Algab festival Klaver 2014

Reedel avatakse Estonia kontserdisaalis IX rahvusvaheline pianistide festival Klaver 2014. Klassikaraadio teeb rea otseülekandeid.

1998. aastal alguse saanud klaveripidu on Eesti suurima kuulajate arvuga klassikafestival, kus esinevad kõrgeima tasemega külalissolistid ning parimad eesti klaverikunstnikud.

Festivali kunstilise juhi Lauri Väinmaa hinnangul on Klaver 2014 suurimad tähed lõppkontserdil ERSO solistina esinev Paul Lewis Inglismaalt ja sooloõhtuga üles astuv prantsuse pianist Jean-Efflam Bavouzet.
Saame kuulata vaimustava 22-aastase briti pianisti Benjamin Grosvenori mängu ja USAst tuleb esinema särav duo Anderson-Roe, kelle klassikalise ja kergema repertuaari töötlused kahele klaverile on neile nime teinud kogu maailmas.
Festivali avab ERSO ees leedu noor tipp-pianist Lukas Geniušas.

Klassikaraadio Delta saates on iga päev eetris intervjuud pianistidega.

Klassikaraadio salvestab mitmed kontserdid ja ülekanded toimuvad järgmistelt kontsertidelt:

Reede 24. oktoober kell 19
Festivali avakontserdil esinevad Lukas Geniušas (klaver, Leedu) ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Andris Poga (Läti). Lukas Geniušas esindab parimal moel vene klaverikooli.
Kõlavad Pjotr Tšaikovski Klaverikontsert nr. 2 ja Sergei Rahmaninovi Sümfoonilised tantsud. (Nele-Eva Steinfeld)

Teisipäev 28. oktoober kell 19
Esineb Age Juurikas, üks meie noorema põlvkonna pianiste, EMTA doktorant ja õppejõud.
Tema lemmikrepertuaar pärineb 20. sajandi I poolest, samuti huvitub ta nüüdismuusika esitamisest.
Kavas Johann Sebastian Bach, Federico Mompou, Isaac Albeniz, Mili Balakirjev. (Tiina Kuningas)

Kolmapäev 29. oktoober kell 19
Esineb Prantsuse praeguse aja üks paremaid pianiste Jean-Efflam Bavouzet.
Vastandina tänapäevastele noortele klaveristaaridele on ta hilise tähelennuga artist. Tihedama kontserdieluga alustas ta 32-aastaselt, kui tema annet märkas Georg Solti.
Tänaseks on Bavouzet tunnustatud terves maailmas.
Kavas: Joseph Haydn – Sonaat c-moll nr 33, Ludwig van Beethoven – Sonaat nr. 21 C-duur “Waldstein”, Maurice Ravel – Peegeldused, Béla Bartók – Klaverisonaat. (Nele-Eva Steinfeld)

Neljapäev 30. oktoober kell 16
Carl Philipp Emanuel Bach 300.
Tänavu möödus 300 aastat Johann Sebastian Bachi tuntuima poja Carl Philipp Emanuel Bachi sünnist.
Tema mitmekesist muusikat tutvustab klavessiinil, klavikordil ja haamerklaveril vanema klahvpillimuusika spetsialist, hinnatud interpreet, pedagoog ja lektor Lembit Orgse. (Kersti Inno)

Neljapäev 30. oktoober kell 19
Esineb Joseph Moog (Saksamaa), erakordsete tehniliste võimetega pianist, kes lülitab sageli oma kontsertide kavasse ülimalt virtuoosseid teoseid.
Kavas: Ludwig van Beethoven – Sonaat nr. 8 c-moll “Pateetiline”, Ferenc Liszt – Valss-ekspromt; Melanhoolne valss; Ballaad nr. 2 h-moll, Sergei Rahmaninov – Etüüdid, Gabriel Fauré – Teema variatsioonidega cis-moll, Anton Rubinstein – Ungari fantaasia. (Kersti Inno)

Reede 31. oktoober kell 19
Klaveriduo Greg Anderson & Elizabeth Joy Roe (USA), maailmas tuntud originaalsete kompositsioonide ja erakordsete muusikavideotega.
Duo eesmärk on muuta klassikaline muusika taas võimsaks nähtuseks.
Kõlavad klassikateosed ansambliliikmete ena loodud seadetes. (Tiina Kuningas)

Laupäev 1. november kell 19
Festivali lõppkontserdil esineb koos Eesti Riiklik Sümfooniaorkestriga Paul Lewis, dirigent on Olari Elts.
Paul Lewis on üks klaverifestivali peaesinejaid. Tema hiljutised salvestused Beethoveni ja Schuberti teostega on pälvinud väga hea vastuvõtu nii kriitikutelt kui ka kuulajatelt ning toonud talle Kesk-Euroopa klassikalise repertuaari ühe parima interpreedi kuulsuse.
Kavas: Johannes Brahms – Klaverikontsert nr. 1 d-moll, Johannes Brahms / Robin Holloway – Sümfoonia f-moll. (Nele-Eva Steinfeld)

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})