Eesti Kontsert saab 75 – pilguheit ette ja taha

4. veebruaril tähistab Eesti Kontsert 75. sünnipäeva. Klassikaraadios on sel puhul veebruarikuu teisipäeva õhtuti kell 19 eetris eriprogramm oma koostööpartneri tegemistest – nii meenutusi kui tulevikuvisioone.

Kell 19.05
Vestlusi kultuurist. Eesti Kontsert 75
See on saatesari Eesti Kontserdi ajaloost erinevates riigikordades ja rahalis-majanduslikes tingimustes – kontserdielu korraldajatest, artistidest, erilistest hetkedest ja suurtest staaridest kontserdisaalides.

Kell 20-22
Kontserdisaalis. Eesti Kontsert 75
Valik kontserdisalvestistest läbi aegade koos kommentaariga.

2. ja 9. veebruaril toimetab programmi Kersti Inno.

2. veebruaril räägime ENSV Riikliku Filharmoonia (1941-1989) ajaloost.
Filharmoonia loodi küll kontrollima kogu nõukogude-aegset Eesti kontserdielu, kuid sellest hoolimata suudeti hoida elus eesti helikunsti ja interpreete, propageerida tõsist muusikat vabariigi kaugemateski soppides ning tuua siia nii ida kui ka mõningaid lääne parimaid muusikuid. Filharmoonilises rüpes arenesid ja said esinemisvõimalusi suures Nõukogude Liidus ka levimuusika artistid. 

Mälestusi jagavad sel perioodil meie kontserdilavadel esinenud muusikud ja Filharmoonia töötajad: Ines Rannap, Neeme Järvi, Ants Üleoja, Valter Ojakäär, Heli Lääts, Marta Oja, Marikka Avarand, Inna Kivi, Toomas Velmet, Andres Mustonen, Jüri Pärg, Kulno Raide, Ivalo Randalu, Aivar Sirelpuu, Toivo Tuberik jt.

9. veebruaril on fookuses Eesti Kontserdi tegevus alates 30. septembrist 1989.
Eesti Kontserdi sisemine struktuur muutus, otsustajate ring avardus: likvideeriti kunstilise juhi ametikoht, kontserttegevuse korraldus jaotati produtsentide ja toimetajate vahel.
Renoveeriti Estonia kontserdisaal ja Vanemuise Kontserdimaja ning ehitati uued kontserdimajad Pärnusse ja Jõhvi.
Kontserdi- ja festivalide korralduses algas tihe rahvusvaheline koostöö. Järgnes publiku huvi kasv, glamuur kontserdisaalis.
Räägivad Aivar Mäe, Marika Pärk, Inna Kivi, Madis Kolk, Toivo Tuberik, Toomas Velmet jt.

16. ja 23.veebruaril toimetab programmi Anne Prommik.

Meenutame suuri tähti Estonia Kontserdisaali laval – Galina Višnevskaja ja Mstislav Rostropovitš, Emil Gilels, Svjatoslav Richter, Ida Händel, Maria Judina, David Oistrahh, Dmitri Šostakovitš, Yma Sumac, Zara Doluhhanova, Nicolai Gedda ja paljud teised.
Saalis on toimunud hulgaliselt Eesti muusika tähtsündmusi – Arvo Pärdi ‟Credo” esiettekanne, esimene välismaiste esinejatega vanamuusikakontsert aastal 1966, Hortus Musicuse esimesed kontserdid, RAMi värvikas kontsert aastal 1974, mille eestimeelseid laule laulsid kuulajad kaasa ja tulemusena vallanadati toonase Riikliku Filharmoonia kunstiline juht.
Oli Tobiase ‟Joonase lähetamine” aastal 1989, Peeter Lilje mälestuskontsert ja palju teisi meeldejäävaid muusikasündmusi.
Räägivad: Ivalo Randalu, Age Raa, Kuno Areng, Ene Üleoja, Tiiu Levald, Eeva Potter jpt

Eesti Kontserdi hetkeseisust ja tulevikust tuleb juttu 6. veebruari ‟Helikajas”.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar