Muusikatuba: Kreegi Reekviem küüditamispäeval

Eestis on 14. juuni leinapäev, tänavu möödub 75. aastat 1941. aasta massiküüditamisest. “Muusikatuba” Kreegi Reekviemiga on Leinapäeval kell 10. Esitust juhatab Tõnu Kaljuste, laulab Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

Juuniküüditamine oli 1941. aasta juunis tollase Nõukogude Liidu võimude poolt toime pandud küüditamine, mille käigus deporteeriti mitmetelt Nõukogude Liidu võimu all olevatelt aladelt üle 65 000 inimese.
Juuniküüditamine hõlmas nii Eesti, Läti, Leedu kui ka Valgevene, Ukraina ja Moldova alasid.  Moskvast antud korralduse kohaselt oli Eestist ette nähtud küüditada 11 102 inimest.
Kõiki neist ei õnnestunud küüditajatel tabada, kuid pole vist perekonda, keda küüditamise õudus poleks puudutanud.
Juuniküüditatute koguarvuks loetakse veidi üle 10 000 inimese, kellest alaealisi (kuni 17-aastaseid) oli 36 – 38 %, alla aastaseid lapsi üle 100, oli ka voodihaigeid vanainimesi. Juuniküüditamise tagajärjel hukkus umbkaudu 6000 inimest.
Aastatel 1946-1947 lubasid Vene võimud saata Eestisse tagasi lapsed, kellel oli kodumaal sugulasi. Mõni aasta hiljem aga otsisid julgeolekuorganid enamiku kodumaale saadetud lastest üles ning saatsid nad uuesti Siberisse.
Kodumaale õnnestus küüditatutel tagasi pöörduda alles 1950. aastate lõpul.

Leinapäeval meenutatakse ja mälestatakse lisaks 1941. aasta küüditamisele ka 1949. aasta märtsiküüditamise ohvreid, samuti nõukogude lennuväe pommirünnakutes surma saanuid, kodumaalt punase terrori eest põgenemisel või laagrites hukkunuid ja vaba Eesti eest langenuid.

Muusikatoas tuleb ettekandele Cyrillus Kreegi Reekviem tenorile, segakoorile ja orkestrile.

Cyrillus Kreek komponeeris teose 1920. aastate teisel poolel. Reekviemi (missa surnute mälestuseks) kohta on helilooja Eduard Tubin on öelnud:
“Maailma literatuuris leidub küll dramaatiliselt jõulisemaid, väljendusabinõude poolest efektsemaid, kompositsioonitehniliste võtete kasutamislaadilt virtuoossemaid, kuid ei leidu sügavamalt läbitunnetatud, suurema seesmise soojuse ja hardumusega, ent siiski rangelt tasakaalus kirjutatud samalaadset teost, kui seda on Kreegi “Reekviem”.”

Cyrillus Kreegi Reekviem on Eesti esimene reekviem.

Teose esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel.
Salvestus on tehtud Tallinna Metodisti kirikus 2008. aastal.

Muusikatuba Kreegi Reekviemiga Leinapäeval, 14. juunil kell 10.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar