TMW Klassikaraadio nüüdismuusika õhtu

Klassikaraadio tähistab 1. aprillil oma sünnipäeva festivalil Tallinn Music Week nüüdisklassikale pühendatud õhtuga, kus esinejaid on nii Eestist kui mujalt. Viietunnine maratonkontsert jõuab eetrisse laupäeval kell 18.

“Klassikaraadio nüüdismuusika õhtul” kõlab Mustpeade maja kahes saalis instrumentaalmuusika kõrvuti koorilauluga ja elektroonika ning improvisatsioon moodustavad ootamatuid kooskõlasid avangardi ning eksperimentaalmuusikaga.
Lavale astuvad Eesti üks tähelepanuväärsemaid nüüdismuusika kollektiive Ansambel U: koos meie uue aja põnevaima elektronmuusiku ekkega, vabaimprovisatsioonile pühendunud kontrabassiduo Kristin Kuldkepp ja Jaanus Siniväli, tütarlastekoor Ellerhein dirigent Ingrid Kõrvitsa juhatusel, klassikalise kitarri ja lummava inglissarve kooskõlasid loov Duo Telluur, helilooja Ardo Ran Varres koos sõpradega ja löökpillivirtuoos Heigo Rosin.
Välisartistidest astuvad üles audiovisuaalses võtmes In Code Hollandist ja eksperimentaalne Korvat Auki Ensemble Soomest.

Kell 18.00
Ansambel U: & ekke ning In Code
“Klassikaraadio nüüdismuusika õhtut” alustab Ansambel U: & ekke koos visuaalikunstnik tencuga.
Ansambli koosseisus mängivad Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klahvpillid, elektroonika), Vambola Krigul (löökpillid) & ekke (modulaarsüntesaator) ja tencu (visuaalid).
Hollandi ansambel In Code esitab audiovisuaalses võtmes helilooja Terry Riley teose “In C”. Ansamblisse kuuluvad Gwyneth Wentink (harf, elektroonika), Wouter Snoei (elektroonika) ja Arnout Hulskamp (visuaalid).
Kontsert toimub koostöös võrgustikuga C3⊂IC (Club Contemporary Classical Subset Indie-Classical), mille eesmärgiks on otsida ühist pinda ja kokkupuutepunkti klassikalise ja pop-kultuuri valda kuuluva elektroonilise muusika vahel.

Kell 20.00
Duo Telluur
Duo Telluur on muusikamaailmas harva esinev kombinatsioon võimalusterohkest klassikalisest kitarrist ja laulvast puupuhkpillist inglissarvest.
Noored eesti muusikud Heli Ernits (oboe) ja Kirill Ogorodnikov (kitarr) on ansambli kokkupanemisel olnud inspireeritud oma instrumentide sumedakõlalisest sobivusest ja astunud julgelt teekonnale, kus ei domineeri väljakujunenud repertuaar, vaid värske helilooming ja leiud teistele koosseisudele kirjutatu hulgast.
2015. aastal loodud duol on seljataga koostöö mitmete eesti heliloojatega ja selle koostöö vilju saab nautida ka ülesastumisel festivali Tallinn Music Week raames.
Duo Telluur sai oma nime keemilise elemendi järgi, mis on haruldane, hõbedane ja habras just nagu ansambli unikaalne akustiline kõla.

* René Eespere – “Respectus” (versioon inglissarvele ja kitarrile)
* Tõnu Kõrvits – “Kolm laulu Dolorese lauluvihikust” inglissarvele, II osa
* Lauri Jõeleht – “Öö saabumine” inglissarvele ja kitarrile (esiettekanne)
* René Eespere – “Tühi ruum VI” soolokitarrile
* Eugen Linde – “Tuba hakkab tuksuma” (esiettekanne)

Kell 20.30
Tütarlastekoor Ellerhein dirigent Ingrid Kõrvitsa juhatusel
Tallinna Huvikeskuse Kullo kooristuudio Ellerhein on vanim järjepidevalt tegutsev noortekoor Eestis, mille asutas Heino Kaljuste 1951. aastal.
Tiia-Ester Loitme järel on alates 2012. aastast koori peadirigent Ingrid Kõrvits. Koormeister ja solfedžoõpetaja on Ülle Sander, vokaalpedagoog Vilja Sliževski ja kontsertmeister Kadri Toomoja.
Viimase dekaadiga on festivalid ja konkursid viinud Ellerheina 12 riiki, kus on pälvitud arvukalt auhindu ja kolmel korral Grand Prix.
Mullu osales koor “Kuula: valgusest imelist juttu …” kontsertidel koos Eesti Rahvusmeeskoori ja Tallinna Muusikakeskkooli noortekooriga Mikk Üleoja juhatusel.
Suvel käidi turneel USA-s.
Tänavu, koori 65. tegevusaastal tuli koos Rahvusmeeskooriga hiljuti ettekandele Tormise “Kalendrilaulud” ning ees on kontserdireisid Saksamaale ja Hispaaniasse.

* Veljo Tormis / Tõnu Kõrvits – “Tasase maa laul”
* Veljo Tormis – Kolm laulu tsüklist “Talvemustrid”
* Tõnu Kõrvits – Kaks laulu tsüklist “Nõmme haikud”
* Urmas Sisask – “Gratias agamus Domino Deo nostro”
* Robert Jürjendal – “Veel”

Kell 21.00
Kristin Kuldkepp ja Jaanus Siniväli
Kontrabassimängijad Kristin Kuldkepp ja Jaanus Siniväli õpivad hetkel rahvusvahelises magistriprogrammis CoPeCo ning on pühendunud kaasaegsele muusikale ja vabaimprovisatsioonile.
Jaanus Siniväli mängib kontrabassi ja DIY-baasil modulaarsüntesaatorit ning otsib erinevaid võimalusi akustilise- ja elektroonilise heli kooskasutuseks.
CoPeCo magistriprogrammis töötab ta muusika funktsionaalsuse, -mänguelemendi ja -kontekstiga ning nende erinevate ilmingutega.
Kristin Kuldkepp uurib pillimängu spetsiifiliste liigutuste mõju helile läbi live-elektroonika setup’i kasutades liikumissensoreid.

Kell 21.30
Korvat Auki Ensemble
Improvisatsioonilisi-ja eksperimentaalmuusikahelisid loob Korvat Auki Ensemble Soomest.
Ansambli lõi 2013. aasta kevadel noortest soome heliloojatest koosnev kogukond Korvat Auki (soome keeles “kõrvad lahti”), kelle eesmärgiks on leida tee tervikliku muusikaloome juurde, mis kompab konventsionaalsuse piire.
Esimese kahe tegutsemisaasta jooksul on ansambel esinenud mitmetes erinevates keskkondades, sealhulgas baarides, kabelis, vanas villas ja Porthania ülikoolis.
Nad üles astunud koos luuletajate, kunstnike ja tantsijatega. 2014. aasta juulis andis ansambel kontserdi Viitasaaris festivalil Time of Music, mis on üks juhtivaid moodsa muusika festivale Soomes.
2015. aasta augustis esines Korvat Auki Ensemble esimest korda Flow Festivalil, mis on Soome suurim popp- ja eksperimentaalmuusika linnafestival.

Kell 22.00
Ardo Ran Varres
Ardo Ran Varres ühendab endas muusiku, näitleja, helilooja, helirežissööri ja muusikalise kujundaja rollid.
Dramaturgia tundmine ja selle oskuslik helide keelde tõlkimine on heliloojana üks tema tugevamaid külgi.
Varres on kirjutanud originaalmuusikat kümnetele sõnalavastustele, dokumentaal- ja mängufilmidele.
Tema helikeel on laia ampluaaga, kulgedes meeldejäävatest meloodiatest eksperimentaalsete heliväljadeni.
Kontserdil esitavad Ardo Ran Varrese loomingut laulja Taniel Kirikal, tšellist Leho Karin ja viiuldaja Hanna-Liis Nahkur.

* “Berlin Haubtbahnhof” tšellole
* Katkend lavalisest serenaadist “Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma”
* “Die Lufballonmusik” viiulile (esiettekanne)

Kell 22.30
Heigo Rosin
Löökpillivirtuoosi Heigo Rosina esituses kõlab Toivo Tulevi “Legatissimo”, mis on kirjutatud 2011. aastal erinevatest löökpillidest koosnevale “multiinstrumendile”.
Nagu teose nimigi viitab, esitab teos solistile väljakutse ühendada erineva karakteri ning tämbriga löökpillid ühtseks kõlaliseks ja struktuurseks tervikuks.
Kavas on ka Ameerika helilooja Paul Fowleri teos “Michiyuki, the Road to Death”, mis põhineb Chikamatsu Monzaemoni 18. sajandi alguses loodud traditsioonilise Jaapani nukuteatri “Love Suicides at Sonezaki” ainetel.

* Toivo Tulev – “Legatissimo”
* Paul Fowler – “Michiyuki, the Road to Death”

Sel nädalal toimuva linnafestivali Tallinn Music Week nüüdisklassikale pühendatud kontsert “Klassikaraadio nüüdismuusika õhtu” algab laupäeval, 1. aprillil kell 17 Mustpeade maja Vennaste saalis helilooja Erkki-Sven Tüüri uut autoriplaati tutvustava vestlusringiga.
Rahvusvahelise mainega plaadifirmalt Ondine hiljuti ilmunud albumi kujunemisest ja sellel kõlavatest teostest räägivad Erkki-Sven Tüür ja plaadil soleeriv Soome Raadio sümfooniaorkestri esiklarnetist ning mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaat Christoffer Sundqvist.
Vestlust modereerib helilooja Liisa Hirsch.

“Klassikaraadio nüüdismuusika õhtu” maratonkontsert algab laupäeval, 1. aprillil kell 18.

Ülekanne Mustpeade majast.
Vahendavad toimetajad Anne Prommik ja Johanna Mängel.
Helirežissöörid on Siim Mäesalu ja Teet Kehlmann.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar