(k)ajamasin ütleb seekord hip ja hop – Tricky (2)

Tõnis Kahu uurib, milline ikkagi saaks olla Briti päris oma tõlgendus Ameerika hip-hopi traditsioonist? Vastus on Tricky ja tema stiile ning kultuurimõjusid kokku segav muusika. Kuula laupäeval 19. detsembril kell 21.

 

Aastatel 2010 – 2013 valminud 45 saadet käsitlesid olulisemaid tegijaid maailma popmuusika ajaloos, kuid paljud krestomaatilised ja ajapikku ikooni staatusesse jõudnud artistid jäid tollasest valikust välja.
Nüüd on Eesti üks tuntumaid muusikakriitikuid Tõnis Kahu taas lahkamas põnevamaid ja olulisemaid episoode ja figuure viimaste kümnendite muusikas, mis on olnud inimeste maitse kujundajaks ning saatjaks mitmete põlvkondade eluteel.

(k)ajamasin on eetris laupäeviti kell 21.

Saatesarja autor on Tõnis Kahu.

19. detsembril kell 21. Kordub 20. detsembril kell 23.
Segustaja Tricky

Artistinimi Tricky ja tema muusika peidab endas üht võimalikku vastust ühele kunagi pikalt esil püsinud probleemile – milline ikkagi saaks olla Briti päris oma tõlgendus Ameerika hip-hopi traditsioonist?
Möödunud sajandi viimasel kümnendil keeras just Tricky sellekohase pessimismi optimismiks ning kehtestas end mitme kaaluka ning erinevaid stiile ja kultuurimõjusid kokku segava plaadiga.

12. detsembril kell 21. Kordub 13. detsembril kell 23.
Kaalukas Aphex Twin

Richard David James on kasutanud läbi aegade erinevaid kunstnikunimesid, millest Aphex Twin on vaieldamatult olnud kõige suurema kaaluga.
Tema muusika on kaugelt vähem hedonistlik kui valdav enamik elektroonilisest tantsumuusikast.
Pigem on eri nimede all ilmunud arvukatel salvestustel ilmutanud end lausa kliiniline huvi helide eneste sügavama koostise vastu.

28. novembril kell 21. Kordub 29. novembril kell 23.
Esteetiline Pet Shop Boys

Inglise pop-duo Pet Shop Boys kõlas oma sünnihetkest saadik nii, nagu oleks kommertspop saavutanud absoluutse väljendusliku täiuse.
Mõnedele tundus see hästivarjatud künismina, pigem aga valdas Pet Shop Boys oma paremates lauludes haruldast oskust muuta kapitalismi ajutised ja triviaalsed tõsiasjad peenteks, esteetilisteks ja isegi pühalikeks.

Laupäeval 21. novembril kell 21
Voolujooneline Giorgio Moroder

Loomulikku eneseväljendust toonitava rock-esteetika seisukohalt oli disko põgus ja põlastusväärne – tuim, ehkki voolujooneline, masinamuusika, mida tulevik vaevalt et mäletama saab.
Taoline ennustus ei pidanud paika ning eeskätt tuleks sellele selgitust otsides vaadata Itaalia helilooja ja produtsendi Giorgio Moroderi poole.

Laupäeval 14. novembril kell 21
Kontseptuaalne Brian Eno

1970. aastad on periood, kus rockmuusikat sai üha enam vaadelda tema enese loodud normide võtmes kui uut tüüpi professionaalset meelelahutust.
Üks silmatorkavamaid erandeid sellisel foonil oli inglane Brian Eno, kes määratles end algusest peale pigem erinevaid ideid koondava kontseptualistina kui tavapärase muusikuna.

Laupäeval 7. novembril kell 21
Masinavärgiga Genesis

Vaieldamatu populaarsuse kiuste on Inglise ansambel Genesis olnud alaväärtustatud kogu oma karjääri vältel.
1970. aastate alguse progressiivroki eliidis leidus üldise arvamuse kohaselt novaatorlikumat muusikat ning pärast uue laine esiletulekut kümnendi lõpus hakati neid pidama anakronismiks, kellel vaid kommertsstruktuuride künism ajaloohämarusse kaduda ei luba.
Kuid juba tõsisasi, et nende masinavärk üha edasi toimis, väärib tagasivaadet.

Laupäeval 31. oktoobril kell 21
Jahe Steely Dan

Kui 60-ndatel näis, et rockmuusika normiks kujuneb noore keha ekstaatiline ülistus ja ekspressiivne kõnetoon, siis California duo Steely Dan tõusis popkultuuri eliiti, tehes midagi hoopis muud.
See oli täiskasvanulik rockmuusika, mis toetus 50.-60. aastate modernse džässi kujundikeelele, kalkuleeritud filigraansusele stuudios ning ilmutas jahedat distantsi oma kuulajaga.

Laupäeval 24. oktoobril kell 21
Radikaalne Frank Zappa

Oleks ilus öelda, et Frank Zappa soovis rockmuusikat nakatada erinevate radikaalsete ja avangardsete ideedega.
See pole küllap vale, aga pole ka päris tõsi. Sest Zappa missioon oli teravam, kriitilisem ja isegi üleolevam – ta näitas rockile pilkliku ilmekusega seda, mida too ei oska ega mõista.
Ning mõneti kujunes umbusk vastastikuseks.

Laupäeval 17. oktoobril kell 21
Võtmeisik Phil Spector

Helilooja ja produtsendi Phil Spectori loominguline kõrgaeg polnud pikk, kuid see-eest intensiivne. 1960. aastate esimesel poolel oli ehk just tema konstrueeritud kõlapilt erinevate hittlaulude kaudu Ühendriikides edetabeleist kõige tuttavam. Ajaloolises protsessis, mis muutis popmuusika üha enam stuudiomanipulatsioonidele vastuvõtlikuks, on Spector kahtlemata üks võtmeisikuid.

Laupäeval 10. oktoobril kell 21
Erandlik Burt Bacharach

Ajal, mil kõik arusaamad populaarsest muusikast rokist põhjustatud surve alla sattusid, kujutas Ameerika helilooja Burt Bacharach enesest kummalist paralleelmaailma.
Isegi veel täna on ta popmuusika ajaloo seisukohalt pigem erand kui reegel.

Laupäeval 3. oktoobril kell 21
Legendaarne Ray Charles.

Ajal mil Ühendriikide kultuurilises ja poliitilises elus valitses endiselt segregatsioon,
leidus seal ometi Ray Charles’i näol laulja, kes tundis ennast džässi, bluusi ja popmuusika stilistikas absoluutselt omas elemendis.
Kuula saadet: http://klassikaraadio.err.ee/v/6b09ed55-3e91-42e3-9b62-3ce91373617c

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar