NYYD-muusika: Erkki-Sven Tüüri uudisteose "Solastalgia" maailmaesiettekanne

Klassikaraadios kõlab Erkki-Sven Tüüri uudisteose "Solastalgia" maailmaesiettekanne Amsterdami Concertgebouwst. NYYD-muusika on eetris laupäeval, 16. detsembril kell 16.

Eelmisel nädalal, 6. ja 7. detsembril kõlas Euroopa ühes mainekamas kontserdimajas, Amsterdami Concertgebouw suures saalis esmakordselt Eesti helilooja Erkki-Sven Tüüri uus teos "Solastalgia" piccolole ja orkestrile.

„See on kahtlemata, ilma liialdusteta, minu niisuguse komponistielu üks olulisemaid momente,“ tunnistas helilooja teose esiettekande järel.

Erkki-Sven Tüür on õppinud flööti ja löökpille ning komponeerinud arvukalt instrumentaalkontserte, kuid seni veel mitte kunagi piccolole või flöödile. Teos valmis kolme orkestri, Amsterdami Concertgebouw orkestri, USA St. Louisi Sümfooniaorkestri ja Londoni Filharmooniaorkestri ühistellimusena.

Teose pealkiri „Solastalgia“ on tuletatud ladina ja kreeka keelest ning viitab üheltpoolt valule ja lohutusele, kuid ka nostalgiale, mis on tuntud ka koduigatsusvalu ühe väljendusena ja sellest tekkinud painekirjeldusena. Helilooja sõnul iseloomustab solastalgia seda tunnet, mis tekib, kui ümbritsevast kaunist loodusest on järsku saanud mingi karjäärimaastik või lageraiete kaudu kadunud mets või tööstusmaastik. Need teemad on Tüürile isiklikult lähedased.

Maailma üks tunnustatumaid kollektiive – Kuninglik Concertgebouw orkester mängib prantsuse dirigendi Stéphane Denève juhatusel. Solistina astub esmakordselt oma koduorkestri ette flöödimängija Vincent Cortvrint, kes kuulub kõnealuse orkestri flöödirühma juba alates 1996. aastast.

Uudisteosest ja kontserdijärgsetest muljetest räägib Erkki-Sven Tüür, teda küsitleb Joonas Hellerma. Saatejuht on Johanna Mängel.

Saade oli esmakordselt eetris 12. detsembril. NYYD-muusika kordub laupäeval, 16. detsembril kell 16.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar