigil sees.
“Tõelised Eesti kultuuri ja Eestimaa propageerijad peavad olema ka seespool Eestit. Meid ei tunta nii hästi kui me arvame.”

Saate autor on Nele-Eva Steinfeld.

Eetris pühapäeval 25. veebruaril kell 9.
Kordub kolmapäeval 28. veebruaril kell 21.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud