Helikaja 29. novembril

Tagasivaateid nädala kontsertidele: ERSO ja EFK, muusikauudiseid, põhjalikum arutlusteema uurib, kui sügavalt on tavalises koolis võimalik muusikat õppida.

Tagasivaateid nädala kontsertidele: ERSO ja EFK, muusikauudiseid maailmast, põhjalikum arutlusteema uurib, kui sügavalt on tavalises koolis võimalik muusikat õppida.

Kontserdikajastused:

* Eesti Filharmoonia Kammerkoor Kaspars Putninši juhatusel esitas Nigulistes kava “Lux” Carlo Gesualdo, Salvatore Sciarrino, György Ligeti ja Johann Sebastian Bachi loominguga. Esiettekandel oli Helena Tulve teos “Lost”.
Kontserdist räägib Merike Toro.

* ERSO sarja “Meistriklass” teist kontserti juhatas orkestri peakülalisdirigent Olari Elts.
Kavas olid Alban Bergi Passacaglia, Eduard Tubina Kontrabassikontsert (solist Gunārs Upatnieks) ja Gustav Mahleri Sümfoonia nr. 5.
Kontserdist räägib Igor Garšnek.

* Muusikauudiseid laiast maailmast vahendab Nele-Eva Steinfeld.

* Saate arutlusteema on muusika süvaõpetus üldhariduskoolis.
50 aastat tagasi alustas Heino Kaljuste koolimuusika uutmisega. Suur osa Heino Kaljuste elutööst oli muusikahariduse, eelkõige aga laste muusikalise kirjaoskuse arendamine relatiivse noodilugemismeetodi kaudu.
Tema initsiatiivil loodi ka muusika süvaõpetuse klassid – alguse sai see praegusest Jacob Westholmi gümnaasiumist.
Räägime, millised eesmärgid siis püstitati, mida korda saadeti ja milline on hetkeseis.
Kuigi süvaõpetusega muusikaklassid on veel olemas, saavad seal õppida vaid piirkonna lapsed ning noodilugemisoskuse omandamiseks jääb tunde väheks.
Kooslaulmist on liiga vähe ja laulmisoskus kängumas. See seab ohtu meie tulevased laulupeod, kuna vaid koolist saadud laulukogemus garanteerib lauljate järelkasvu täiskasvanute koorides.

Zoltan Kodaly: “Meil kõigil on olemas pill, mis mitte midagi ei maksa ja mis on igal hetkel käepärast – see on meie hääl.”

Stuudios on emeriitprofessor Ene Üleoja, Jacob Westholmi gümnaasiumi huvijuht Alla Eenmaa ja Tallinna 21.kooli muusikaõpetaja Kadri Mägi.

“Helikaja” on eetris 29. novembril kell 9.05.
Kordub 30. novembril kell 12.05.

Saate toimetaja on Kersti Inno.
Helimontaaži tegi Evelin Voodla.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})