Helikaja 17. jaanuaril

Küsimus koos vastustega muusika-aastal: mis saab siis, kui muusikat meie ümber enam ei ole? Muusikauudised maailmast, Kristjan Randalu mängis Gurdžijevit.

* Mis saab siis, kui muusikat meie ümber enam ei ole?

Me kasutame muusikat vaikuse peletamiseks ja nii saab sellest tapeet – selle asemel et meelt keskendada. Pole mõtet vaielda, mis on muusika – pigem keskendugem sellele, kuidas me muusikat kuulame.
Muusika teenindusettevõtetes pole muidugi see, mida muusika-aasta ellukutsujad oluliseks peavad. Aasta eesmärkideks võiks olla kontserdikülastuste suurem arv, muusikalise huvihariduse rahastamine riigieelarves, ja muusika laiem mõtestamine erinevatel tasanditel.

‟Ka laulupeole ei lähe inimesed meelt lahutama, vaid saavad sealt katartilise elamuse, mis neid üles ehitab. Iluelamuste toel muutuvad inimesed loovamaks ka oma igapäevatöös,” kinnitab muusikateadlane Toomas Siitan, kellega muusika-aasta tähenduse üle arutlevad muusikafestivalide korraldaja Marko Lõhmus ja helilooja Olav Ehala.
Mis muusika-aastal toimuma hakkab, räägib projekti juht Kristel Üksvärav.

* Muusikauudised maailmast. (Nele-Eva Steinfeld)

* Eelmise nädala lõpus mängis Kristjan Randalu sarjas Müstilised kõlad Armeenia müstiku ja esoteeriku, 20 sajandi alguse mõtleja ja vaimse õpetaja Georgi Gurdžijevi muusikat, mille on üles kirjutanud Thomas de Hartmann.
‟Rahvamuusikat meenutavaid viise oli klahvpillidel harjumatu kuulata,” leiab kontserdil käinud pianist Farištamo Susi.

Küsis ja toimetas Anne Prommik.
Lõikas ja helindas Katrin Maadik.

Muusika-aasta alguse Helikaja on eetris laupäeval kell 9 ja pühapäeva keskpäeval.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})