Klassikaraadio juubeldab kontserdil koos Euroraadioga

Euroraadio pidulik juubelikontsert toimub esmaspäeval 27. novembril Londonis St Luke’ s klassikakavaga, mis on osaline rekonstruktsioon päris esimesest raadioülekandeks mõeldud kontserdist. Olge raadiote juures kuuldel kell 21.

Käesoleval sügisel möödub 50 aastat Euroopa rahvusvaheliste kontserdiülekannete ja muusikavahetuse algusest. Klassikaraadio kuulajatel on samuti õnnelik võimalus olla selles maailma suurimas kontserdisaal ja saada osa ülevatest muusikahetkedest maailma eri paigus.

BBC orkestri ja noorte solistide kontserdi peateoseks valisid Euroopa raadiokuulajad ühisel veebihääletusel Beethoveni klaverikontserdi “Imperaator”, mille esitusel on solist Pavel Kolesnikov.
Kava algab Dobrinka Tabakova teose “Orfeuse komeet” maailmaesiettekandega.
Kontserdi vahendab otseülekandes rekordarv, 44 raadiojaama 36s riigis.
Eestis saab kontserti kuulata Klassikaraadiost.

Euroraadio poolsajandile on pühendatud ka Klassikaraadio saatepäev esmaspäeval 27. novembril ning saade “Helikaja” 2. detsembril kell 9.05

 

 

Päris esimene muusikasündmus, mis jõudis ühe kontserdisaali seinte vahelt samaaegselt sadade tuhandete erinevate maade raadiokuulajateni, otse nende kodudesse, toimus 27. novembril 1967.
See oli BBC orkestri kontsert, mida dirigeeris kuulus helilooja Benjamin Britten Londonis Victoria hallis.
Sestpeale on piireületavad raadioülekanded saanud peaaegu et igapäevaseks.

Euroopa Ringhäälingute Liidu EBU raadio “osakond” Euroradio pööritab aasta jooksul umbes 3000 erinevat kontserti ja muusikasündmust, vahendab neid kõigile liikmesraadiotele.
Neid liikmeid on praegu 73 organisatsiooni 56 riigis mitmel mandril.
Iga raadiojaam pakub EBU muusikavahetusse kodumaiste parimate muusikute kontserdisalvestusi ja otseülekandeid ning saab vastu laia valiku teiste pakutud muusikasündmusi, mida vahendada oma eetris.
Euroraadio kõige suurema ühise kuulajaskonnaga kontsert on Eurovisiooni lauluvõistlus, aga miljonite kõrvapaarideni ulatuvad ka mitmed klassikalise muusika tippsündmused ja kontserdimaratonid.
Üks neist on 14-tunnine jõulukontsertide maraton, mis tänavu toimub 17. detsembril, ja mille kannab üle ka Klassikaraadio.

Eesti Raadio ja hiljem Klassikaraadio on osalenud rahvusvahelises muusikavahetuses juba rohkem kui veerand sajandit.
Esimene otseülekanne Eestist Euroopasse toimus 1989. aastal, mil Eesti Rahvusmeeskoor ja tütarlastekoor “Ellerhein” kandsid ette 34 Euroopa riigi raadiopublikule koorimuusika klassikat ja eesti autorite loomingut.
Järgmine kontsert läks maailma vabast Eestist juba EBU täieõigusliku liikmena aastal 1993, mil Eesti Filharmoonia kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel esitasid hiiglaslikule Euroopa raadiopublikule Arvo Pärdi loomingut.
Sestpeale on Eesti Raadio osalemine Euroraadio sarjades ja projektides olnud iga-aastane ja pidev.

Euroraadio vahendab reaalajas muusikasündmusi sümfoonilisest ja kammermuusikast, ooperit, jazzi, folki ja rockmuusikat.
Klassikaraadio eetris on teiste raadiote muusikasalvestusi igal nädalal 12 - 15 tundi, omalt poolt pakume muusikaringlusse umbes 20 kontserdisalvestust aastas. 
Mitmesugustes Euroraadio ühissarjades on Eesti poolt musitseerinud ERSO, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, Vox Clamantis ja teised Eesti parimad muusikud.
Miljonite raadiokuulajateni teistes maades on jõudnud nii Jazzkaare kui Viljandi Pärimusmuusika Festivali ja Pärnu Muusikafestivali kontserdid, samuti Tallinn Music Weeki sündmused Raadio 2 kaasabil.

Euroraadio on maailma suurim kontserdisaal.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar