Kooskõladest sündinud maailmad

Kolmel augusti reedel kell 22 saab kuulata kirjanduse ja muusika põimumisest sündinud kontserte sarjast “Heli ja Keel”, mille kunstiline juht on Diana Liiv.

Kolmel augustikuu reedel kell 22 saab kuulata kirjanduse ja muusika põimumisest sündinud kontserte sarjast “Heli ja Keel”, mille kunstiline juht on pianist Diana Liiv.

Hooajal 2012/2013 algas Eesti kultuuriruumis uus kontserdisari HELIjaKEEL.
Kui esimesel hooajal ühendas heli ja keelt – heliloojaid ja kirjanikke perekondlik lähedus, siis teisel hooajal on kirjanikke ja heliloojaid ühendavaks lüliks loominguline lähedus ja vastastikune inspireerimisvõime.

Kooskõlast sünnib maailm
Malle Maltis ja Hasso Krull
8. augustil kell 22

Kahte kunstnikku ühendava osana kõlab kontserdil Malle Maltise teos “Jääb järele vihm”, mis on kirjutatud Hasso Krulli tekstile eeposest “Meeter ja Demeeter“.
Ka inglise romantiku Swinburne’i poeemil põhineva laulu “A Match” loomise impulss on seotud Hasso Krulli luulekoguga “Swinburne”.
Lisaks Maltise heliloomingule kõlab valik Hasso Krulli luulet ja proosatekste kirjaniku enese esituses.

Malle Maltise on loomingus on kesksel kohal teosed akustilistele instrumentidele ja elektroonikale. Kavas on Maltise teosed “Res” (2003)”Aja küsimus” (2013), “Wavescape” (2013, esiettekanne), “Jääb järele vihm” (2005), “Kandlekirjad” (2013, esiettekanne), “Dolce” (2012), “A Match” (2012) ja “Counterflow” (2011) ning valik Hasso Krulli luulet.

Esinevad Olga Voronova (viiul), Sandra Klimaitė (vioola, Leedu), Leho Karin (tšello), Indrek Pajus (kontrabass), Diana Liiv (klaver), Vambola Krigul (löökpillid), Leonora Palu, Eneli Hiiemaa (flööt), Helena Tuuling (bassklarnet), Inno-Mart Kont(metsasarv), Iris Oja (metsosopran), Kristi Mühling (kannel), Sander Tuvikene (video), Malle Maltis (elektroonika), Hasso Krull (sõna).

Kontsert toimus 23. jaanuaril Tallinnas Õpetajate majas.

Kontserdi toimetaja on Nele-Eva Steinfeld


Elu saade
Timo Steiner ja Ben Okri
15. augustil kell 22

Kontserdi nimilugu “Elu saade” (2013) on uus žanr muusikamaailmas – instrumentide poolt saadetud Elu, midagi eluvaatluse ja muusikateose vahepealset.
Kontserdil kõlab esiettekandena Timo Steineri Ben Okri loomingust mõjutatud klaverikvintett. Lisaks on kavas “Ballaad” (2008), “Ilu_inetus_vabadus” (2012), “Kena on sind kuulata” (2004) jt teosed.
Muusikat esitavad keelpillikvartett Prezioso ja pianist Diana Liiv.
Katkendeid oma raamatutest “Jumalaid hämmastades” ja “Näljutatud tee” luges Ben Okri.
Kaastegevad on Lasteekraani Muusikastuudio koolieelne koor.

Nigeeriast pärit Ben Okri on üks tuntumaid ja tunnustatumaid kaasaegseid Aafrika kirjanikke, keda on pärjatud mitmete mainekate auhindadega, sealhulgas Bookeri kirjandusauhinnaga, mille ta pälvis 1992. aastal oma teose “Näljutatud tee” eest.
Tema loomingut on vahel liigitatud maagiliseks realismiks, ehkki autor ise on sellele vastu vaielnud ja öelnud, et tema jaoks on reaalsusel palju kihte, mis ei seisa üksteisest lahus – vaimude ja inimeste, unenäo ja ärkveloleku maailmad on kõik üks tervik.
Müstilisuse kõrval ei puudu Okri loomingust ka poliitiline alatoon ning äratuntav on Aafrika suulise pärimuse mõju.
Praegu elab Ben Okri Londonis, kuhu ta pages noorukieas, sest oli sattunud kodumaal poliitilisse ebasoosingusse.

Kontsert toimus 31. mail 2014 Tallinnas Hopneri majas.
'
Kontserdi toimetaja on Nele-Eva Steinfeld
 

Ma kuulsin sind laulmas
Helena Tulve ja Tõnu Õnnepalu
Kuula 22. augustil kell 22

Kahe kunstniku loomingu puutepunktina kõlavad kontserdil Helena Tulve kaks teost, mis on kirjutatud Tõnu Õnnepalu tekstidele.
Löökpillitriole loodud “Ma kuulsin sind laulmas” on inspireeritud Õnnepalu fotoblogist “Esna aeg”, mille tekstid kajastavad hetki liikumisest talvest kevadesse.
Lisaks muusikale esitavad löökpillimängijad ka teose teksti. Selle teose puhul on publikul tore võimalus kuulda-näha laval musitseerimas ka heliloojat ennast. “Ithaka” põhineb Õnnepalu samanimelisel luuletusel, mille teksti on prantsuse keelde tõlkinud Antoine Chalvin.

Esinevad Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello), Toomas Vavilov (klarnet), Diana Liiv (klaver), Miina Pärn (hääl), Madis Metsamart, Vambola Krigul, Helena Tulve (löökpillid) ja Tõnu Õnnepalu (sõna). Kavas on Helena Tulve teosed “Ma kuulsin sind laulmas” (2010), “To Night-Travellers, the Light” (2009), “Ithaka” (2000), “Kolm laulu” (2008), “Rimlands” (2012, Eesti esiettekanne) ja valik Tõnu Õnnepalu luulet.

Kontsert toimus 26. novembril 2013 kell 19 Tallinnas Õpetajate majas.

Kontserdi toimetaja on Tiia Teder.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})