Ooperiõhtu: Rameau “Galantsed Indiad”

Esmaspäeval 24. novembril kell 19 esitleb Ooperiõhtu Jean-Philippe Rameau eksootikahõngulist ballett-ooperit “Galantsed Indiad”.

Jean-Philippe Rameau ballettooper „Galantsed Indiad“ (Les Indes galantes) oli helilooja üks populaarsemaid lavateoseid.
“Galantsed Indiad” esietendus 23. augustil 1735. aastal Pariisis Kuninglikus Muusika- ja Tantsu Akadeemias. See oli viimane lavateoste reas, mida määratletakse kui ballettooperit.
Kuigi ka juba varem oli prantsuse muusikalises tragöödias kasutatud tantsunumbreid ja see oli selle eripäraks võrreldes näiteks itaalia ooperiga, siis oli tants selles olnud siiski teisejärguline.
Ballett-ooperis oli tantsul juba palju suurem roll.

Rameau ajal nimetati kõiki eksootilisi Euroopast kaugeid maid Indiateks.
“Galantsete Indiate” iga vaatus on erinev lugu eksootilisest maast, millest annavad tunnistust vaatuste pealkirjad: “Armuline türklane”, “Peruu inkad”, “Lilled, pärsia pidu” ja “Metslased”.
Kuigi need olid kauged paigad, olid nad tolle aja prantslase jaoks päevakajalised ja huvitavad. Uudiseid uuest maailmast võis lugeda lehtedest kogu aeg.
Kõikides teose osades on eksootilised pärismaalased sümpaatsed, positiivsed tegelased. Armastus neis paigus, nende barbarite ja metslaste juures on palju puhtam ja õilsam kui Louis XV õukonnas ja Euroopas.

Solistid on:
Claron McFadden, Isabelle Poulenard, Sandrine Piau, Jerome Correas, Niocolas Rivenq, Howard Crook, Bernard Deletre ja Jean-Paul Fouchecourt.
Koori ja orkestrit Les Arts Florissants juhatab William Christie.
(Harmonia mundi 1991)

Kommenteerib Robert Staak.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})