Klassikaraadio eri: Kalle Randalu 60

25. novembril tähistab Randalu 60. juubelisünnipäeva. Tunnustatud pianist on kirgastunult muusika-uskne inimene. Kuulete tema lapse- ja noorepõlvemeenutusi ning vanu säravaid esitusi möödunud kümnenditest.

Kalle Randalu vanemad ei olnud muusikud ja tal polnud kodus klaverit. Sellest hoolimata jõudis Pelgulinna noormees Muusikakeskkooli.
Kuidas see kõik nii läks, räägib pianist Deltas kell 16.15.
Kell 14 kõlab Randalu esituses Tšaikovski Esimese Klaverikontserdi haruldane salvestus aastast 1980, dirigendipuldis on legendaarne Peeter Lilje.
Eesti armastatumaid pianiste tähistab 25. novembril 60. juubelisünnipäeva.

Kalle Randalu lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1975. aastal Tiina Kuriku ning Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1980. aastal Bruno Luki klaveriklassis.
Ajavahemikus 1980–1983 täiendas Randalu end Moskva Konservatooriumi assistentuuris Lev Vlassenko juures.

Kalle Randalu on pälvinud kõrget tunnustust mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel: I koht noorte pianistide konkursil Tšehhoslovakkias (1971), I preemia liiduvabariikidevahelisel pianistide konkursil Tallinnas (1976) ning Saksa telekanali ARD-konkursil Münchenis (1985).
Samuti pärjati Randalut laureaaditiitliga Schumanni-nimelisel konkursil Zwickaus (1981) ja Tšaikovski-nimelisel konkursil Moskvas (1982).
Tänavu 1. oktoobril, Muusikapäeval pälvis Randalu helikunsti sihtkapitali aastapreemia särava ja silmapaistva loomingulise tegevuse eest.

Kalle Randalu sai juba 1980ndatel tuntuks märkimisväärsete Mozarti-interpretatsioonidega.

Kuula siit Kalle Randalu Mozarti albumit aastast 1982.

Alates 1988. aastast elab ja töötab Kalle Randalu Saksamaal Karlsruhes.
Eesti publik kohtub temaga sageli ERSO kontsertidel. Kalle Randalu on soleerinud mitmete maailma nimekate orkestrite ees nagu Baieri Raadio Sümfooniaorkester ja Baieri Riigiooperi orkester, BBC Sümfooniaorkester, Peterburi, Moskva ja Hamburgi Filharmoonikud, Berliini Sümfooniaorkester, Mannheimi Ooperiteatri orkester, Soome Raadio Sümfooniaorkester, Bratislava, Peterburi, Kesk-Põhjamaa ja Berliini Kammerorkestrid.

Eesti ühe rahvusvaheliselt tuntuma pianisti repertuaari kuulub üle 40 klaverikontserdi.
Randalu on silmapaistev klassitsistliku muusika tõlgendaja, ent tema kavadesse kuuluvad ka Saksa romantikud ja uus Eesti muusika.
Mitmed Eesti heliloojad on ka talle muusikat loonud. Talle on pühendanud teoseid Kuldar Sink (“Mäed ja inimesed”), Raimo Kangro (4. klaverisonaat) ja Jaan Rääts (tsükkel “24 marginaali”).

Kuula Eesti klassikaplaati – Jaan Räätsa “Marginaalid”

Hiljuti valmisid Randalu ja ERSO koostöös sündinud salvestused Beethoveni klaverikontsertidest.
Kalle Randalu on tänavu soleerinud ERSO ees kahel korra. 16. septembril esitas ta Brahmsi Esimest Klaverikontserti. Kalle Randalu avas ka tänavuse Tallinna Klaverifestivali, mängides Brahmsi Teist Klaverikontserti, dirigendipuldis oli Neeme Järvi.

Kuula kontserti siit:

Ka Brahmsi kontsertidest sünnivad peatselt salvestused.

25. novembril tähistab Randalu 60. juubelisünnipäeva.

Reedeses Kooskõlas kell 14 kuuleme Kalle Randalu esituses Tšaikovski Esimest Klaverikontserti, ERSOt juhatab Peeter LIlje.
Saatejuht on Kaisa Jõhvik.

Delta valikus kell 16.15 räägib Kalle Randalu oma muusikuks kujunemisest, õpetajatest ja lemmikheliloojatest.
Küsitleb Anne Prommik.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar