“20 lugu Klassikaraadiost”, 20 aastat Klassikaraadiot

Aprillikuu argipäevadel kell 10 on eetris saatesari “20 lugu Klassikaraadiost”. Räägime inimestega, kes on Klassikaraadiot teinud ning meenutame põnevamaid hetki meie toimetajate ja saatejuhtide tööst. Teemasid vaata siit.

E 6. aprill 1. saade
Kontserdiülekanded Klassikaraadios

Sarja esimeses saates on juttu kontserdiülekannetest.
Klassikaraadio on Eesti suurim kontserdisaal, aastas kõlab meie eetris üle 200 otseülekande Eesti parimatest kontserdipaikadest. Oma eredamaid muljeid kontserdiülekannetelt jagavad Klassikaraadio toimetajad.
Saate toimetaja on Nele-Eva Steinfeld.

T 7. aprill 2. saade
Pühapäevahommik Klassikaraadios

Pühapäevahommikud klassikutega. Legendaarsed interpreedid, surematud klassikud ja Eesti muusikute portreed on olnud juba 20 aastat Klassikaraadio kuulajate pühapäevased äratajad.
Saates räägivad suurte sarjade autorid Tiia Järg ja Maia Lilje ning toimetaja Kersti Inno.

K 8. aprill 3. saade
Sooviklassika

Igal pühapäeval helistavad Klassikaraadiosse kümned kuulajad, et rääkida oma lugusid, tellida oma lemmikmuusikat ja tervitada lähedasi.
Klassikaraadio juubeli puhul saavad sõna meenutusteks inimesed, kes on kujundanud pühapäevahommikuid nende aastate jooksul.
Saate toimetab Anne Prommik.

N 9. aprill 4. saade
Vestlused Klassikaraadio endiste kolleegidega

Klassikaraadio sünnist ja algusaastatest räägivad endised kolleegid Age Raa, Virve Normet ja Aarne Vahuri.
Saate autor on Tiina Kuningas.

R 10. aprill 5. saade
Jüri Reinvere 1990ndatel

Helilooja Jüri Reinvere looming kõlab Klassikaraadios iga päev ja iga tund. Just Reinvere on meie erinevais muusikastiilides signatuuride autor.
1990ndate lõpus tegi ta Klassikaraadios mitmeid erilisi autorisaateid, mille vorm oli tollasel raadiomaastikul erakordselt loominguline.
Kuulame katkendeid Reinvere ‟intimate letters” tüüpi kirjanduslik-muusikalistest kompositsioonidest ning näiteid rännusarjast ‟Klassikaraadio tuleb külla”.
Saate autor on Tiia Teder.

E 13. aprill 6. saade
Olemise lood.

Selles saates vaatame tagasi Klassikaraadio jaoks loodud autorisaadetele olemisest ja kultuurist.
Saate koostab Liina Vainumetsa.

T 14. aprill 7. saade
Ideaalmaailmad

Saatesari ‟Ideaalmaailmad” algas Klassikaraadios 2003. aasta märtsikuus helidega Pink Floydi legendaarselt albumilt ‟Dark Side Of The Moon”.
Järgemööda pakkusid nädalavahetuste hilisõhtud kuulamiseks intellektuaalsete püüdlustega rockmuusika klassikalisi plaate ning fantaasiarikast ja kõrgete ideaalidega muusikat.
saate autor on Johanna Mängel.

K 15. aprill 8. saade
Helikaja lood

Muusikauudiste nädalakokkuvõte Helikaja on Klassikaraadio tähtsamaid sarju. 1990ndatest tänaseni on Helikaja läbinud mitmeid muutusi ja arenguid muusikasündmuste vastukajade ja analüüsini.
Lugusid Helikaja ajaloost ja tänasest päevast kogus saateks Kersti Inno.

N 16. aprill 9. saade
Traditsiooni Tarkus

Klassikaraadio menusari ‟Traditsiooni Tarkus” kinnitas oma jutuajamistega, et juba tuhandeid aastaid enne meid on elanud loendamata hulk inimpõlvi, kes nagu meiegi on otsinud Ilu, Tõde ja Armastust ning jõudnud neis otsinguis ajapikku haruldase äratundmiseni – Traditsiooni Tarkuseni.
Mis on Traditsiooni Tarkus, kuhu ta ulatub ja millega seostub, kust me teda võiksime otsida ja mis kõige tähtsam – kuidas ja kas saaks see meid teha õnnelikuks?
Stuudios on sarja autor Peeter Liiv ja toimetaja Marge-Ly Rookäär.

R 17. aprill 10. saade
Fantaasia lood

‟Fantaasia” on alates aastast 1998 olnud Klassikaraadio populaarsemaid saateid.
Hilisõhtuse saatevööndi lipulaev ‟Fantaasia” on ainulaadne nähtus kogu Eesti raadiomaastikul – saade, milles tõelised melomaanid mängivad piirideta muusikat, mida mujalt ei kuule.
‟Fantaasia” saate tegemisest räägivad Liina Vainumetsa, Jaak Johanson, Jüri Reinvere ja teised.
Saatejuht on Ivo Heinloo.

E 20. aprill 11. saade
Folkloorisaated Klassikaraadios

Vaatame tagasi saadetele, mis on tehtud armastusest rahvakultuuri vastu ja soovist leida üles see, mis on meile oma.
Kuhu oleme otsingutega jõudnud?
Saate koostab Liina Vainumetsa.

T 21. aprill 12. saade
Nyyd-muusika

Klassikaraadio mitmes sarjas jõuab kuulajani kirev spekter uut muusikat, NYYD festivalist nime saanud Nyyd-muusika sari on nende hulgas ulatuslikem katus ja ‟bränd”.
Mis radu on Nyyd-muusika nime all käidud kahel aastakümnel ja eelmistel kümnenditel?
Saate toimetaja on Tiia Teder.

K 22. aprill 13. saade
Klassikahommik

Klassikahommik äratab igal hommikul tuhandeid kuulajaid ja kümned neist osalevad ka Hommikumängus – muusikaerudiitide hasartses mõõduvõtmises.
Saates räägivad Klassikahommiku staažikad saatejuhid ning raadiokuulajad Helena Risthein, Margus Mägi, Katrin Kasesalu ja Gennadi Vihman.
Saate koostab Anne Prommik.

N 23. aprill 14. saade
Džäss

Džässmuusikal on Klassikaraadio programmis olnud alati oluline koht.
Klassikaraadio alguspäevadest alates on Jazzkaare festivalilt teinud otseülekandeid tandem Immo Mihkelson – Tiit Kusnets, kes meenutavad saates värvikamaid seiku.
Kunagisest pühapäevaõhtuti eetris olnud sarjast ‟Pühapäevajats” räägib Joosep Sang.
Saate paneb kokku Ivo Heinloo.

R 24. aprill 15. saade
Raadiostuudio kui kontserdisaal

Seekordne saade keskendub Eesti Raadio 1. stuudios toimuvatele stuudiokontsertidele.
Stuudiokontsertide traditsioon on mõistagi pikem kui Klassikaraadio ajalugu, kui meenutada kasvõi ERSO omaaegseid menukaid stuudiotunde. Klassikaraadio tegevuse käigus on toimunud Eesti Raadio 1. stuudios mitmeid sarju – kooride kontserdid, EBU otseülekanded, Fantaasia erisaated, Areaal Live ja URR.
Saates räägivad stuudiokontsertidega seotud muusikud ja toimetajad.
Saate autor on Nele-Eva Steinfeld.

E 27. aprill 16. saade
Meenutame saatesarju, mis on kuulajatele enim meeldinud.

Sarjas “Muusika minus” rääkisid muusikast inimesed, kes oma töid teostavad muusikavälises vallas, kuid armastavad muusikat väga.
Kuulame fragmente saadetest, kus olid külalisteks Epp-Maria Kokamägi, Lauri Leesi, Tunne Kelam, Ivi Eenmaa, Siim Kallas, Rein Veidemann, Rein Lang ja Toomas Hendrik Ilves.
Saate koostab Marge-Ly Rookäär.

T 28. aprill 17. saade
Euroraadio, meie aken maailma.

EBU kontserdivabrik, EBU (European Broadcasting Union, Euroopa Ringhäälingute Liit) on maailma suurim ringhäälinguid ühendav organisatsioon, kuhu kuulub raadiojaamu Euroopa ja Vahemeremaast ning assotsieerunud liikmeid on ka Aafrikast, Aasiast ja Ameerikast.
Kõige mahukam koostöö toimub just muusika valdkonnas ning EBUt võib pidada seega Euroopa suurimaks “kontserdivabrikuks”.
Aasta jooksul vahetavad raadiojaamad umbes 5000 erinevat kontserti ja muusikaprogrammi. Suure populaarsuse on võitnud klassikute sünniaastapäevade ühised tähistamised, Euroraadio jõulumuusika päev ja Vanamuusikapäev.
Klassikaraadio pakub eesti kuulajale Euroraadio vahendusel ligikaudu 15 kontserdisalvestust, otseülekannet ja ooperiõhtut nädalas ning saadab EBU muusikavahetusse igal aastal mitukümmend kontserdisalvestust ja otseülekannet Eestist.
Saates räägivad Karin Kopra ja Tiia Teder, saate autor on Nele-Eva Steinfeld.

K 29. aprill 18. saade
Vanamuusikatund

Klassikaraadio populaarsemaid saateid Vanamuusikatund toob meieni lugusid loomingust ja kultuurielust sajandeid tagasi.
Mida ütleb ajalugu meile täna?
Populaarse saate autori Robert Staakiga vestleb Miina Pärn.

N 30. aprill 19. saade
Klassikaraadio toimetajad

Klassikaraadio toimetajad räägivad, mida neile tähendab Klassikaraadio..
Helimosaiigi seab kokku Nele-Eva Steinfeld.

R 1. mai 20. saade
Lindistused ja plaadid

Lisaks saadete ja kontserdiülekannete tegemisele on Klassikaraadio töös tähtis koht fondisalvestuste tegemisel ja CD plaatide välja andmisel.
Fondisalvestuseks kutsutakse raadios lindistust, mis on spetsiaalselt tehtud raadio fonoteegi jaoks, et seda eetris mängida. Fondisalvestus on ilma publikuta stuudiosalvestus, mille kallal helirežissöörid on palju tööd teinud, et saada muusikaliselt parim tulemus.
Vanadel aegadel kuulasid operaatorid maki peal õige koha välja, tegid pliiatsiga märgi ja lõid käärid sisse. Siis võtsid teise lindikera pealt sobiva tüki ja kleepisid kokku.
Aga praegu võib arvutiga ükskõik kust kohast lõigata – teha kasvõi 1500 lõiget sümfoonia kohta. Põhimõte on ikka üks ja seesama – et olemasolevast materjalist saada parim variant.
Salvestamise tööprotsessist ja tulemuste lihvimisest räägivad helirežissöörid Aili Jõeleht, Tanel Klesment, Teet Kehlmann ja ahiivilindi vahendusel Maido Maadik.
Saate autor on Nele-Eva Steinfeld.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar