Eesti heliloojad. Heimar Ilves 100

Pühapäeval, 14. septembril kell 9.05 on eetris saade Heimar Ilvese ümmarguse sünniaastapäeva puhuks. Saade valmis 1999. aastal. Räägivad Ilvese õpilased.

Pühapäeval, 14. septembril kell 9.05 on eetris saade Heimar Ilvese ümmarguse sünniaastapäeva puhuks. Saade valmis 1999. aastal ja seal räägivad Ilvese õpilased.

Heimar Ilvese (15.09.1914 – 05.02.2002) kunagised õpilased Kuno Areng, Helju Tauk, Avo Hirvesoo ja Alo Põldmäe räägivad seal temast kui koloriitsest isiksusest, legendaarsest õppejõust ja heliloojast.

Saate autor on Kersti Inno.

Enamikule eestlastest tundmatu, kuid ääretult andekas inimene oli suure osa oma loomingulisest elust nõukogude võimu surutise tõttu tagaplaanil, samal ajal kui tema isiksust ja muusikat on paljude selle valdkonna inimeste – D. Šostakovitš, J. Rääts, R. Matsov, E. Tamberg, R. Kangro – poolt peetud erakordseks ning omaette nähtuseks 20. sajandil.

Heimar Ilves sündis 1914. aastal Venemaal, Orjoli kubermangus. Viieaastaselt kolis ta koos perega Eestisse. Tallinna Konservatooriumis õppis ta 1932-40 nii klaverit (juhendaja Theodor Lemba) kui ka kompositsiooni (Artur Kapp).
Peale asumisperioodi 1945-48 Permi oblastis, naasis ta Eestisse, lõpetas konservatooriumi ning töötas seal kuni 1965. aastani õppejõuna, kuni enda vallandamiseni nõukogudemeelse juhtkonna poolt. Tema vallandamise ning edasise mahavaikimise juured on tema loomingus, mis juba 1940. aastate lõpul formalistlikuks tembeldati.
Ilves jätkas vabakutselise heliloojana, ning enamik tema loomingu paremikust, mis enamasti esitamata jäi, on kirjutatud sel perioodil.

TMM

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})