Intervjuu Mikk Üleojaga.

RAMi juubelinädalal on eetris pikem usutlus meeskoori praeguse peadirigendiga. Jutuajamist saab kuulata 14. novembril kell 12 saates Delta.

Eesti Rahvusmeeskoori juubelinädalal peatume pikemalt meeskoori ajalool ja visandame tulevikku.
Klassikaraadiole andis pikema intervjuu aastast 2011 koori peadirigendi ametis olnud koori kunstiline juht Mikk Üleoja.

Üleoja räägib intervjuus lähemalt meeskoorilauljate iga-aastasest atesteerimisest, mis äsja taas toimus.
“Atesteerimine on vajalik”, räägib Üleoja, “see annab ülevaate koori kui materjali tervikust, näitab igaühe personaalset arengut ja on tegelikult teatavas mõttes teki pealt ära tõmbamine – hetkeseisu jäädvustamine. Atesteerimine on lauljate mugavustsoonist välja toomine ja see annab eelkõige koorilauljale endale võimaluse kohtuda oma hetkeolukorra- ja võimetega. Tihtipeale tekib koori häälerühma sees distantseerumistunne, laulja ei suuda ennast solistipunkti asetada. Atesteerimine ja väiksemates ansamblites töötamine tekitab väga aktiivse musitseerimisvajaduse ja see arendab nii lauljat üksikult kui koori tervikuna”. 
 
Mikk Üleoja (foto: Jaan Krivel) isa Ants Üleoja oli RAMi dirigent 1990ndate esimeses pooles.
Mikk mäletab RAMi juba koolieelikuna, kui ta oli isaga kooriproovides kaasas. Sellest ajast (u 1975) on RAM olnud Miku teadvuses.
Ometi, kui talle tehti ettepanek asuda RAMi peadirigendi kohale, mõtles ta kaua. “Mu ootused ei olnud kõrged ja tööd on olnud palju. Minu eesmärgiks on jätkuvalt kollektiivi taset tõsta, ka hooaja kunstilised eesmärgid on selle järgi seatud”.
 
Juubelikontserdil tuleb ettekandele muusika, mida Mikk Üleoja nimetab elitaarseks.
Esitusele tulevad Ukraina päritolu Eesti nüüdishelilooja Galina Grigorjeva laulud, kõigest 31-aastaseks elanud romantismihelilooja Franz Schuberti loodu, tänapäeva Itaalia helilooja Giovanni Bonato nn “ruumiline muusika”, sakraalse ja sissepoole pööratud muusika loojana tuntud Eesti kaasaja helilooja Toivo Tulevi teos ja tänapäeva ühe kuulsama Šoti helilooja James MacMillani usulistele veendumustele toetuv muusika.
“Meeskoori toonus on täna väga hea”, kinnitab Üleoja “seda kinnitasid ka seitse oktoobris antud juubelikontserti üle Eesti”.
 
Intervjuus peatume ka Rahvusmeeskoori koostööst Eesti nüüdisheliloojatega, räägime kaasaegse koorimuusika tellimisest ja esitamisest.
Mikk Üleoja visandab ka RAMi lähimad tegevusplaanid: koostöös Klassikaraadioga Henrik Odegaardi autoriplaadi salvestamine jaanuaris ja kevadine kontsert sarjas “Siin Rostrum!”
 
RAM 70 juubelikontsert peetakse pühapäeval, 16. novembril kell 17, pidulik erilise kavaga õhtu on otseülekandes kuulatav Klassikaraadios.
 
Eesti Rahvusmeeskoori (RAM) asutas 1944. aastal Eesti koorimuusika suurkuju Gustav Ernesaks Eesti NSV Riikliku Filharmoonia Meeskoori nime all (1953 Riiklik Akadeemiline Meeskoor, 1989 Eesti Rahvusmeeskoor). Teadaolevalt on RAM on täna suurim kutseline meeskoor maailmas, koori repertuaaris on nii a cappella koorimuusikat kui ka ligi 30 vokaalsümfoonilist suurteost ning järjepidevalt tellitakse muusikat Eesti heliloojatelt.
Koori peadirigendina tegutses Ernesaks 1975. aastani ning jäi koori kunstilise juhi ametisse kuni oma surmani aastal 1993. RAM-i dirigendid on olnud Olev Oja (1964–1991), Kuno Areng (1966–1990), Ants Üleoja (1991–1997), Ants Soots (1994–2005, 2008–2011), Kaspars Putninš (2005–2008) ning hooajast 2011/2012 on koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja.
 
Kuula intervjuud Mikk Üleojaga reedel, 14. novembril kell 12 saates Delta.
Mikk Üleojaga kohtus Marge-Ly Rookäär.
 
Juubelikontserdi otseülekanne algab pühapäeval, 16. novembril kell 17, helirežissöör on Tanel Klesment.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})