Oratorio! Collegium Musicale

Innuka kammerkoori hingedeaja kontserdilt on ülekanne otse-eetrisse laupäeval 8. novembril kell 19. Kavas on seekord Palestrina ja Tüür.

 


 
 
Kammerkoor Collegium Musicale hingedeaja kontserdil kõlab Itaalia renessansiaja muusika Rooma koolkonna kõige silmapaistvama helilooja Giovanni Pierluigi da Palestrina “Missa Papae Marcelli” ja Eesti nüüdismuusika looja Erkki-Sven Tüüri kooriteos “Missa brevis”.

Koori dirigent on Endrik Üksvärav ja kaastegev on organist Ene Salumäe.

Renessansiaja suurmeistri Giovanni Pierluigi da Palestrina “Missa PapaeMarcelli” on kirjutatud paavst Marcellus II auks ja on Palestrina enimesitatavamaid teoseid.
Missale omaselt koosneb see viiest osast: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus/Benedictus ja Agnus Dei.
Samale ülesehitusele toetub ka Erkki-Sven Tüüri värskeim kooriteos “Missa brevis”.
 
Endrik Üksvärav:
“Tüüri “Missa brevis” on justkui teekond. Teose keerukaim osa – Credo – iseloomustab teekonda tõdemuseni, et ma tõepoolest päriselt usaldan ja usun.
Sellele järgneb Sanctus, mille käigus see uskumine saab pühaks ja lõpuks saavutad endaga rahu ning tasakaalu”.

Üksvärava sõnul on Tüüri teost tehniliselt erakordselt keeruline esitada ning iga ettekanne on seda vaid rikkamaks muutnud.

Aastast 2010 tegutsev Collegium Musicale repertuaar ulatub renessansist kaasaega, olulisel kohal on aga just vanamuusika ja Eesti heliloojate looming. Kontserditurneed on toimunud vastutusrikates kohtades, nt mullu osaleti kõrvuti koos teiste Eesti tippkollektiividega Saksamaal Schleswig-Holsteini muusikafestivalil.
Kui eelmise hooaja üheks tähtsündmuseks jäi kindlasti Veljo Tormise kooritsükli “Unustatud rahvad” täispikk esmaesitus Eestis, siis koori sellesügiseseks sünnipäevaks anti koostöös Klassikaraadioga kontserdisalvestusest välja ka plaat.
Äsja naasis koor kontserdireisilt Jaapanisse, kus osaleti Karuizawa Rahvusvahelisel Koorifestivalil (foto: Collegium Musicale).
Dirigent Endrik Üksvärav viis festivalil läbi meistriklassi Eesti heliloojate koorilauludega ning Jaapanis anti viis kontsert, neist olulisim oli kindlasti esinemine Erkki-Sven Türi 55. sünnipäeva kontserdil.
 
Kuula otseülekannet Niguliste muuseum-kontserdisaalist laupäeval, 8. novembril kell 19.

Helipuldis on režissöör Kaspar Karner, vahendab raadiotoimetaja Marge-Ly Rookäär.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})