Ooper: veel üks Romeo ja Julia lugu

Esmaspäeval 12. jaanuaril kell 19 on Ooperiõhtu kavas Saksamaal salvestatud Bellini “I Capuleti e i Montecchi”, kus üks tähtosatäitjaid on Elina Garanča.

Muusikaline imelaps Vincenzo Bellini (1801-1835) koges edu juba esimestest lavateostest alates, tema lüürilised draamad sobisid itaalia publiku maitsele hästi. Bellini populaarseimad ooperid on “Norma”, “Sonnambula” ja “Puritaanid”.
Shakespeare’i aineline “Capuletid ja Montecchid” on Bellini kuues ooper, mille ta kirjutas Veneetsias pooleteise kuu jooksul.
Tõsise faabulaga teoses keskenduti eelkõige efektsetele aariatele ja ansamblitele, mille Bellini erakordne meloodia anne tegi kuulajatele kergesti vastuvõetavaks ja nauditavaks. Sisu ja dramaturgiline ülesehitus olid teisejärgulised.
Libreto jaoks kohandas Felice Romani Nicola Vaccai samateemalise ooperi jaoks loodud libretot, mis omakorda põhines Shakespeare’i surematul armastuslool.
Kuna Veneetsia La Fenice teatri tenorite tase ei vastanud Bellini ootustele, kirjutas ta Romeo osa metsosopran Giuditta Grisile.
Ooperi edukas esietendus toimus 11. märtsil 1830 Veneetsias ooepriteatris La Fenice. Just see ooper tõi Bellinile loodetud tunnustuse.
“Capuletid ja Montecchid” jäi teatrite mängukavadesse kogu 19. sajandiks, hoolimata kriitikast, mis sellele hiljem parnassile tõusnud heliloojate poolt osaks sai. 20. sajandil muutusid Bellini ooperid taas populaarseks, seda eelkõige suurepäraste lauljannade Maria Callase, Joan Sutherlandi ja Monserat Caballet osatäitmistele.
Kuuldeletulevas ettekandes esitavad peaosi praegused ooperitipud Ekaterina Siurina ja Elina Garanča.

“Capuletide ja Montecchide” näol on tegemist kõigile tuttava Romeo ja Julia loo järjekordse interpreteeringuga, milles Montecchide perekonda kuuluv Romeo armub vaenujalal oleva Capuletide perekonna tütresse Juliasse.
Ooperi tegevus toimub 13. sajandil Veronas.

Tegelased ja osatäitjad:

Julia – sopran Ekaterina Siurina
Romeo – metsosopran Elina Garanča
Tebaldo – tenor Yosep Kang
Lorenzo – bass Nahuel Di Pierro
Julia isa – bass Matthias Hausmann

Genfi Suure Teatri koori ja Saarbrückeni Saksa Raadio Filharmoonikuid juhatab Karel Mark Chichon.

Kontsertettekanne toimus 27. novembril 2014 Baden-Badeni Festspielhausis.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})