Kuulamiskool: Maia Lilje juhatab orkestrit mõistma (2)

Kuulamiskooli uuel hooajal viib muusikateadlane Maia Lilje teid 19. sajandi – 20. sajandi alguse orkestrimuusika radadele ja selgitab selgeks tagamaid. Saated on eetris pühapäeva hommikuti. Olge kuuldel kell 9.05.

Heites pilku selle arenguloole Viini klassikute järel, uurime, kuidas muutus sümfooniaorkestri koosseis ja kõlavõimalused, mis inspireeris heliloojaid selle kõlavärvide paletti avardama.
Kuulame näiteid orkestrimuusika suuremate meistrite ja uuendajate Hector Berliozi, Ricard Wagneri, Gustav Mahleri, Richard Straussi, Claude Debussy ja Arnold Schönbergi loomingust.

Saated on eetris pühapäeva hommikuti kell 9.05.

1. oktoobril
I saade: Hector Berlioz – kaasaegse sümfooniaorkestri ja instrumentatsioonikunsti rajaja.
Tema Fantastiline sümfoonia oli pöördeline teos orkestri ja selle kõla arenguteel.

8. oktoobril
II saade: orkester Wagneri ooperites.
Wagner pole muusikaajalukku läinud mitte sümfooniku, vaid ooperiloojana, samas heliloojana, kes esimesena sümfoniseeris ooperi.

15. oktoobril
III saade: programmilisus  Gustav Mahleri ja  Richard Straussi teostes.
Richard Wagneri järel kaks suurimat orkestratsiooni-meistrit olid oma natuurilt ja maailmanägemiselt väga erinevad loojaisiksused.
Nende teostes saavutas sümfooniaorkester hiigelmõõtmed, kuid muusika sisulistest erinevustest tulenevalt kuuleme erinevusi ka nende väljenduslaadis ja orkestrikõlas.
“Meie, modernistid, vajame nii suurt orkestriaparaati, et väljendada vikerkaare arvukaid varjundeid, sest meie silm on õppinud nägema vikerkaares ikka enam värve ja õrnemaid modulatsioone” (Mahler hiigelorkestrist)

22. oktoobril
IV saade: orkestrikõla Claude Debussy ja Arnold Schönbergi muusikas.
Debussy ja Schönbergi looming esindab muusikas muutusi, mida tõid kaasa 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses valitsenud kunstivoolud – impressionism ja ekspressionism.
Debussy ja Schönbergi esteetikas, väljenduslaadis ja orkestriteoste kõlavärvide paletis leiame peegeldusi nimetud kunstivooludest.
“Eksperimenteerin siin ühe ja sama värvi erinevate varjunditega, mis näiteks maalikunstis oleks stuudium halli värviga.” (Debussy orkestripala “Pilved” komponeerides).

Saated korduvad kolmapäeva õhtuti kell 21.

Sarja toimetab Kersti Inno.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar