Delta 31. oktoobril

Festivalil Klaver, Raamatukomm, Hingedepäeva kontserdist, Bill Frisell esineb Tallinnas, näitused Tartu Kunstimajas, eestlased laulsid Soomes ooperit.

Kontsert festivalil Klaver, Raamatukomm, Hingedepäeva kontserdist, Bill Frisell esineb Tallinnas, näitused Tartu Kunstimajas, eestlased laulsid Soomes ooperit.

Kell 12:

* Festivalil Klaver esineb täna õhtul USA klaveriduo Greg Anderson ja Elizabeth Joy Roe, kes on tuntud julgete seadete ja löövate muusikavideote poolest – eesmärgiks tuua klassikaline muusika inimestele lähemale.
Ülekannet Estonia kontserdisaalist vahendab Tiina Kuningas.

* Hingedepäeval kuuleme otseülekannet Kaarli kirikust.
Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel esitab ajaloolise ja tänapäevase suurkuju, Johann Sebastian Bachi ja Arvo Pärdi loomingut.
Sõna saab Tõnu Kaljuste. (Kersti Inno)

* Uus raamat.
Loomingu Raamatukogus ilmunud Charles Baudelaire’i teosest “Mu alasti kistud süda” Kristjan Haljaku tõlkes pajatab Peeter Helme.

* Hingedepäeva kontserdi annab ka Rahvusooper Estonia koor – Jaani kirikus tuleb ettekandele Maurice Durufle Reekviem, solistideks koorist välja kasvanud mezzosopran Triin Ella ja bass Pavlo Balakin, tšellol Kristjan Saar.
Stuudios on dirigent Elmo Tiisvald.

Kell 13:

* Kalevi Aho Mehhiko kunstnikepaari elul põhineva psühholoogilis-poliitilise uudisooperi “Frida y Diego” esmalavastuses Soome Sibeliuse Akadeemia ooperistuudios laulsid peaosi Eesti lauljad Tuuri Dede, Aule Urb, Elizabeth Paavel ja Toomas Kolk.
Ühiskonnakriitilisuse ja suurte orkestriteoste poolest tuntud Kalevi Aho valgustab nii soomlaste ooperilembust, oma eeskuju Leos Janacekki kui nõukogude inseneri leiutatud esimest elektrilist instrumenti maailmas, millel on ooperis suur roll.

* Täna õhtul astub Vene Kultuurikeskuses kontserdiga üles maailma tuntumaid jazzkitarriste Bill Frisell, kes on ilmutanud äsja värske heliplaadi “Guitar in the Space Age”, millel kõlab Friselli noorusaja lemmikmuusika. (Ivo Heinloo)

* Tartu Kunstimaja Suures saalis on avatud “Maajaam”, väikeses Ulla Juske “Suur lugemine” ja monumentaalgaleriis Hanna Piksarve “Hea ja halg”.
Läbi saalide juhatab galerist Indrek Grigor. (Liina Vainumetsa).

Saatejuht on Anne Prommik.

Delta 30 oktoobril

Kell 12:

* Täna vahendab Klassikaraadio rahvusvaheliselt pianistide festivalilt Klaver 2014 kaks kontserti: kell 16 algaval kontserdil mängib Lembit Orgse ajaloolistel pillidel, kell 19 esineb noor saksa pianist Joseph Moog.
Intervjuu Lembit Orgsega. (Kersti Inno)

* Wabaduse kohvikus toimub täna muusikaettevõtluse koolitussessioon “Kogemuskohvik”, kus räägitakse teemal “Rahvusvahelised rahastusvõimalused muusikavaldkonnas”.
Stuudios on Marje Lohuaru.
Juttu tuleb ka möödunud nädalavahetusel Poolas toimunud eesti klassikalise muusika kontaktüritusest.

* Filmikomm. (Tõnu Karjatse)

* Tartu Linnakodaniku muuseumis on avatud näitus “Kellaaeg – kelle aeg?”.
Näitusel on 12 kella ja väljapaneku uhkuseks on kaks 18. sajandil Londonis valmistatud kella, mis töötavad tänaseni. Miks on kella vaja, kas vanasti ka keerati kella suve-ja talveajale?
Lähemalt räägib näituse kuraator Kadi Kähär-Peterson. (Hedvig Lätt)

* Kuulajamängus loosime pääsmed Hubert Dupont Jasmim Trio kontserdile, mis toimub pühapäeval kell 17 Kumu Auditooriumis.

Kell 13:

* Jüri Reinvere ooperi “Peer Gynt” esietenduseni Norra Rahvusooperis on jäänud kuu aega.
Helilooja räägib Norrale väga tähendusliku süžeega ooperi sünnilugu, iseloomustab materjali valikut ja üldist ideed:
“Algusest peale ma teadsin, et sel teosel peab olema Ibseni algus, Ibseni lõpp ja Ibseni põhistruktuur. Hoolimata sellest, et on uusi tegelasi, uusi stseene ja uusi suhteid ajalooliste sündmustega, siiski ma ei välju Ibseni või laiemas mõttes Kierkegaardi põhifilosoofiast. Jumala arm, naasmine, isiksuse kasvamine on säilinud peateemadena.”
Intervjuu Jüri Reinverega tegi 24. oktoobril Berliinis Tiia Teder.

* Eesti Rahvusringhäälingu ja Euroopa ühe tuntuma muusikafilmide tootja Accentus Music koostöös valmivad järgmiseks aastaks kaks unikaalset filmi: dokumentaal- ja kontsertfilm “Aadama Passioon”, samanimelisest Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni suurteosest.
Eilsel pressikohtumisel tutvustati filmiproduktsiooni ideed ja loomise protsessi.

* Rahvakunstiansambel Leigarid tähistavad 45. juubelisünnipäeva uuendusliku tantsuetendusega “Viies pööripäev”.
Stuudios on koreograaf-lavastaja Jaan Ulst.

Saatejuht on Johanna Mängel.

Delta 29. oktoobril

Kell 12:
 
* Täna annab festivalil Klaver kontserdi Prantsuse praeguse aja üks hinnatuimaid pianiste Jean-Efflam Bavouzet.
Klassikaraadio teeb kontserdist ülekande kell 19. (Anne Prommik)
 
* Hingedepäeva eel, laupäeval, on Jaani kirikus muusikaõhtu Jaan Tammsalu kontsert-mõtiskluste sarjast, esitletakse ka heliplaati ja raamatut “Vaimulikud Mõtisklused 3”.
Jaan Tammsalu on stuudios.
 
* Arhiiviminutid. Peeter Lilje 1950–1993. (Marge-Ly Rookäär)
 
* Rahva Hääl: Kuidas saaksime ära hoida koolivägivalda?
Telefon stuudios on 611 4285.
 
Kell 13:
 
* Valminud on dokumentaalfilm “Kuidas ma Aafrikat päästsin”.
Filmi peategelane on noor naine Siisi, keda maailmaparandamise vajadus lennutab Ugandasse.
Seal plaanib ta annetuste abil avada kohviku, mis pakuks tööd kohalikele puuetega noortele.
Stuudios on filmi režissöör ja operaator Kullar Viimne.
 
* Jüri Vainol on Juhan Liivi juubeliaasta puhul valminud uus heliplaat luuletaja tekstidele, plaadi esitluskontsert toimub eeloleval pühapäeval Nõmme kultuurikeskuses. Jüri Vaino on stuudios.
 
* Tartu Mänguasjamuuseumis on avatud mitu uut näitust, esitletakse raamatut “Nässu” ja Teatri kodus saab vaadata lastelavastust “Kratijutud”.
Lähemalt räägivad muuseumi arendusjuht Marge Pärnits ja näitleja Karol Kuntsel. (Hedvig Lätt)
 
Saatejuht on Markus Järvi.

Delta 28. oktoobril

Kell 12:

* Täna õhtul esineb festivalil Klaver 2014 soolokontserdiga Age Juurikas.
Klassikaraadio teeb kontserdist otseülekande. (Tiina Kuningas)

* NUKU koor läheb Siim Aimla koorimuusikaga tuuritama.
Kontsertetendusest “Mõistatused iga ilmaga, tuulega eriti” räägivad helilooja Siim Aimla ja NUKU koori dirigent Reeda Toots.

* Teatriluup.
Rahvusvahelise improteatritefestivali Tilt peakorraldaja Rahel Otsa tutvustab nii festivali kui Eesti improteatrite maailma.
“Ükskord proovis juhtus” loo räägib Improgrupp Jaa näitleja Timo Talvik. (Keiu Virro)

* Kuulajamängus loosime välja piletipaari klavessiiniduo Julia Ageyeva Hess – Imbi Tarum kontserdile “Rännak 20 sõrmele” Mustpeade majas 6. novembriks.

Kell 13:

* Milliseid filme tegid Peeter Simm, Valentin Kuik, Arvo Iho, Toomas Tahvel ja Jaan Kolberg ülikooli ajal?
Seda saab näha täna õhtul Kinomajas, kui ekraanile jõuavad “Unustatud tudengifilmid”.
Stuudios on režissöörid Peeter Simm ja Valentin Kuik.

Saatejuht on Miina Pärn.

Delta 27. oktoobril

Kell 12:

* Täna 27. oktoobril on rahvusvaheline filmipärandi päev, mille tähistamisest tuleb stuudiosse rääkima rahvusliku filmiarhiivi juhataja Eva Näripea.

* Üle Eesti jätkuvad raamatukogupäevad, mille sündmustest algaval nädalal Tartus teeb ülevaate Tartu Linnaraamatukogu avalikussuhete juht Linda Jahilo.

31. oktoobrist kuni 2. novembrini toimub Tartus festival Ideejazz 2014, mida tutvustab stuudios üldjuht Oleg Pissarenko.
Kuulame mõnd lugu festivalil esitletavatelt albumitelt.
 
Kell 13:

Sallitallaja. Vestlust juhib Berk Vaher. Saatekülaliseks sedapuhku laululooja, kontserdikorraldaja, autorilaulukultuuri edendaja ja Jaani kiriku tegevjuht Juhani Jaeger.

Delta saatejuht on Liina Vainumetsa.


Kell 14:

Kooskõla. Beethoven – Viiulikontsert
Ludwig van Beethoveni Viiulikontserdi esitavad Vadim Repin ja Viini Filharmoonikud, dirigent on Riccardo Muti.
Ludwig van Beethoven kirjutas oma Viiulikontserdi oma loomingu kõrgajal. Viiulikontserdi esiettekande solist oli oma aja tuntud viiuldaja Franz Clement.
Peale Beethoveni surma, aastal 1844 hakkas teose vastu huvi tundma Felix Mendelssohn, kes andis kontserdi mängida tollal 12-aastasele viiuldajale Joseph Joachimile.
Mendelssohn ise dirigeeris tol korral Londoni filharmoonia orkestrit. Sellest ajast peale on Beethoveni Viiulikontsert paljude solistide ja orkestrite repertuaaris.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Samal teemal