Helikaja 15. novembril

Laulvad mehed kui metsapullid – meestelaulu eri, Risto Joost on nüüd meie mees Saksamaal, koorijuhtide hiljutine võistlus mitmest vaatevinklist.

Meestelaulu juubeli ja Koorijuhtide konkursi eri

* Mehed kui metsapullid
“Meeskoorilaul läheb Eestis marginaliseerumise teed ja kooride arv väheneb – aga me ei pea seda traagiliselt võtma,” leiab koorijuht Ants Soots.
“Koorides on järelkasvu puudus,” kinnitab Virumaa Noorte meeskoori dirigent Andrus Siimon.
Küll aga pole dirigent Peeter Perensi sõnul lauljate puudust Tallinna Tehnikaülikooli Meeskooris. Maakondades on reaalsus teistsugune. Lauljaid võib isegi olla, aga mõni ülikoolipäevil suurlinna kooris laulnud mees põlgab kohalikul tasemel koori viletsaks.
Maale ei jätku ka koorijuhte. Dirigendid peavad sageli alustama nullist, sest koorides toimub täielik verevahetus. Koorid kaovad, sest inimesed lähevad Soome tööle.
Aga leidub ka vastupidiseid näiteid: Maaülikooli Meeskoori Gaudeamus ja Tartu Rahvaülikooli dirigent Lauri Breede alustas sel sügisel Elvas uue meeskooriga.

Fotol: Peeter Perens, Andrus Siimon, Ants Soots ja saatejuht Anne Prommik

* Meie mees Saksamaal
Risto Joost sai MDR ringhäälingukoori peadirigendiks ja teised muusikauudised maailmast Nele-Eva Steinfeldi vahendusel.

* Koorijuhid võistlesid – kes julgesid
Eesti noorte koorijuhtide konkursi võitis Valter Soosalu, II preemia pälvis hispaanlane Josep Gil Gil ja kolmandaks jäi Edmar Tuul. 
Rohkem kui neljandik vabariiklikul konkursil osalejatest pärinesid väljastpoolt Eestit. Kuigi lubatud vanuserühmas on Eestis umbes 150 koorijuhti, julges oma naha turule tuua vaid kaheksa.
Kuidas juhatas Pärti jaapanlanna, kuidas konkursant peab hakkama saama kooriga, kellele enda valitud teos üle jõu käib ja miks ka häid koorijuhte sageli võistlusel edu ei saada, selgitavad Ene Üleoja ja žüriiliige Jüri-Ruut Kangur.

Toimetas Anne Prommik, kokku mängis Helle Paas.

Kuula Helikaja laupäeval 15. novembril kell 9 või päev hiljem, pühapäeva keskpäeval.
Saate osad leiad järelkuulatavana Klassikaraadio koduleheküljelt.

.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})