Braavo. Dmitri Sitkovetski

Pühapäeval, 7. detsembril kell 9.05 on eetris saade andekast ja mitmekülgsest muusikust Dmitri Sitkovetskist, kes novembris musitseeris Tallinnas.

Viiulivirtuoos ja dirigent Dmitri Sitkovetski on vana muusikute suguvõsa väärikas järglane. Ta on tuntud andeka ja mitmekülgse muusikuna, lisaks ka muusikafestivalide juhi ning arranžeerijana.
Novembris töötas ta koos Tallinna Kammerorkestriga.

Saate koostab Kersti Inno.

Kordus kolmapäeval, 10. detsembril kell 21.

Dmitri Sitkovetski on sündinud Bakuus, õppinud Moskva konservatooriumis ning emigreerumise järel (1977) New Yorgi Juilliardi koolis.
Alates 1987. aastast elab ta Londonis.

Sitkovetski on esinenud solistina maailma kõige nimekamate orkestritega, sh Berliini, New Yorgi ja Los Angelese filharmoonikud, Leipzigi Gewandhaus-orkester, Amsterdami Concertgebouw-orkester, kõik peamised Londoni orkestrid, Chicago, Philadelphia ja Clevelandi orkestrid, ning astunud üles olulistel festivalidel (Salzburg, Luzern, Edinburgh, Verbier, Istanbul, Mostly Mozart ja Festival del Sole). 2003. aastal nimetati ta Greensboro Sümfooniaorkestri muusikadirektoriks, kellena töötab edukalt praegugi.

Sitkovetski menukat dirigendikarjääri tähistavad ametipostid Ulsteri orkestri peadirigendi ja kunstilise nõustajana (1996–2001), Vene Riikliku Orkestri esimese külalisdirigendina (2002–2005) ja Orquesta Sinfonica de Castilla y Leon (Hispaania) resideeriva artistina – positsioon, millega kaasnesid dirigeerimine, soleerimine, kontserditurneed, kammermuusika ettekanded ja meistriklassid. 1990. aastal rajas ta väljapaistvatest Ida- ja Lääne-Euroopa keelpillimängijatest orkestri nimega New European Strings Chamber Orchestra (NES CO).

Dmitri Sitkovetski on olnud rea festivalide kunstiline juht, sh Korsholmi muusikafestival Soomes (1983–1993 ja 2002), Seattle’i rahvusvaheline muusikafestival (1992–1997) ja Siiditee muusikafestival Bakuus (1999). 2007. aasta mais oli ta Saksamaal Bodensee festivali resideeriv artist.

Suurt huvi pakub Sitkovetskile nüüdisrepertuaar – talle on kirjutanud viiulikontserdid John Casken ja Krzystof Meyer ning ta esitab sageli Dutilleux’, Penderecki, Schnittke, Pärdi ja Štšedrini teoseid.

Hooajal 2014–2015 soleerib Sitkovetski Luzernis Edela-Saksa Filharmoonikute (Tšaikovski) ja Napa Valley Sümfoonikute ees sir Neville Marriner’i dirigeerimisel (Mozart), juhatab Sphinxi orkestrit (Festival del Sole, Napa Valley) ja Bangkoki Sümfoonikuid ning teeb taas kord koostööd kollektiividega nagu Jaapani Sajandi Sümfooniaorkester (Bach, Mendelssohn, Beethoven), Moskva Virtuoosid (Mozart, Tšaikovski), Tallinna Kammerorkester (Dohnányi, Britten jt), Slovakkia Filharmoonikud (Beethoven, Rahmaninov) ja Sloveenia Filharmoonikud (Rahmaninov, Corigliano, Adams).

Dmitri Sitkovetski ulatuslik diskograafia hõlmab kõiki olulisemaid viiulikontserte, arvukaid kammersalvestusi ning orkestrilindistusi, mida ta ise on dirigeerinud. Hiljuti andis firma Nimbus Alliance välja kriitikute poolt kiidusõnade osaks saanud Bachi “Goldbergi variatsioonide” ja 15 sinfonia uue salvestuse keelpillitrio seades.

Alates menukast Bachi “Goldbergi variatsioonide” seadest keelpillitriole ja -orkestrile on ta transkribeerinud keelpilliorkestrile enam kui 40 teost heliloojatelt nagu Haydn, Beethoven, Brahms, Dohnányi, Bartók, Tšaikovski, Šostakovitš, Stravinski ja Schnittke.
Tema transkriptsioone on kirjastanud Doblinger, Sikorski ja Schirmer.

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})