Klassikaraadios on Soome muusika ja kultuuri nädal

Soome Vabariik tähistab 6. detsembril 100. sünnipäeva. Pidustused kostavad ka Klassikaraadio programmis: 4. - 10. detsembrini on eetris Soome muusika suurteosed folkmuusikast ooperini, räägime naabrite muusikast ja kirjandusest.

Esmaspäev, 4. detsember

Kell 11:
Soome Raadio Sümfooniaorkestrit juhatab Hannu Lintu. Kavas Aarre Merikanto (1893-1958) sümfooniline pilt ‟Paan”.

Kell 19:
Jüri Reinvere ooper ‟Vastaskallas”.
Eesti esimene radiofooniline ooper (2004) on Jüri Reinvere loomingus erilisel kohal. Kuigi praegu helilooja enam selles stiilis ei kirjuta, on dokumentaalse materjali kasutamine ja üldse dokumentalistika ning esteetilise muusika kokkupõrked jäänud tihti tema teoste osaks – nii oli see ka ooperis ‟Puhastus” ja ‟Neljas kvartetis”.
Jüri Reinvere on Eesti päritolu kosmopoliit, kelle elukäik on tihedalt seotud nii eesti juurte kui õpingute ja tegutsemisega Soomes ja Saksamaal.

Teisipäev, 5. detsember

Kell 11:
Pekka Kuusisto kingitus 100 aastasele Soome Vabariigile. Kuulame soome rahvalauluseadeid ja taasavastame lisapalu mullu festivalil BBC Proms antud menukontserdilt.

Kell 19:
Helsingi Filharmooniaorkestri ja dirigent Mikko Francki esituses kõlavad erilised arhiivisalvestused Einojuhani Rautavaara loomingust.

Kell 21:
Kaija Saariaho festival.
Rahvusvahelises plaanis üks tuntuimaid nüüdisheliloojaid Saariaho on üks Soome tänapäevamuusika sünonüüme.

Kolmapäev, 6. detsember:

Kell 11:
Soome muusika suurkuju Einojuhani Rautavaara muusikat.
Rautavaara varasest loomingust on tuntuim teos ‟Cantus Arcticus” (1972), mida on tihti nimetatud kontserdiks lindudele koos orkestriga.

Kell 14:
Neeme Järvi juhatab Sibeliust. Neeme Järvi: ‟Album Sibeliuse Kuuenda sümfoonia ja süidiga ‟Pelleas ja Melisande” on nii ilus, et sellesse võib armuda.”
Järvi on salvestanud Rootsi firmale BIS koos Göteborgi Sümfooniaorkestriga kogu Jean Sibeliuse orkestriloomingu.

Kell 19:
Jean Sibeliuse elutöö absoluutne tipp, Sümfoonia nr. 4, valmis heliloojal aastal 1911. See on psühholoogiline teos, otsekui sukeldumine kannatava hinge sügavikku.
Esitab Soome Raadio sümfooniaorkester Herbert Blomstedti juhatusel.

Kell 19.45:
Jean Sibeliuse “Kullervo” ilmumine oli Soome muusikaelus erakordse, teedrajava tähtsusega. Helilooja ignoreeris kartmatult traditsioonilist heakõlalisust ning runo kasutamine professionaalses muusikas oli täiesti uus nähtus muusikaajaloos.
“Kullervo”, mille esiettekannet (1892) on eriti poeetiliselt kirjeldanud soome dirigent Robert Kajanus: “Soome viiside vägev kevadvoog tormas võimsa kohinaga laante sügavusest esile.” esitavad Monica Groop, Jorma Hynninen, Polütehnikute Koor ja Soome Raadio sümfooniaorkester Jukka-Pekka Saraste juhatusel.

Neljapäev, 7. detsember:

Kell 11:
Hinnatud Sibeliuse-dirigent Osmo Vänskä dirigeerib San Francisco Sümfooniaorkestri ees Soome muusikat.

Reede, 8. detsember:

Kell 11:
Eesti Klassikaplaadi sarjas kuulame enneolematut salvestist, kus heliplaadile on kinnitatud 15.-19. juunil 1985. aastal Joensuu laulupeol toimunu.
Albumil kõlavad Yrjö Kilpineni tsükkel ‟Kanteletar-lauluja” ning kolm esiettekannet: Veljo Tormise ‟Karja kojukutsumine”, Einojuhani Rautavaara ‟Viatonten valssi” ning festivali tellimusena valminud Einar Englundi ‟Kanteletar-sarja”.

Laupäev, 9. detsember:

Kell 20:
Soome džässi paremik.
Kevadisel showcase-stiilis festivalil Jazzahead Saksamaal sai hea ülevaate Soome džässi hetkeseisust, kuna eraldi programmis astusid lavale Soome kõige esinduslikumad kollektiivid.
Kuulame esinemas selliseid bände ja muusikuid nagu Kari Ikonen Trio, Raoul Björkenheim Ecstasy, Verneri Pohjola, Aki Rissanen ja teised.

Kell 22:
Viljandis mullu toimunud EBU Folk Festivalil esindas Soomet folkansambel Enkel, mis toob sajandivanused hitid tänasesse päeva, nagu nad kuuluksidki meie ajastusse.
Ansambli koosseisus on laulvad instrumentalistid, Leija Lautamaja (akordion), Miia Palomäki (akordion), Maija Pokela (kannel), Iida Savolainen (vioola).

Pühapäev, 10. detsember:

Kell 15:
Raadioteatris lugu luuletajast Eino Leinost, kelle hinges on Eesti saanud unistuste maaks.
Ta on teel sinna ja otsustab sisimas, et jääbki Eestisse.

Kell 19:
Soome ansambel Barocco Boreale astutati aastal 2013, et Põhja-Soomes esineks regulaarselt varajase muusika ansambel.
Ansambli tuumikliikmed on pärit Soome läänepiirkonnast Pohjanmaalt, olles ka rahvusvaheliselt tunnustatud muusikud. Oma eripäraks peetakse avatust rahvamuusikale.
Dirigeerib Kreeta-Maria Kentala.

Kell 20:
EBU Folk Festival 2017: Lepistö & Lehti (Soome).
Ansamblis Värttina koos musitseerides arendasid akordionist ja kontrabassist pikki loomingulisi vestlusi ning leiti ühine muusikaline missioon.

Soome nädal Klassikaraadios 4 - 10. detsembril.

Onneksi olkoon, Suomi!

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar