Saated “Dünastia” suvel

Suvekuudel kordame laupäeviti kell 10 hooaja jooksul valminud saateid “Dünastia” meie tuntud muusikute perekondadest ja nende põlvkondadest. Järvi, Peäske, Üleoja, Remmel, Juurikas, Kõlar ja teised räägivad muusika allikatest ning inimlikest suhetest.

10. juunil kell 10
Perekond Järvi

Sarja esimene saade on maailmas tuntuimast eesti muusikute perekonnast – Järvidest.
Järvi muusikutedünastiale pani aluse kirglikust muusikasõbrast juuksur Elss Järvi kindel soov, et tema poegadest peavad saama muusikud.
Vanem vend Vallo ees, 13 aastat noorem Neeme järel hakkasid löökpille mängima ja sirgusid dirigentideks.
Hinnatud dirigentide peres kandus armastus kunsti ja muusika vastu vendade abikaasade toel omakorda edasi ning ka nende lastest said muusikud: Vallo poegadest on Andrus vioolamängija ja Teet tšellist, tütar Lemmest sai baleriin; Neeme pojad Paavo ja Kristjan on dirigendid, tütar Maarika flötist.
Teedu viis last on samuti kõik muusikud: poeg Marius Järvi tšellist, tütar Miina Järvi viiuldaja, poeg Mihkel Järvi on pianist, poeg Madis Järvi vioolamängija ja poeg Martin Järvi viiuldaja.
Andruse kolme lapse õpingud ja elu on olnud samuti muusikaga seotud.
Järvide muusikaelu on laotunud üle laia ilma: Jaapanisse, Ameerikasse, Euroopasse, Soome jm. Perekonna kohtumispaik on aga suvine Pärnu– lapsepõlvemaa Kirbu jõe ääres ja Pärnu muusikafestival.
Saate autor on Kersti Inno.
Esmakordselt eetris 2. oktoobril 2016.

17. juunil kell 10
Perekond Peäske

Eesti flöödimängija, dirigent ja pedagoog Elmar Peäske ning abikaasa Erna Peäske mõlemast pojast said muusikud – vanem vend Toivo on tunnustatud pianist ning Raivost sai isa jälgedes hinnatud flötist.
Muusika viis mõlemad pojad kokku tulevaste abikaasadega ning armastus muusika vastu kandus edasi ka lastele ja lastelastele.
Saates räägivad Tiiu, Toivo, Eda, Raivo, Mihkel ja Jakob Peäske, keda kõiki ühendab peale perekonnanime ka Tallinna Muusikakeskkool.
Saate autor on Lisete Velt.
Esmakordselt eetris 9. oktoobril 2016.

24. juunil kell 10
Perekond Remmel

Eesti tunnustatumaid džässkontrabassiste Taavo Remmel on koos viiulimängijast abikaasa Varjega üles kasvatanud neli last, kes kõik on tegelenud või tegelevad ka praegusel hetkel muusikaga.
Pojad Joel-Rasmus ja Heikko-Joseph Remmel kuuluvad juba meie džässmuusika paremikku. Muusikaarmastus ulatub aga Remmelite suguvõsas päris kaugele tagasi.
Kuidas muusikapisikut selles perekonnas on põlvest põlve edasi antud, uurib saates Ivo Heinloo.
Esmakordselt eetris 16. oktoobril 2016.

1. juulil kell 10
Perekond Üleoja

Üleojade dünastias on neli säravat ja pühendunud koorijuhti: emeriitprofessorid Ene Üleoja ja Ants Üleoja ning nende lapsed Virumaa koorikorüfee Elo Üleoja ja Eesti Rahvusmeeskoori peadirigent Mikk Üleoja.
Kõik nad on sütitanud lauljate hulki ka suure laulupeokoori ees.
Ühises vestlusringis räägime nende muusikaarmastuse ja musikaalsuse lätetest, erinevast koorijuhiks kujunemise teest, koorijuhi kutsest ning sellest, kuidas olemise ja elamise mustrid ühelt põlvkonnalt teisele üle kanduvad, aga ka murest laulupidude ja koorijuhtide tulevase põlve pärast ning Elo ja Mikk räägivad ka oma lastest.
Saatejuht on Kersti Inno.
Esmakordselt eetris 30. oktoobril 2016.

8. juulil kell 10
Perekond Juurikas

Perekonna Juurikas muusikalugu ulatub tagasi vähemalt Võrumaa mehe Hendrik Juurikaseni, kes oli pikka aega sealse muusikaelu süda, laulupidude organisaator, muusikakooli asutaja.
Ka tema poeg Tiit Juurikas on olnud aktiivne muusik ja Otsa-kooli õppejõud, tema lastest omakorda on samuti saanud muusikud– kontsertpianist Age ja klahvpillimängija Raun, keda teame muuhulgas paljudest džässansamblitest.
Saate autor on Ivo Heinloo.
Esmakordselt eetris 12. veebruaril 2017.

15. juulil kell 10
Perekond Alumäe & Murdvee

Alumäe & Murdvee pere on sügavalt viiulimuusikas: dünastia pea Vladimir Alumäe (1917 – 1979) oli hinnatud nii viiuldaja kui pedagoogina, ta oli Tallinna Konservatooriumi professor ja rektor, tema tütar Niina Murdvee on samuti viiuldaja, kammermuusik ja pedagoog ning tütrepoeg Mikk Murdvee on viiuldaja ja dirigent.
Uurime, kuidas on need mõjud põlvkonniti liikunud.
Saate autor on Kersti Inno.
Esmakordselt eetris 26. veebruaril 2017.

22. juulil kell 10
Dünastia. Perekond Kõlar, 1

Kõlarite pere on üks suuremaid muusikutedünastiaid Eestis.
Selles peres on heliloojaid, dirigente, pianiste, löökpillimängijaid, lauljaid, kitarriste, muusikamänedžere, nii klassikalisi kui džäss-, pop- ja rokkmuusikuid. Muusika kõrval on kogu suguvõsale omane suur spordihuvi, kus on samuti väljapaistvaid saavutusi, ühisjoonteks on ka ergas vaim ja uudishimu.
Dünastia kesksed isiksused on helilooja Riho Pätsi tütar pianist Leelo Kõlar ning dirigent Erich Kõlar.
Nende ühised lapsed on aastaid tagasi lauluduetina tuntud olnud Ele ja Kaja Kõlar ning ansambli Radar trummar, Eesti ekstreemspordi isa Paap Kõlar. Leelo Kõlari poeg teisest abielust on tuntud laululooja ja Eesti Autorite Ühingu juhatuse esimees Mikk Targo.
Erich Kõlari poeg teisest abielust on helilooja Margo Kõlar.
Peres on palju lapsi, lapselapsi ja lapselapselapsi, kes kõik on kasvamas muusikalises õhkkonnas ning vähem või rohkem muusikaga tegelemas kas pillimängu, laulu või tantsu kaudu.
Saates uurime, kuidas on kulgenud muusikamõjud selles suures sõbralikus kärgperes.
Saate autor on Kersti Inno.
Esmakordselt eetris 7. mail 2017.

29. juulil kell 10
Perekond Kõlar, 2

Kõlarite dünastia teises saates on vestlusringis kahe põlise vanemuislase, dirigent Erich Kõlari ja baleriin Elena Poznjaki poja Margo Kõlari pere.
Margo Kõlar on tuntud väga mitmekülgse helilooja ja muusikuna – ta on juhatanud Linnamuusikuid, Gloria koori ja ansamblit Heinavanker, tegutsenud helirežissöörina.
Koos abikaasa Anuga on nad õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Vestlusringis on ka nende pojad Juko-Mart, Johan-Eerik ja Taavi-Hans.
Saate autor on Kersti Inno.
Esmakordselt eetris 14. mail 2017.

5. augustil kell 10
Perekond Siimon-Tampere-Bezrodny

Üks võimas dünastia eesti muusikas on perekond Siimon-Tampere-Bezrodny, kus muusikukutset kannavad nelja põlvkonna naised: laulja Jenny Siimon, organist Aime Tampere ning viiuldajad Mari Tampere-Bezrodny ja Anna-Liisa Bezrodny.
Dünastia esiema Jenny Siimon oli legendaarne Eesti lauljatar nii ooperis kui kontserdilavadel, lisaks hinnatud laulupedagoog.
Ta oli ainus Eesti interpreet, keda tema eluajal kutsuti regulaarselt igal aastal Moskva ja Leningradi kõige hinnatumatesse kontserdisaalidesse sooloõhtutega esinema. Sageli andis ta kontserte koos organist Hugo Lepnurmega.
Jenny Siimoni tütred olid organist Aime Tampere ning viiuldaja ja helilooja Lully Mölder.
Ühest Aime Tampere kolmest lapsest sai viiuldaja Mari Tampere-Bezrodny, kes koos abikaasa Igor Bezrodnyga pärandas viiuldajakutse ka tütrele, praegusele tippviiuldajale Anna-Liisa Bezrodnyle.
Uurime muusikamõjude edasikandumist selles peres.
Saate autor on Kersti Inno.
Esmakordselt eetris 18. juunil 2017.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar