Lahkus nüüdismuusika suurkuju Pierre Boulez

Üks möödunud sajandi kunstmuusika suurimaid uuendajaid, visionäär ja dirigent Pierre Boulez suri 5. jaanuaril Saksamaal 90-aastasena. Teda pärjati 30 Grammy-auhinnaga ning uue muusika eestkõnelejana oli ta hindamatu.

5. jaanuaril suri üks maailma mõjukamaid muusikategelasi, dirigent ja helilooja Pierre Boulez.

Pierre Boulez sündis 26 märtsil 1925 Montbrisonis katoliiklikus peres ja jõudis muusika juurde suhteliselt hilja – 17-aastaselt kuulis ta esmakordselt sümfooniaorkestrit.
Boulez õppis Lyoni tehnikakoolis matemaatikat, aga edasi jätkas haridusteed Pariisi konservatooriumis, kus teda juhendas Olivier Messiaen.
Täppisteadustele vastuvõtlikku Boulezi huvitas Schönbergi poolt kasutusele võetud 12toonitehnika ehk serialism.
Saksamaal, Darmstadti suvekursustel tutvus ta Karlheinz Stockhauseni, Luciano Berio ja teiste mõttekaaslaste, muusika uuendajatega.
Teda kannustas jätkumatu usk progressi võimalikkusesse.

1960ndatest alates oli Boulez rahvusvaheliselt tuntud visionäär ja uue muusika eeskõneleja ja praktiliselt üleöö sai temast kiidetud dirigent nii Ameerikas kui Euroopas.
1971 oli ta juba peadirigendipostil BBC orkestri ees ja seejärel üheks maailma tähtsaimaks sümfooniaorkestriks peetud New Yorgi Filharmoonikute juht.
Boulez on karismaatiline dirigent ja ta meeldis ameeriklastele. Tema dirigeeritud kontserdikavades oli modernteoseid, mis polnud publikule sugugi kerged, aga ta oskas diplomaatlikult kavasid tasakaalustada ja vana, populaarse muusika kõrval doseerida uut.
Prantsusmaal kerkis Pierre Boulez muusikaelu üheks juhtfiguuriks Georges Pompidou valitsemisajal.
Boulezi eestvedamisel ehitati uue muusika keskus Cite de la musique, asutati uue muusika ansambel Ensemble Intercontemporain ning tööd alustas IRCAMi keskus.

IRCAM ehk Akustika ja Muusika Uurimise ja Koordineerimise Instituut on üks Pierre Boulezi suurimaid saavutusi ja ausambaid. Boulezi sõnul nägi ta teravat vajadust uue muusika tehnoloogia uurimiseks, piiride kompamiseks. IRCAMis on võimalik teha heliloojatel tööd, eksperimenteerida ja katsetada. 1976 aastast tegutsev keskus on endiselt uue muusika tulipunktis

Pierre Boulez on võitnud oma heliplaatide eest 29 Grammyt ja pälvis mullu 30nda, elutöö Grammy. 

Kanada raadio pakub meile vaatamiseks haruldast arhiivivideot aastast 1963, kus Pierre Boulez dirigeerib Quebecis Kanada Raadio orkestri ees Igor Stravinski “Kevadpühitsust”.

 

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar