Kontserdisaalis: Pollide eliitkontsert

Neljapäeval 16. oktoobril kell 19 on eetris ülekanne “Eliitkontsertide” sarja kontserdist Estonia kontserdisaalist. Esinevad Mari Poll ja Mihkel Poll.

Kavas:

* Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Sonaat klaverile ja viiulile nr 28 Es-duur KV 380 (1781)
* Johannes Brahms (1833–1897) – Sonaat viiulile ja klaverile nr 3 d-moll op. 108 (1888)
* Sergei Prokofjev (1891–1953) – Viis meloodiat op. 35bis (1920/1925)
* George Enescu (1881–1955) – Sonaat viiulile ja klaverile nr 3 a-moll op. 25 (1926) (“Dans le caractère populaire roumain”)

Ülekande Estonia kontserdisaalist vahendavad toimetaja Tiina Kuningas ja toonmeister Kaspar Karner.


Õde ja vend Mari ja Mihkel Polli tee suure muusika juurde algas juba varases lapseeas.
Mari Poll (1987) õppis viiulit Nõmme Muusikakoolis õpetaja Leila Eespere juures ning allinna Muusikakeskkoolis esmalt prof Tiiu Peäske, hiljem dotsent Ivi Tiviku klassis.
Õpingud jätkusid Chethami Muusikakoolis Manchesteris prof Jan Repko viiuliklassis. Sama professori juures järgnesid õpingud Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis, mille lõpetas magistrikraadi, artistidiplomi ja Junior Fellow tiitliga.
Sügisel 2014 lõpetab Mari Poll õpingud Norra Muusikaakadeemias Solistidiplomi programmis. Hetkel on ta City Music Foundation artist.
Mais 2013 autasustati teda Marit Tagore Kuldmedaliga, mille andis üle HRH Prints Charles.
2012. aasta märtsis andis tuntud plaadifirma Warner Classics (endine EMI Classics) uue projekti “EMI Digital Debut” raames välja Mari Polli salvestatud kolm teost sooloviiulile.
Teadaolevalt on ta esimene eesti instrumentalist, kes EMI-le on plaadistanud. Ta on üles astunud Inglismaal BBC Raadio 3 külalisena saates “BBC In Tune”.

Mari Poll on andnud kontserte mitmel pool Euroopas, Ameerika Ühendriikides, Uus- Meremaal ja muidugi ka Eestis, nii solistina, kammeransamblites kui koos orkestritega ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Trondheimi Sümfooniaorkestri, Liverpooli Mozarti-orkestri, RCM Nüüdismuusika ansambli ja Harrow’ Sümfooniaorkestriga.
Sügisel 2014 teeb Mari oma debüüdi Norra Raadio orkestriga, mängides Béla Bartóki Viiulikontserti nr 2.
Samuti on ta võitnud arvukaid auhindu rahvusvahelistel konkurssidel.
Ta on väga tihedalt seotud ka kaasaegse muusika ettekannetega. 2011. aastal esitas ta koos Tallinna Kammerorkestriga Eestis esmakordselt Ligeti Viiulikontserdi.
Tema esituses kõlab sageli ka eesti heliloojate looming, näiteks kandis ta ette Helena Tulve “Hõbevalge” koos Tallinna Kammerorkestriga ja Jaan Räätsa Viiulikontserdid nr. 1 ja nr. 2 Pärnu Linnaorkestriga.
Ta esitab sageli kammermuusikat koos Jennifer Hughes’i ja oma pianistist venna Mihkel Polliga.

Mihkel Poll (1986) alustas klaveriõpinguid Nõmme Muusikakoolis ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis, õpetajateks prof. Ivari Ilja ja Maigi Pakri.
Praegu õpib ta Eesti Muusikaakadeemia doktorantuuris prof. Ivari Ilja klaveriklassis ning samaaegselt Londonis (Guildhall School of Music and Drama) prof. Ronan O’Hora juures.
Poll on ennast täiendanud mitmetel meistrikursustel, juhendajateks Paul Lewis, Angela Hewitt, Peter Donohue, Vera Gornostajeva, Pavel Nersesjan, Walter Blankenheim, Erik T. Tawastsjerna ja Hui-Ying Liu-Tawastsjerna.

Mihkel Poll on edukalt osalenud mitmetel nii rahvusvahelistel kui vabariiklikel konkurssidel. Viimastest võiks nimetada 2006. aasta detsembris saavutatud I preemiat XX Ferroli rahvusvahelisel pianistide konkursil Hispaanias ning I preemiat ja Tubina eripreemiat Tallinna Rahvusvahelisel Pianistide konkursil.
2011. aasta oktoobris omistati talle mainekas Guildhall Wigmore Recital Prize, mille tulemusena toimus 2012. aasta juunikuus Mihkel Polli debüüt Wigmore Hall’is.
2012/2013 hooajal oli Mihkel Poll ERSO resideeruvaks artistiks, esitades eesti heliloojate klaverikontserte maestrote Neeme Järvi, Olari Eltsi ja Arvo Volmeri juhatusel.
Hooaega jäi esinemine koos ERSO ja maestro Neeme Järviga Läänemere Festivalil Stockholmis Berwaldhallenis ning etteasted Birminghami Sinfonia ja Birminghami koolide Sümfooniaorkestriga.
Mihkel Poll on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Venemaal, Saksamaal, Belgias, Suurbritannias, Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Portugalis, Kreekas ja USA-s. Ta on astunud üles koos ERSO, Läti Rahvussümfoonikute, Põhjamaade Sümfooniaorkestri, Magdeburgi Filharmoonikute, Norrbotteni Kammerorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Birminghami Sinfonia, Birminghami koolide Sümfooniaorkestri, Norwichi Filharmooniaorkestri, Lincolni Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri ja EMTA Sümfooniaorkestriga, dirigentideks Neeme Järvi, Eri Klas, Paul Mägi, Anu Tali, Olari Elts, Mikk Murdvee, Michael Seal, Richard Laing, Matt Andrews, Jüri Alperten, Toomas Vavilov, Toomas Kapten jt.

Mihkel Polli repertuaar on žanriliselt ja ajastuliselt väga lai, hõlmates nii suurvorme kui miniatuure, ning meistriteoseid Bachist Ligetini.
Samuti musitseerib Mihkel Poll sageli kammeransamblites koos eesti väljapaistvate instrumentalistide ja lauljatega, sh oma õe, viiuldaja Mari Polliga.
2009. aastal ilmus Mihkli debüütplaat 20. sajandi klaverimuusikaga maineka Soome plaadifirma Ondine all. Plaadil kõlab Raveli, Šostakovitši, Mossolovi, Ligeti ja Tulve looming.
Mihkel Poll on 2004. aasta Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ja 2013. aasta Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia laureaat.

(EK kavalehelt)

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})