Aasta Muusik 2017 on Jaan-Eik Tulve

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Aasta Muusikuks 2017 dirigent Jaan-Eik Tulve. Aasta Muusiku tiitel antakse üle ansambli Vox Clamantis kontserdil “O Antiphonen” 14. jaanuaril kell 17 Tallinnas, Niguliste kirikus.

Kontserdi vahendavad otseülekandes Eesti Televisioon, Klassikaraadio, Raadio 4 ja Vikerraadio.

Jaan-Eik Tulve saab Aasta Muusiku tiitli kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas.
Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.

Klassikaraadio on kahe aastakümne jooksul vahendanud otseülekandes ja salvestanud kõik Vox Clamantise kontserdikavad ja vahendanud igal aastal vähemalt ühe ansambli kontsertidest ka EBUsse kuuluvatele raadiojaamadele.
Kuulajad armastavad Vox Clamantise kontserte.

Jaan-Eik Tulve (1967) on kooridirigent ja gregooriuse laulu spetsialist, ansambli Vox Clamantis kunstiline juht ja dirigent.
Tulve muusikukarjäär algas punkansamblis Vennaskond. Akadeemilise hariduse sai ta Tallinna Konservatooriumis koorijuhtimise alal ja Pariisi Rahvuslikus Kõrgemas Muusika ja Tantsu Konservatooriumis gregooriaani koori dirigeerimise erialal.

1990ndatest alates on ta dirigeerinud Pariisi Gregoriaani Koori ja andnud gregooriuse laulu meistrikursusi mitmel pool maailmas.
Eriline koht Jaan-Eik Tulve tegevuses on pidev töö paljude Euroopa kloostrikooridega.
1993. aastal asutas Jaan-Eik Tulve Pariisis ansambli Lac et Mel ning 1994. aastal Pariisi Gregoriaani Koori naisharu.

2004-2013 korraldas Jaan-Eik Tulve koos mõttekaaslastega juudi süvakultuuri festivali “Ariel”.
1996. aastal asutas ta Tallinnas ansambli Vox Clamantis ning on tänaseni kollektiivi kunstiline juht ja dirigent.

Vox Clamantise kavva kuulub väga laiahaardeline repertuaar gregooriuse laulust kuni kaasaegse muusikani.
Nad on tellinud uudisteoseid paljudelt eesti heliloojailt, samuti teinud erilisi piire ja žanreid ületavat koostööd mitmesuguste muusikutega, nagu Dhafer Youssef, Arianna Savall, Marco Ambrosini, Yair Dalal, Weekend Guitar Trio jpt.

Ansambliga Vox Clamantis on Jaan-Eik Tulve salvestanud muusikat Eesti Raadiole ja plaadifirmadele ECM Records, Arion ja Mirare ning pälvinud heliplaatide eest kõrgeid tunnustusi.
2014 omistati Vox Clamantisele koos mitme teise kollektiiviga maailma ihaldatuim heliplaadiauhind Grammy Arvo Pärdi muusikaga albumi “Adam’s Lament” eest.
Lisaks Vox Clamantisele on Jaan-Eik Tulve dirigeerinud Eesti Rahvusmeeskoori, ansamblit Hortus Musicus, Pärnu Linnaorkestrit, kammerorkestrit I virtuosi Italiani jt.
Hetkel viib ta läbi uue kava proovitsüklit Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.

Kõrgete muusikaliste saavutuste eest on Jaan-Eik Tulve saanud preemiaid ja autasusid, sealhulgas Valgetähe V klassi teenetemärgi 2007, Riigi Kultuuripreemia 2013 ja 2017, Belgia Kuningriigi ja Prantsuse vabariigi ordenid.

Eesti Rahvusringhääling kuulutab välja Aasta Muusiku juba 1982. aastast.
Möödunud aastatel on tiitli pälvinud teiste hulgas Paavo Järvi (2012), Ivo Linna (2009), Tiia-Ester Loitme (2008), Kalle Randalu (1982), Alo Mattiisen (1988), Valter Ojakäär (1993), Erkki-Sven Tüür (1996), Tõnu Kaljuste (1998), Rein Rannap (2002) jt.
Mullu pälvis Aasta Muusiku tiitli helilooja ja kitarrikunstnik Robert Jürjendal.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar